Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE JINÉ OSOBNÍ ROZVOJ PODNIKÁNÍ ROZHOVORY ŽURNÁL

Magdalena Čevelová: Ukážu vám, jak si vyčarovat úspěch v podnikání

Magdalena Čevelová

Znáte marketingovou čarodějnici Madlu Čevelovou? Pomáhá živnostníkům i majitelům menších firem najít cestu k úspěšnému podnikání. Nabízí konzultace, e-knihy i výklad karet, přednáší a pořádá školení. V našem rozhovoru nám mimo jiné prozradí, co je pro úspěch v podnikání klíčové. A jako bonus si můžete vyzkoušet jeden rituál!

Jste známá jako marketingová čarodějnice. Co svým klientům dokážete vyčarovat?

Já sama nic. Ale můžu jim pomoci a ukázat, jak si něco mohou vyčarovat sami. Nejčastěji takový způsob podnikání, který bude sedět jejich povaze. Byznys, ve kterém budou mít úspěch, a přitom se budou cítit sami sebou.

Jako správná čarodějnice vykládáte tarotové karty. Jak tarot souvisí s marketingem?

Je to jedna z metod, po kterých lze sáhnout, když se zaseknete nebo nevíte, jak v podnikání pokračovat dál. Tarotové karty jsou symboly, které pomáhají porozumět vlastním nevědomým motivům, rozklíčovat složité situace a vybrat si z několika možných cest nebo strategií. Já sama tarot nepoužívám k věštění. Spíš je to pro mě nástroj sebepoznání. Často vede k cíli mnohem rychleji než samotné koučovací otázky.

Vykládáte karty sama sobě?

Docela často. Zejména, když se na něco potřebuji podívat s odstupem, získat hlubší vrstvu pochopení nebo druhý názor a nikdo další zrovna není po ruce. Tarotové karty umějí být docela drsný kouč. Samozřejmě i s nimi si lze docela dobře lhát do kapsy. Ale často mi zprostředkovaly překvapivý vhled, nebo mě upozornily na něco, co jsem měla tendenci nevidět.

Jste poradkyní, koučkou, pořádáte kurzy, přednášíte, píšete blog, vydáváte knihy. Která vaše role je vám nejbližší?

Podle mě to není několik různých rolí, ale jedna a ta samá. Marketingová čarodějnice. Já.

Máte nějaký osvědčený rituál nebo kouzlo na podporu byznysu?

Spoustu! Rituál může být i docela malá věc. Jednoduchá aktivita, která nám umožní naslouchat své duši a posunout se tam, kam chceme. Jeden takový doporučuje na svém blogu CourtneyCarver. Položte si jednu ruku na srdce a přikryjte ji druhou. Vědomě nadechujte a vydechujte. A pozorujte své myšlenky. Zkuste rituál opakovat 10 dní po sobě, 5 minut každý den. Uvidíte, co se stane.

Jsou vašimi klienty spíš ženy, nebo muži? Vnímáte rozdíly mezi ženským a mužským přístupem v podnikání?

Zhruba 70 % žen a 30 % mužů. Hodně mých zahraničních i českých kolegyň pracuje jenom pro ženské publikum. Ale já se o mužský svět připravit nechci. Rozdíly v přístupu vnímám. Nechci generalizovat, ale muži jsou víc nohama na zemi. A řadu pochybností, které běžně trápí ženy, si vůbec nepřipouštějí.

S čím za vámi lidé nejčastěji přicházejí? Co je nejčastějším tématem konzultací?

Nejčastěji jsou to lidé, kteří už mají rozjeté podnikání, ale z nějakého důvodu s ním nejsou spokojeni. Někdy je cílem konzultace najít ten důvod, odhalit nějaký introjekt nebo sebe-sabotáž. Jindy řešíme třeba konkrétní marketingovou strategii. Jak nastavit ceny, jak zdražit, nebo co dělat se složitými zákazníky. Jak vytvořit produkt nebo službu, o který budou mít zákazníci zájem. Nebo jak upravit web, aby lépe plnil podnikatelské cíle. O čem psát blog, jaké typy příspěvků dávat na sociální sítě. Jak postavit obchodní model a co udělat, když byznys nevydělává. V marketingu jsem spíš generalista, takže poptávky jsou hodně různé. Ale v principu se točí kolem toho, jak si postavit byznys, aby vydělával a jeho majiteli v něm bylo dobře.

