Zadejte hledaný výraz

OSOBNÍ ROZVOJ

Víte, jak můžete získat hypotéku na mateřské a rodičovské dovolené?

Není žádným překvapením, že se všichni chceme mít v životě dobře. Budeme proto potřebovat uspokojit své potřeby a mezi ty určitě patří i mít kam složit každý večer hlavu. Hypotéku na bydlení má dnes každý čtvrtý Čech. Víte, jak můžete hypotéku získat na mateřské nebo rodičovské dovolené?

Co vědět o hypotéce? 

Hypoteční úvěr, hypotéka, je dlouhodobý úvěr určený k zajištění bydlení.Hypotéka se splácí každý měsíc a sami si můžete zvolit, jak dlouho budete hypotéku splácet a jaká bude doba fixace úrokové sazby. 

V České republice rozlišujeme klasickou a neúčelovou hypotéku

Účelová hypotéka 

Účelový hypoteční úvěr se váže na pořízení bydlení a je jedno, jestli se chystáte stavět dům nebo pořídit byt na pronájem. Využít ji můžete také při rekonstrukci nemovitosti, financování nebo při koupi podílu nemovitosti za účelem vypořádání se s dědictvím. 

Neúčelová hypotéka 

Neúčelové hypotéce se někdy říká o americká hypotéka. Můžete s ní financovat cokoli. Je poskytovaná od 100 000 Kč až do 70 % hodnoty nemovitosti. 

Tip: Každá banka má nastaveny podmínky pro získání hypotéky a předtím, než se vydáte žádat o její získání, podívejte se na porovnání hypoték

Hypotéka na mateřské

Získat hypotéku na mateřské i rodičovské dovolené je těžší než ve chvíli, kdy má člověk stále příjmy, ale možné to je! 

Autor fotky: Tatiana Syrikova na Pexels

Mateřská dovolená trvá v případě narození jednoho dítěte 28 týdnů, v případě dvojčat a více dětí dětí 37 týdnů. V tomto období pobírá matka peněžitou pomoc v mateřství. 

Pro banky a společnosti, které poskytují úvěry není ale 28 týdnů dostatečně dlouhá doba proto, aby poskytla hypotéku, která bude splacena i za desítky let. 

Mateřský příspěvek neakceptují všechny banky a nebankovní společnosti jako dostatečný příjem. 

Hypotéka s rodičovským příspěvkem 

Rodičovský příspěvek navazuje na pobírání peněžité pomoci v mateřství. Výši ovlivňuje délka rodičovské dovolené – příspěvek činí 300 000 Kč a rozdělí se do celého období rodičovské dovolené. 

Tento příspěvek většina bank už zohledňuje jako dostatečný příjem. 

Jak zvýšit šanci na to, že hypotéku dostanete? 

Nežádejte sami 

Ve dvou se to lépe táhne. Pokud jste totiž na mateřské dovolené a máte pracujícího manžela, budou šance na získání hypotéky určitě navýšeny! Hlavním žadatelem se pak stane váš manžel a ten bude dokládat příjmy. 

Tip: Možná, že by i vám mohla pomoct novomanželská půjčka

Mějte i další příjmy 

Dalším způsobem, jak zvýšit své šance je nespoléhat pouze na peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek. Pokud máte tyto příspěvky pouze jako doplněk k některému dalšímu příjmu, budete o krok blíž k získání hypotečního úvěru. 

Autor fotky: cottonbro na Pexels

Mezi další příjmy můžete uvádět podnikání, pronájem, příjem ze závislé činnosti nebo výsluhový příspěvek. Naopak nebudou uznány příjmy z přídavků na děti, částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení.

Zvažte dobře svou finanční situaci

Vzít si hypotéku je velký životní krok, protože není většinou splacena do 5 let. Než si ji tedy vezmete, dobře zvažte svou finanční situaci. Platit splátky se totiž musí každý měsíc. Informujte se a ptejte se. Doporučujeme se o možnostech poradit i se zkušeným finančním specialistou, který má přehled o vašich možnostech. 

I když není lehké získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské, jděte si za tím, pokud jste přesvědčeni, že to chcete a máte na splácení.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *