Zadejte hledaný výraz

DESIGN DOPORUČENÉ INSPIRACE JINÉ KULTURA SPORT UMĚNÍ

Česká republika dnes laví 105 let. Znáte příběhy nejslavnějších Češek?

Nejsou to sice „kulatiny“, ale 105 let je taky celkem významné výročí, souhlasíte? Tak všechno nejlepší, buďme hrdí na naši republiku. A využijme tuto sváteční příležitost na pár vět o nejvýznamnějších, možná nejslavnějších Češkách, které se za těch 105 let trvání naší vlasti zapsaly do historie. Některé z nich sice nežili v České republice, navzdory tomu se ale nepřestali hlásit ke svému původu a bez přehánění můžeme napsat, že je zná celý svět. A všechny tyto dámy dělaly a dělají naší vlasti skvělou reklamu.

Madeleine Albright, světově proslulá diplomatka se narodila v roce 1937 na pražském Smíchově jako Marie Jana Korbelová. Byla dcerou diplomata Josefa Korbela, který s rodinou po vyhlášení protektorátu emigroval do Londýna. Po jejím konci se sice vrátili zpět, ale nakrátko, po komunistickém převratu v roce 1948 se nadobro přestěhoali do USA. Medeleine Albright působila jako velvyslankyně USA při OSN i jako ministryně zahraničních věcí – mimochodem jako historicky první žena, která vedla tento úřad. Během svého života nezapomínala na své kořeny, plynně hovořila česky a jako diplomatka pomáhala po roce 1989 opět získat Československé i České republice mezinárodní věhlas. Za své zásluhy obdržela od prezidenta Václava Havla v roce 1997 nejvyšší státní vyznamenání České republiky Řád bílého lva.

Eliška Junková je považována historiky automobilového sportu za nejlepší závodnici všech dob. Je na tu dobu pozoruhodné a obdivuhodné, že za volanty svých automobilů úspěšně soutěžila s tehdejšími nejlepšími mužskými závodníky.

Eliška Junková

Meda Mládková byla historička umění, sběratelka a mecenáška, která takřka celý svůj život prožila v exilu. Počas totality významně podporovala české i slovenské umělce, kteří byli v nelibosti komunistického režimu. Po sametové revoluci darovala Praze svou rozsáhlou sbírku moderního umění.

Ruth Bondyová, izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka, rodačka z Prahy přeložila do hebrejského jazyka desítky českých knih. Její knihovna je největší sbírkou bohemik v Izraeli.

Toyen – Marie Čermínová byla kunshistoriky pasována za nejoriginálnější osobnost české umělecké avantgardy. Rodačka ze Smíchova většinu svého života prožila ve Francii, kde se zařadila do téměř výhradně mužského elitního klubu surrealistů.

Hana Podolská, zvaná také česká Coco Chanel založila v Praze exkluzivní módní salón, který naše hlavní město povýšil na jedno z evropských center módy v meziválečném období. Byla vůdčí osobností nejenom české prvorepublikové haute couture, ale odívání obecně.

Martina Navrátilová, jedna z nejúspěšnějších světových tenistek, rodačka z Řevnic u Prahy emigrovala do USA v roce 1975 ve věku 19 let. Protože v socialistickém Československu by zřejmě neměla žádnou šanci udělat skvělou kariéru a svou pílí se vypracovat až na vrchol ženského globálního tenisového řebříčku WTA. Je považována za historicky druhou nejlepší a nejúspěšnější světovou tenistku. Kromě svých triumfů na kurtech se proslavila i tím, že navzdory protestům vedení světové ženské tenisové organizace jako vůbec první sportovkyně na světě přiznala svou homosexuálnmí orientaci.

Martina Navrátilová

Věra Čáslavská, historicky nejúspěšnější česká olympionička, sportovní gymnastka drží se sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailami dodnes nepřekonaný rekord. Do nelibosti komunistů se dostala v roce 1968 po protestu proti okupaci naší vlasti vojsky Varšavské smlouvy.

Ester Ledecká zastupuje mladou generaci českých sportovkyň, které nám na světových kolbištích dělají radost. V roce 2018 se úžasně zapsala do světové sportovní historie, na zimních olypijských hrách v Jižní Koreji si vybojovala dvě zlaté medaile ve dvou odlišných sportech: snowboardingu a super G.

Eva Jiřičná, světově proslulá architektka a designérka pocházející ze Zlína se v emigraci octla nechteně, v roce 1968 odjela na stáž do Londýna a komunisté ji již zpátky do vlasti nepustili až do roku 1989, kdy po Sametové revoluci přišli o moc. Kromě Řádu britského impéria je i členkou britké Královské akademie umění a získala nespočet ocenění ve světě i v České republice.

Eva Jiřičná

Dagmar Pecková, světově proslulá mezzosopranistka excelentně reprezentuje naši pěveckou kulturu na nejvěhlasnějších pódiích naší planety.

Magdalena Kožená je další česká mezzosopranistka světového hvězdného formátu, vystupující v proslulých operních domech i na koncertních pódiích po celém světě.

Eva Hercigová je bezesporu nejúspěšnější česká modelka, svou krásou se zařadila mezi elitní světové supermodelky.

Ve výpočtu slavných a známých Češek bysme mohli pokračovat, nesmíme zapomenout kupříkladu na vynikající české vědkyně. Ale naši úctu si zaslouží i všechny manželky a partnerky všech slavných a významných Čechů, bez kterých by tito muži nedosáhli to, co dosáhli. Zapřejme tedy naší 105 leté republice a i nám všem vše nejlepší, vždyť každá země je na tom tak dobře, jak jsou na tom lidé, kteří v ní žijí.

Ján Schneider

foto: wikimedia, Jindřich Nosek, titulní foto: ČTK

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *