Zadejte hledaný výraz

VZTAHY ŽURNÁL

Vztahové rituály – k čemu slouží a proč je realizovat

Vztahové rituály - k čemu slouží a proč je realizovat

Slyšeli jste už někdy o pojmu vztahové rituály? Ve své podstatě se jedná o maličkosti a zvyky, které ve vztahu s partnerem udržujete, a které jsou jen vás dvou. Takové malé zvyky a rituály tvoří vás vztah a společné vzpomínky. Jsou vlastně nesmírně důležité.

Vztahy, které tyto rituály mají, bývají dlouhodobější a šťastnější. Jsou to právě malé rituály, které nám tvoří takovéto něco, k čemu se rádi vracíme. Určité rituály jsou třeba v rodinném kruhu (i když si je nemusíme uvědomovat). Například typická nedělní procházka po obědě nebo večeře u jednoho stolu a podobně. Tohle jsou vzpomínky, které si na rodinu uchováváme a když se potom jako dospělí vracíme domů, hřeje nás na srdci, že se můžeme jít v tu neděli projít jako tenkrát.

A právě k tomuto jsou dobré vztahové rituály ve vztahu s partnerem.

Pár, který takové rituály má (ať už vědomě vytvořené nebo přirozené), spolu zažívá něco, co je jen jejich. Něco, co jim nikdo jiný nenahradí. Pomocí rituálů si vytvoří takové teplé místečko, ke kterému se mohou vracet, a na které se mohou spolehnout. Rituály dělají vztah.

Zároveň také pomáhají vyhnout se stereotypu!

Stereotyp pochází z toho, že děláte něco pořád stejně, dlouhou dobu. Rituály jsou malé drobnosti, které každodennost ozvláštňují. Pomáhají tedy zabíjet i stereotyp.

30 otázek pro hluboký rozhovor s partnerem

Někdo na to být nemusí…

V takovém případě je dobré partnera do ničeho nenutit. Rituál ztrácí význam, pokud je vynucený. Dají se ale najít rituály, které vynucené nejsou a dělají vám radost. Samozřejmě někdy je nutné se překonat a udělat to, co jsme si naplánovali. Na druhou stranu ale tato pravidelnost pomáhá partnerovi ukazovat, že vám stále na vztah záleží a jste stále schopni udělat něco pro to ho udržet hezký a kvalitní.

Jak to tedy vypadá?

A jak takový rituál ve skutečnosti vypadá? Může to být cokoli. Od pusy u dveří na rozloučenou, až po výlety na víkend jednou v měsíci. Cokoli uděláte svým rituálem, musí splňovat pouze několik náležitostí a tím je:

  • Rituál dělá jeden pro druhého nebo ho děláte spolu – rituál nesmí dělat pouze jeden z vás (že vy budete dělat partnerovi hezké chvilky), ale musí být oboustranný (partner bude dělat hezké chvilky i vám)
  • Musí být pravidelný – každou sobotu, každý týden, jednou denně apod.
  • Když vynecháte, měli byste ho nahradit

Pokud vás zajímají konkrétní tipy, potom vás mohou inspirovat některými rituály, které máme s přítelem. Jedenkrát měsíčně jdeme na rande – fakt rande se vším všudy. Každý měsíc ho organizuje jeden z nás. Každý rok jedeme na dovolenou k moři a na lyže (minimálně). Každou sobotu mu dělám snídani do postele, každou neděli ji dělá on mě. Jednou měsíčně máme filmovou noc – on kupuje brambůrky a já pití. Každý měsíc se překvapíme malou pozorností a dárečkem, který potěší (je to vše od čokolády až po nové boty).

Rituály jsou krásná věc, která ze vztahu dělá hezčí místo, je ale nutné vzít na paměti, že ne každý je na rituály stavěný, a ne každému budou vyhovovat. Proto nezoufejte, jestli na to nejste nebo jestli vám rituály fungovat nebudou. Jen to pravděpodobně nebude váš způsob, jak si vztah ozvláštnit.

Nejčastější chyby v komunikaci a jak s nimi naložit

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *