Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY BLOG BYZNYS INSPIRACE KARIÉRA OSOBNÍ ROZVOJ PODNIKÁNÍ PSYCHOHYGIENA TIPY ZDRAVÍ

Naučte se vyhnout syndromu vyhoření a naopak zvyšujte svůj pracovní výkon

Máte pocit, že vám život protéká mezi prsty? Čas je pro vás nedostatkové zboží a chuť na zábavu je čím dál menší? 

Stres z práce a neustálá aktivita můžou vyústit k syndromu vyhoření a ten až k vážným zdravotním potížím. Proto zkuste zpomalit a naučte se odpočívat.

Dnešní uspěchaná doba nebo samotní podnikání přímo vybízí k tomu, aby člověk neustále pracoval a zapomínal na sebe, své koníčky, přátelé a hlavně na odpočinek. Naše tělo není stroj a zaslouží si občasný restart. Neustálý stres a pracovní nasazení nejde snášet věčně a dřív nebo později se projeví.

Už před naším letopočtem římský filozof Seneca řekl: 

„Všem lidem prospívá dopřát čas od času duši uvolnění. Odpočinek obnovuje totiž životní sílu a veselá nálada volna rozežene každý smutek.“

 • Snižte nároky

Všichni děláme chyby a neustále se učíme. Nikdo není dokonalý, a proto rozhodně není dobré po lidech dokonalost chtít. Jestliže na sebe i své okolí budete klást příliš vysoké nároky, zvýšíte tak nebezpečí stresu. Navíc kdo míň očekává, je potom mile překvapen.

 • Naučte se říkat ne

Pokud nejste schopni lidi odmítat, budou toho neustále využívat. Vy tak budete přetížení a nebudete mít čas na svou vlastní práci. Není nevhodné říkat ne. Jestliže se cítíte vyčerpaní, není ostuda žádosti odmítnout. Nejste zodpovědní za práci ostatních a za jejich starosti. Je potřeba myslet na sebe a své zdraví. 

 • Stanovte si priority a plánujte čas

Nemusíte dělat všechno a pořád. Abyste se vyhnuli stresu a nátlaku, vytvořte si žebříček priorit. Možná zjistíte, že některé věci opravdu počkají. Nesnažte se dělat vše najednou, ale činnosti si rozplánujte tak, abyste je v pohodě a s klidem zvládli. Není špatné si i větší úkoly rozdělit na menší, aby vám to šlo lépe.

 • Nezapomeňte na přestávky

Lidský mozek je sice úžasný, ale nedokáže se soustředit několik hodin v kuse. Dávejte si kratší, ale častější přestávky. Díky přestávkám načerpáte novou energii a soustředění půjde hned lépe. Navíc pokud vaše práce obnáší práci u počítače, není od věci si během pauzy protáhnout tělo. Například skákání na trampolíně má velmi příznivý vliv na tělo i na mysl.

 • Neduste v sobě své emoce

Kumulování špatných emocí, pocitů a negativní energie není dobré pro nikoho. Jestliže vás něco zasáhne, neskrývejte to a vyjádřete své pocity. Pokud se deje něco, co vás opravdu trápí, nebojte se svěřit. 

Sdílená bolest je poloviční bolest! Jděte na kafe s kamarádkou nebo na fotbal s kamarádem a svěřte se jim. Taková přátelská vrba poslouží líp než kdejaký psycholog.

 • Nesnažte se všechno zvládnout sami

Když si nevíte rady, není ostuda se někoho zeptat. Nejste vševědoucí, abyste všechny problémy vyřešili sami. Kolegové si vás rádi vyslechnou a třeba je napadne nějaké vhodné řešení. 

Nezapomeňte využívat nabízenou pomocnou ruku. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere! Pokud je tedy někdo ochotný vám pomoci, neberte to jako urážku, ale snažte se nabízenou pomoc ocenit a využít. Třeba se vám to někdy podaří oplatit.

 • Nabíjejte se

Doplnění energie je velice podstatné při boji proti stresu a syndromu vyhoření. Představte si váš život jako váhu, kde na jedné straně je vaše práce. Na druhé straně by měl být v rovnováze odpočinek. Nechcete přece, aby se váha převážila. Jestli si dopřejete kvalitní oddych ve vířivce nebo delší pobyt v přírodě, je už jen na vás. Hlavní je vypnout.

 • Buďte pozitivní

Litování sama sebe je propast, z které se těžko dostává. Na všem je potřeba hledat něco pozitivního. Oceňte své přednosti, dovednosti, úspěchy. Vychutnejte si život do posledního doušku. Vždyť i po dešti vyjde slunce!

 • Buďte otevření

Je důležité, abyste se svým okolím správně komunikovali. Lidé vám do hlavy nevidí a nevědí, co od nich očekáváte. Proto je dobré se svým okolím komunikovat a na rovinu říct, co očekáváte a jaké máte cíle. Neslibujte něco, co nemůžete splnit.

 • Zdraví na prvním místě

Vaše tělo vám vysílá signály. Neignorujte je! Jakmile cítíte, že je něco v nepořádku, zastavte se. Zpomalit tempo není hanba a práce hold někdy musí počkat. Nezapomeňte si dopřát dokonalý relax, dostatek spánku, zdravou stravu a sport. A co je hlavní, zásobujte se značnou dávkou smíchu. Protože smích, prodlužuje život!

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

 • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *