Dítěti zapomenutému v autě jde o život
Starší a pokročilí možná vzpomenou na globální úspěch komedie Sám doma, postavené na absurdní fabuli, že rodiče jsou schopni zapomenout doma své vlastní dítě školou povinné a odletět na druhou stranu kontinentu na vánoční svátky…Buď jako buď, tento rodinný biják je nejenom v Americe součástí televizních Vánoc asi tak jako Popelka v našich zemích, Německu a Norsku.
Pojďme ale do méně komediální reality: víte, co se může stát, když dospělí lidé zapomenou v autě dítě? Že to je typický letní problém a letošní léto se zatím jenom pozvolna rozžhavuje? To je sice pravda, ale psát o tom, co nesmíme dělat až potom, kdy to někdo udělá, když se to reálně stane je – beze sarkasmu napsáno: poněkud pozdě…Takže v rozpáleném létě bude o dětech zapomenutých v autech opět plný bulvár a sociální sítě a my si pro jistotu, preventivně zopakujme fakty již dnes.
Děti jsou v tom nevinně
Musíme to dát natvrdo: za každé dítě zapomenuté v autě je zodpovědný dospělý člověk. Za každou újmu na zdraví dítěte zapomenutého v autě vždy odpovídá konkrétní dospělý člověk. A nakonec: za každou zbytečnou smrt dítěte zamčeného v autě může vždy selhání dospělého člověka. Nebudeme řešit trestněprávní důsledky, když se něco takového stane – zanedbání odpovědnosti, případně neúmyslné ublížení na zdraví či v nejhorším případě zabití řeší policie a soudy. Nám, preventistům přináleží důrazně vysvětlovat, proč dospělí lidé nesmějí za žádných okolností nechávat malé děti samotné zamčené v autě.
Po 15 minutách jde o život
Je to k nevíře a nepochopitelné, ale reálně existují dospělí, svéprávní lidé, většinou rodiče nebo přímí příbuzní dítěte, kteří dokážou dítě zapomenout zamčené v autě. Statisticky se to stává většinou malým dětem, které se neumějí ozvat, optat, proč dospělí z auta odcházejí bez nich.
Druhou – rovněž nepochopitelně nezodpovědnou – skupinu tvoří ti, kteří dítě v autě zamknou, protože si na chvíli potřebují někde odskočit – a rovněž nezodpovědně riskují zdraví a život dítěte. Snad kdyby věděli, že dítěti v zamčeném autě jde v létě o život už po čtvrthodince, tak by to v životě nikdy neudělali.
V první řadě je jasné, že malé dítě si neví a kdyby i vědělo, nemá jak dveře auta samo otevřít a vystoupit. Je odkázáno na pomoc druhých a jde doslova o minuty. Dítěti totiž podle odborníků jde o život v uzavřeném stojícím autě už po 15 minutách a nepomůže ani stínění či pootevřená okna.
Teplota v autě zaparkovaném na slunci při venkovní teplotě 30 °C stoupne do půlhodiny až na 50 °C. To je moc i pro trénovaného mladého člověka a dětský organismus se prohřeje až 3-5 násobně rychleji než tělo dospělého člověka.
Kromě teploty stoupá v uzavřeném autě i vlhkost a termoregulační mechanismy dětského organismu selhávají. Dítě se přestává potit, což je poslední možnost ochlazování. Po pláči přichází malátnost, únava, bolesti hlavy, svalů, zvracení. Tělesná teplota stoupne až nad 40 °C, červená kůže později bledne, objeví se křeče, bezvědomí, při zastavení krevního oběhu a dýchání nastává velmi rychle smrt.
Život zachraňující pomoc
Pokud spatříte osamocené dítě uzamčené v autě, neváhejte a dostaňte ho co nejrychleji z auta ven. Rozbijte okno, u kterého dítě nesedí, vytáhněte ho z auta a poskytněte mu první pomoc podle jeho stavu:
- pokud pláče, sténá, je při vědomí, přesuňte jej do stínu, ochlazujte a v malých množstvích mu podávejte tekutiny, při zhoršení stavu volejte záchranku
- je-li dítě v bezvědomí, ale dýchá, uložte jej do stabilizované polohy stranou, hlavu držte v záklonu, zavolejte záchranku a do jejího příchodu kontrolujte dýchání
- je-li dítě v bezvědomí a nedýchá, má zastavený krevní oběh a okamžitě potřebuje oživování, dýchání z úst do úst a masáž srdce až do příchodu záchranářů
Policisté a záchranáři unisono tvrdí, že právě všímavost, odvaha a duchapřítomnost kolemjdoucích již zachránila život mnoha dětem zamčeným v autech. Jde o stav krajní nouze, při kterém absolutně neřešíme rozbité okno na autě, ale záchranu života dítěte.
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels