Zadejte hledaný výraz

CESTOVÁNÍ INSPIRACE JINÉ ROZHOVORY

Zdena Tomaidesová: Digitálním nomádem můžete být, i když vám dávno není dvacet

Zdenka Tomaidesová a její přítel už měli dost všedního koloběhu, rozhodli se pořídit obytný vůz a vyrazit na cesty po Evropě. Jaké překážky jim stály v cestě a co plánují prozradila Zdenka v rozhovoru.

Momentálně trávíte svůj čas s partnerem na cestách Evropou v obytném voze. Co stálo za rozhodnutím vyměnit jistotu domova se stabilními základy za o dost menší prostor k obývání na kolech? 

V životě jsme se rozhodli posunout zase o něco dál. Už jsme měli dost všedního koloběhu – práce, práce, práce a jen pár dní dovolené, do kterých své životní sny prostě nevměstnáte. Za život si člověk vytyčí pár cílů a tohle cestování byl jeden z nich. Dítě odrostlo, splatili jsme hypotéku. Nic nám tedy nebránilo v tom tento sen si uskutečnit. A tak jsme se rozhodli pořídit si Méďu (náš obytný vůz).

Samozřejmě nebylo to tak lehké, jak teď popisuji. Bylo potřeba promyslet, udělat a zařídit spoustu věcí. Také se před námi jako obrovská hora tyčila změna. Naštěstí v tomhle mi velmi pomohla má práce a podpora partnera. Téma životní změny je mi hodně blízké. Jako koučka pomáhám lidem různými technikami odstranit zábrany a obavy ze změny. Proto jsem dobře věděla, jak se k celé situaci postavit, tak aby nás příliš nevylekala.

Proč jste obytný vůz pojmenovali zrovna Méďa? Jak je vybavený?

Jméno Méďa proto, že je to Mercedes, je spolehlivý a do kopců pomalý. Symbolicky má širokou náruč, do které je možné se schovat. Podle mého sketchnotingového obrázku bych řekla, že máme 2 ložnice, kuchyňku, koupelnu s toaletou, obyvák s pracovnou dohromady a garáž na věci, kola a kempingový nábytek. Takový byt 1+kk na kolečkách.

Vy ale nejste tak úplně tradiční cestovatelé že? 

Život digitálních nomádů, kteří cestují a zároveň pracují dnes není ničím zvláštním, naopak se stává trendem. Nás dva bych ale přesto nazvala netradičními cestovateli. To kvůli tomu, že jsme se pro změnu rozhodli v našem věku. Už nám zkrátka není dvacet. Přesto jsme cítili dostatek energie a elánu na to do toho jít. Navíc díky mému sketchnotingu a zálibě v Doodle art jsem nakreslila obrázky a náš obytný vůz tak dostal originální a barevný vzhled plný různých postaviček a ikonek, které souvisí s cestováním. Chtěli jsme náš vůz odlišit od ostatních cestovatelů. Doufám tedy, že budeme velkou inspirací pro ostatní, kteří třeba věk považují za jednu z překážek. 

Pevně věřím, že nás naše cestování v dobrém poznamená. A nejen nás, nýbrž že budeme inspirací pro druhé, kteří moc chtějí uskutečnit svůj životní sen, nicméně v sobě řeší různá „ale“.

Z čeho máte vy největší obavy?

Nejvíce obav bylo spíše před odjezdem co zařídit a jak… na cestě už je to jiné, soustředíme se kam jet – trasa, kde nabrat vodu, kde přespat, kde nabrat plyn atd. A asi ze zdraví, aby sloužilo.

Jak dlouho jste cestu plánovali? 

Samotnou cestu plánujeme v podstatě až teď na cestě. Hodně jsme studovali různé aplikace, co vylepšit ve vozu, sledovali jiné cestovatelské dvojice atd. Myšlenka padla v létě 2018, kdy jsme se rozhodli stěhovat a než jsme vyrazili na první cestu trvalo rok. Hodně jsme plánovali před cestou, protože jsme se stěhovali z většího bytu, kde jsme žili 20 let, do menšího pak výběr a nákup obytného vozu, pracovní aktivity atd.

A máte aspoň nějakou představu, kam se chcete podívat?

Projet Evropu, momentálně máme za sebou testovací jízdu na Slovensko, projeli jsme Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko. Teď cestujeme po Finsku a směřujeme do Norska, kde se zdržíme. Pak se na zimu přesuneme na jih Řecko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Maroko atd. Chtěli bychom 6–9 měsíců cestovat a uvidíme.

Budete na cestách i pracovat?

Ráda bych během cestování rozjela můj další projekt – videokurz sketchnoutingu, který by měl být částečně i zdrojem naší obživy. Budu vést on-line konzultace, prodávat e-booky a koučovat. Tedy další tip pro ty, kteří chtějí cestovat, ale zatím ještě třeba nemají úplně dotažené všechny projekty. Dá se to zvládnout i za provozu :) Samozřejmě určité vize a představy by člověk mít měl.

Píšete si nějaký cestovní nebo foto deník?

Samozřejmě, že si vedu poznámky pomocí sketchnotingu. Pokud máte chuť, můžete naše cestování sledovat na webu nebo instagramu.

Zdroj: Zdenka Tomaidesová

Psala jste, že se věnujete sketchnotingu, jak dlouho se mu věnujete a jak jste se k tomu vůbec dostala?

Od dětství jsem milovala pastelky a papír, jenom ve škole mi dávali najevo, že neumím kreslit. Když jsem objevila knihu o sketchnotingu a tam jsem uviděla klíčovou větu – nepotřebujete být umělcem, ta mě nastartovala a tak jsem začala kreslit a studovat zahraniční zdroje, sledovat různé videa. Bohužel v češtině materiály neexistují a tak jsem sama rozběhla první workshopy, získala první zakázky na oživení výročních zpráv, ilustrace do knihy jiným koučům atd. Protože jsem rozuměla problematice koučování, bylo snažší to pro mě vyjádřit vizuálně.

Takže vedete i nějaké přednášky a workshopy?

Ano, pro firmy, jednotlivce i veřejnost. Vedu workshopy sketchnotingu i kreativity. Nově jsem vytvořila také videokurz Ovládněte sketchoting.

Kromě ilustrace a sketchnotingu jste také koučka. Co konkrétně koučujete?

Nejčastějším tématem je strach z prezentace, ale i změny v osobním životě, děti odrostou co dál, jdu do důchodu, co v něm dělat nebo téma sebeduvěry. Pracují s emočními technikami a teď používám více pastelky a vizualizace plánů a cílů.

Tak doufejme, že Zdenka ukoučuje i toto dobrodružství a přejeme Méďovi mnoho najetých kilometrů!

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *