AKCE DOPORUČENÉ FINANCE INVESTICE OCENĚNÍ POJIŠTĚNÍ TISKOVÁ ZPRÁVA

Zlatá minca 2024 byla dramatická, zajímavá a jedinečná

Zlatá minca hodnotila produkty slovenských bank a pojišťoven. Vůbec poprvé došlo k přímému srovnání fondů slovenských bank s nejkvalitnějšími fondy světa. Odborná porota měla 203 členů. Výsledky jsou notářsky ověřené. Slavnostní galavečer Zlaté mince 2024 se konal v úterý 22. října, v bratislavském HubHube, první den konference Finweek.

Nejúspěšnější banka je Tatra banka. Nejúspěšnější pojišťovna je Allianz – SP. Nejúspěšnější firma v investování je BlackRock. Generali je nejinovativnější pojišťovna. Finax je nejinovativnější v investování. Tatra banka je nejinovativnější bankou. EKO produkt získala Youplus. OBJEV roku dostaly pojišťovna Pillow, Union a Tatra banka.

Uniqa a Allianz – SP dosáhly nezávisle na sobě ve dvou různých kategoriích nejvyššího bodového zisku v historii Zlaté mince za pojišťovnu – 253 bodů. Online banka Revolut, která nemá na Slovensku zastoupení, skončila ve třech kategoriích druhá a v jedné třetí. Stejně tak na Slovensku nepůsobící Interactive Brokers opět zvítězil v kategorii brokerských platforem.

Nejlepší zdravotní pojišťovna je Důvěra. Nejlepší II. pilíř má Uniqa (i když nezvítězila s náskokem, jako v loňském roce), nejlepší III. pilíř NN Tatry – Sympatie. Ve dvou kategoriích fondů zvítězila IAD Investments, v jedné premiérově Fidelity Worldwide Investment. Pět dalších kategorií fondů ovládl BlackRock, navíc získal čtyři druhé a jedno třetí místo.

Nejlepší hypotéka je od VÚB, nejlepší spořící účet nabízí 365.bank, nejlepší spotřební úvěr mBank, nejlepší podnikatelský účet Fio banka. Kategorie Termínovaných vkladů a Privátní bankovnictví ovládla J&T banka. Ostatní bankovní kategorie vyhrála Tatra banka, přičemž internet banking Tatra banky vyhrává Zlatou minci v nepřetržité sadě vítězství od roku 2005.

Pojišťovna Uniqa zvítězila v rizikovém životním pojištění a převálcovala konkurenci v pojištění nemovitostí. Pojištění úrazu a nemoci získala Generali, cestovní pojištění AXA Assistance a nově vytvořenou kategorii ostatních pojistných produktů premiérově pojišťovna Colonnade. Čtyři první místa vybojovala Allianz – SP, přičemž kategorii havarijního pojištění vyhrává v nepřetržité sadě vítězství od roku 2005.

Nejlepší historický výsledek ve Zlaté minci – jedno druhé a dvě třetí místa, získala nezávislá slovenská pojišťovna Premium. V kategorii fondů, které nabízejí slovenské banky, zvítězil Tatra AM, v kategorii Wealth Management společnost Across, v kategorii robo-poradců Finax. V kategorii stavební spoření má první místo První stavební spořitelna.

Největší smůlu ve Zlaté minci 2024 měla pojišťovna Union, které první místo v kategorii cestovního pojištění uniklo o jediný bod (183:182) a doslova posledním hlasem z 203 členné odborné poroty.

Nejodvážnějším úspěšným soutěžícím byla pojišťovna Colonnade, která v kategorii ostatních pojistných produktů nominovala tři produkty, zatímco ostatní pojišťovny pouze jeden. Přestože sčítání hlasů dlouho naznačovalo, že s touto strategií mohou neuspět, vyhráli kategorii, jejich druhý produkt skončil čtvrtý a třetí osmý.

Na stupně vítězů se dostali i Youplus, ČSOB pojišťovna, VÚB Generali, Kooperativa (která po letech třetích míst postoupila v PZP ze 3. místa na 2.), Metlife, ČSOB banka, Slovenská spořitelna, Privatbanka, Wood & Company, XTB, Portu CZ, Amundi AM, Primabanka, UniCredit Bank, Lyxor, Lynx a Wealth Effect Management. Franklin Templeton Investments jsou jediná společnost, která dokázala v kategorii fondů rozbít druhým místem dvojblok BlackRock.

Celkem 203 členů odborné poroty hodnotilo od 27. září do 18. října nejlepší produkty v 10 kategoriích pojištění, 14 kategoriích bank, 14 investičních kategoriích a v samostatných kategoriích OBJAV roku 2024, Nejinovativnější banka, Nejinovativnější pojišťovna, Nejinovativnější investiční společnost a EKO produkt 2024.

Jak hlasovala odborná porota? Člen poroty označil produkty na 1., 2. a 3. místě. Vybíral podle prospěšnosti produktu pro klienta, dostupnosti, efektivnosti, unikátnosti, přístupu k lidem a transparentnosti. Usiloval, aby byl výsledek co nejvíce prakticky využitelný pro běžného člověka. Nikdo není dokonalý, pokud se však velké množství nezávislých finančních expertů shodne na konkrétních produktech, můžeme zodpovědně říci, že oceněné produkty jsou opravdu dobré produkty. Možná ne využitelné pro úplně každého, jistě však využitelné pro velkou část populace.

Podrobnější výsledky v jednotlivých kategoriích naleznete zde

Zlatou minci podporují:
Centrum poistenia a European Investment Centre

Kromě Zlaté mince byly na galavečeru oceněny tři fintech společnosti – Arbitas, Doklado a WageNow cenou Top Slovak Fintech Awards 2024. Hlasování samostatné 38 členné fintech poroty pořádala Zlatá mince ve spolupráci s Fintech & Insurtech asociací Slovenska.

Jiří Ščobák, zakladatel a organizátor soutěže finančních produktů Zlatá minca

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.