Máte nějaký vzor? Je někdo, kdo vás v práci inspiruje, ať už u nás nebo v zahraničí?

Inspirací a vzorů mám spoustu, hlavně těch zahraničních. V marketingu je to Marie Forleo. V tom, jak spojit spiritualitu s podnikáním, Danielle LaPorte. V přístupu k penězům Denise Duffield-Thomas, SheroldBarr nebo Lisa Fabrega. V tarotu Theresa Reed neboli Tarot Lady. V minimalismu CourtneyCarver. A v živlové typologii Carol Tuttle.

Jak vidíte současný obor marketingového poradenství? Co je nutné k tomu, aby se člověk na tomto poli prosadil?

Marketingových poradců v Česku přibývá. Což je podle mě dobře. Každý podnikatel si tak může vybrat někoho, kdo mu svým přístupem a osobností vyhovuje. K prosazení na poradenském poli je podle mě potřeba totéž, co v jakémkoli jiném byznysu: mít jasno v tom, co umím, kdo je můj ideální zákazník a proč by vůbec někdo měl platit za moji službu.

Co považujete za svůj největší úspěch, a naopak co za největší chybu za dobu vašeho podnikání navolné noze?

Chyb jsem za dobu svého podnikání nasekala spoustu. Nejvíc jich přičítám tomu, že jsem nedokázala v pravou chvíli říct ne a stát si za svým. Snaha se někomu zavděčit nebo napasovat do nějaké škatulky mě zbytečně stála spoustu času. Ale úspěchů bylo taky hodně, těžko vybírat ten největší. Každý spokojený klient je úspěch, stejně jako každý kurz či přednáška, ze které si posluchači něco odnesou.

Na volné noze jste od roku 2003, před tím jste byla zaměstnaná v PR agenturách a redakcích novin. Jste na volné noze spokojená? Neláká vás někdy návrat do zaměstnaneckého poměru?

Spokojená jsem, návrat na zaměstnaneckou pozici mě vůbec neláká. A také už podnikám dost dlouho na to, abych si byla zvyklá dělat věci po svém. Takže už jsem asi i obtížně zaměstnatelná…

Pořádáte kurzy o živlové typologii. Popište nám blíže, o co se jedná a proč bychom měli znát svůj živel?

Živlová typologie je nástroj, jak lépe porozumět sobě i druhým. Vychází z myšlenky, že v povaze každého člověka jsou zastoupeny čtyři živly – oheň, voda, země a vzduch. Jeden nebo dva z nich jsou dominantní. Představují určité vzorce, podle nichž lidé přemýšlejí a jednají. Když ty vzorce znám, dokážu být chápavější a tolerantnější k druhým lidem i sama k sobě. Jsem schopná najít ty správné argumenty a nástroje, které osloví moje ideální zákazníky. A z různých podnikatelských a marketingových strategií si umím vybrat ty, které mi budou fungovat. Tím pádem se vyhnu zahlcenosti a vnitřnímu zmatku.

Otázka na závěr – kdybyste měla vybrat jednu zásadní věc, která je pro úspěch v podnikání a marketingu nezbytná, která by to byla?

Jednoznačně mindset, neboli nastavení mysli. Úspěšné podnikání se totiž podle mě tvoří hlavou. Když máte jasno, co chcete a kam směřujte, ty ostatní věci už se s tím nějak srovnají.

Na webu Madly www.cevelova.cz najdete skvělé články na blogu, kalkulátor hodinové sazby, vzor pro marketingový plán a další zajímavé věci ke stažení. Mrkněte.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

1 komentář

  1. Radislav 7. května 2019

    Moc krásný článek. Musím si ho nastudovat víckrát.

    Odpovědět

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *