Zadejte hledaný výraz

BLOG VZTAHY ŽURNÁL

Vztahové potřeby – proč je důležité je znát a jak s nimi pracovat?

Vztahové potřeby proč je důležité je znát a jak s nimi pracovat

Každý terapeut nebo vztahový poradce má ke vztahu různý přístup a vyznává různé metody, jak vztah zlepšit. Jednou z takových metod je právě naplňování vztahových potřeb. Tato teorie souvisí s jazyky lásky.

Jazyků lásky je dohromady pět.

Kdo tuto teorii nezná, rychle ji tu shrnu. Je v podstatě o tom, že každý z nás chápe lásku jinak. Pro někoho je důležité slyšet „miluji Tě“ nebo jiná slova náklonnosti a lásky, jinak se cítí nemilovaný. Někdy to zase slyšet vůbec nepotřebuje, ale za to potřebuje, aby mu partner dokazoval svoji lásku různými činy (nákup, dovolená a podobně).

Těchto jazyků je pět a jedná se konkrétně o slova ujištění (miluji Tě), fyzický dotek (pohlazení, chytnutí za ruku, a ano také sex), dárky (i drobnosti co nestojí peníze), skutky a činy a na závěr pozornost.

Když každý mluví jiným jazykem, je to problém.

Vztahové rituály – k čemu slouží a proč je realizovat

Představte si, že spolu chodí někdo, kdo potřebuje slova ujištění, s někým, pro koho jsou důležité skutky a činy. Jejich hádka potom může znít nějak takto: „Ty mi nikdy neřekneš, že mě máš rád. Ty mě nemiluješ“ a druhý na to: „Já že tě nemiluji? A kdo se stará o domácnost a o Tebe? Kdo pro tebe dělá první poslední? Ty si mě vůbec nevážíš.“ No a máte konflikt na světě.

Teorie partnerských potřeb je tedy o vědomí toho, co bychom měli partnerovi naplňovat, aby se cítil milován.

Když si s partnerem vyjasníte, co ve vztahu potřebujete, abyste se cítili oba milovaní a vzájemně budete tyto své potřeby naplňovat, mělo by to vést k harmonii ve vztahu. Jinými slovy v případě výše by to mohlo být dohoda ve smyslu „říkej mi, že mě máš rád“. Vztahové potřeby jsou různé a mohou být i konkrétní.

Jsou odpovědí na otázku: „Co potřebuji, abych se ve vztahu cítila dobře?“

Jakmile si toto s partnerem vyjasníte a třeba si i sepíšete seznam vašich vzájemných potřeb a budete se je snažit naplňovat, mělo by to podle některých terapeutů vést k větší spokojenosti ve vztahu.

I kdyby vám tato metoda nepomohla vztah zlepšit, může být velice zajímavé zjistit, co vlastně vás partner i vy samotná potřebujete, abyste se ve vztahu cítili pohodlně. Rozhodně jsou vztahové potřeby zajímavým tématem k hovoru. Schválně – kolik z nás ví, co ve vztahu od partnera potřebuje? Zkuste na toto téma navázat hovor a uvidíte sama, co zjistit o sobě i o partnerovi.

Jak se zbavit žárlivosti

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *