Zadejte hledaný výraz

DIZAJN DOPORUČENÉ INSPIRACE INTERIÉR

Interiérové styly od Art Deco po Zen: Hygge – jedinečné synonymum pohodového domova

Dánská verze skadinávského interiérového stylu je ukázkovým příkladem toho, jak může vypadat pohodový, útulný domov příslušníků národů, které pravidelně patří v globálních průzkumech mezi top 10 nejšťastnějších. Navzdory polární noci a arktickému nebo subarktickému skandinávskému klimatu. A vlastně možná také právě proto – vždyť když je venku víc než půl roku tma a zima, je v podstatě životně nevyhnutné udělat vše pro to, aby bylo doma teplo a pohodově a všechno, co se děje venku, se dalo bez újmy prožít.

A právě mnohoraký význam vystihující mnoho nuansí životního pocitu má dánské slovo s kořeny v Norsku: hygge nemůžeme přeložit doslovně, i když jeho původný staronorský význam je „pohodlí“, etymologicky ještě hlouběji vypátráme také význam „nálada“, obecně tedy snad: „cítit se dobře“. Hygge ale můžeme obšírněji vyjádřit opisem: představte si vědomé vytváření příjemného, útulného místa pro život, které je bezpečným přístavem naší vnitřní pohody a emočního nastavení, které můžeme hezky česky nazvat blahem.

Hygge navozuje nejenom příjemné pocity tepla, hřejivosti, ale také důvěrnosti, láskyplnosti, pohody, útulnosti, bezpečí, útočiště. Tedy bez debat vše, co by měl každý šťastný domov bez ohledu na styl, v jakém je zařízený, svým obyvatelům poskytovat.

Abychom však byli ne objektivní, ale stylově přesní – i ve smyslu usměrnění naší expertky, architektky Jany Stachové v našem nedávném rozhovoru: „Troufnu si tvrdit, že „interierové styly“ jsou záležitostí spíše novinářskou. A to není špatně. Je fajn, když se veřejnost může zorientovat v prostředí interiérového designu, když zjistí, co se jim líbí či nelíbí.“ Tohle platí tedy obecně pro všechny interierové styly, hygge je ale solitérní výjimkou.

Jde totiž o to, že hygge není pro skandinávce jenom slovo, nebo název stylu, jde o životní filozofii, ve které vyrůstají od dětství a prakticky žijí po celý svůj život. No a interiérový styl Hygge“ můžeme tedy směle považovat za něco, co je pomůckou pro neskandinávce, kteří chtějí alespoň něco z toho, co mají seveřané doma, mít také: kousek hřejivého, útulného domova, kde je radost žít a relaxovat.

Jestli se ale životní pocit, filozofie hygge dá kompletně přenést, je spíš ne otázka architektury nebo interiérového designu, ale kupříkladu etnologie. Dle našeho skromného názoru to pravé skandinávské hygge se vším všudy prostě kompletně „překlopit“ třeba do české či slovenské domácnosti nelze. Máme prostě jinou, slovanskou náturu.

To ale zase nemusí být nepřekonatelná překážka, o tom, jak se s hygge stylem dá elegantně pracovat i v našich interiérech ví mnohem víc naše odborná poradkyně, architektka Jana Stachová z ateliéru boqarchitekti.

Hygge je hodně o atmosféře, o tom, že je mi doma dobře a jsem obklopen vším, co mi dělá radost. Jednotlivé nábytkové kusy jsou proto pečlivě vybírány tak, aby k dotyčnému promlouvaly. Ne nadarmo je skandinávský design jeden z nejprogresivnějších a nejoblíbenějších na světe a v současnosti je stále absolutním trendem v oblasti dekorací a bytového zařízení.

První vrstva bývá tvořena neutrálním základem, přírodními materiály, a je už jedno, jestli si pod tímto pojmem představujeme městský interier čistých linií, nebo venkovskou chatu rustikálnějších prvků.

Další vrstva je tvořena osvětlením. Návrh osvětlení je velmi důležitou fází projektu, a jakmile máte správně navržené osvětlení, můžete s atmosférou doslova kouzlit. Pracujeme s několika úrovněmi osvětlení, odlišná svítidla používáme pro denní svícení, jiná zase pro večerní relax a noční osvětlení. Současná svítidla pracují s intenzitou a barvou světla, která se mění v průběhu dne a nenarušují cirkadiální rytmus člověka.

Poslední vrstva je ta hřejivá. Polštářky, přehozy, koberce, kožešiny, tkaniny a deky, to vše společně dotvoří útulný domov. Pracujeme se světlou tóninou, ovšem nemusíme se bát ani tlumených odstínů své oblíbené barvy. Pak už jen stačí ztlumit světla, vypnout telefon, uvařit si horký čaj, zapálit svíčky a vychutnat si přítomný okamžik.“

Hygge v našich končinách může tedy klidně znamenat téměř totéž – až na nepřenosný životně-filozofický rozměr – co v Skandinávii: svébytnou, vysoce individuální snahu zařídit si svůj domov podle svého, útulně, s láskou, tak, aby byl tím opravdovým domovem. Snad dle slov básníka: „Domov jsou ruce, na kterých smíš plakat…“

Ján Schneider

foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *