Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ GASTRONOMIE JÍDLO SVÁTKY ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ

Luštěniny: superpotraviny, které mají svůj světový den

Psát o luštěninách nám káplo do noty hned na dvakrát rovnou do dvou našich občasných seriálů, vždyť luštěniny právem patří mezi superpotraviny. A krom toho jsou pro výživu lidí na naší planetě tak důležité, že jim OSN věnovala Světový den luštěnin. A věřte nebo ne, luštěniny měly dokonce v kalendáři i svůj rok.

Pojďme tedy na to, oslavme společně svátek těchto superpotraviny tak, že jim věnujeme několik důležitých odseků.

Proč právě luštěniny?

No v první řadě proto, že v mnoha zemích naší planety patří luštěniny do běžného jídelníčku již od nepaměti. Ve střední Evropě jsme pěstovali čočku a hrách již předtím, než mořeplavci dovezli z Nového světa fazole. Ve středomoří a na Blízkém východě je základní surovinou hummusu cizrna. Chilli con carne ve střední Americe bez fazolí nejedí. V Indii je hrách nebo čočka základní ingrediencí polévky dal. A takhle bysme mohli pokračovat a vybírat recepty z kuchařek celého světa, snad kromě polárních oblastí.

Abysme ale v tom měli pořádek, všichni známe fazole, čočku, hrách a cizrnu, které jsou globálně nejkonzumovanější druhy luštěnin. Tedy sušených semen rostlin z čeledi bobovitých, které vylouskáme z lusků. Za luštěniny ale nemůžeme považovat sóju, podzemnici olejnou nebo kupříkladu zelené fazolky, které sbíráme ještě v čase, když nejsou zralé.

Od mezinárodního roku k světovému dnu

Již v roce 2013 uznalo Valné shromážděmní OSN hodnotu luštěnin pro globální výživu a přijalo i speciální luštěninovou rezoluci, kterou vyhlásilo rok 2016 za Mezinárodní rok luštěnin. Pod vedením Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství FAO se během tohto roku podařilo zvýšit povědomí veřejnosti nejenom o nutričních, ale i environmentálních benefitech luštěnin jako součásti udržitelné produkce potravin.

V návaznosti na úspěch Mezinárdního roku luštěnin, uznávaje jejich potenciál, Valné shromáždění OSN vyhlásilo v roce 2019 za Světový den luštěnin 10. únor. Letošním tématem Světového dne luštěnin je „Luštěniny: výživa půdy a lidí.“

Známe všechny benefity luštěnin?

Právě na environmentální potenciál a přínos luštěnin upozorňuje téma Světového dne luštěnin 2024.

Kromě nesporných dietologických přínosů luštěnin – budeme se jim osobitně věnovat v našem superpotravinovém seriálu – nám pěstování luštěnin přináší i tyto benefity:

  • vážou atmosférický dusík do půdy, čím přispívají k zlepšení půdní biodiverzity a úrodnosti
  • zahrnutí pěstování luštěnin do střídání plodin může zlepšit účinnost průmyslových hnojiv a tím pádem snížit jejich používání
  • v různých systémech pěstování zlepšují agrobiodiverzitu, odolnost vůči klimatickým změnám a ekosystémové služby
  • mají dlouhou trvanlivost a pomáhají zvyšovat rozmanitost stravy a zároveň snižují ztrátu potravin a odpad
  • jejich pěstování a zpracování poskytuje pracovní a podnikatelské příležitosti

Luštěniny jsou tedy rostliny, které si jednoznačně zaslouží nejenom svůj mezinárodní rok, ale i světový den. Jsou tady již od nepaměti, rostou a pěstujeme je téměř na celé planetě, žádají tak málo, dávají nám tak moc a poskytují lidstvu výhody, o kterých by mohli jiné rostliny jenom snít.

Ján Schneider

Foto: pixabay, pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *