Zadejte hledaný výraz

AKCE DOPORUČENÉ EVENTY GENDER KARIÉRA NETWORKING PODPORA ŽEN POSTAVENÍ ŽEN ROZHOVORY VYBRANÉ VZDĚLÁVÁNÍ

Projektová manažerka Equal Pay Day Helena Dreiseitlová: Jsou to dva dny, které mění měsíce, týdny i roky

Těšíte se na Equal Pay Day? My taky! Tento rozhovor bude nejenom o těšení a musím se vám s radostí a absolutně neprofesionálně přiznat, že jsem se na tento rozhovor tuze těšil. Protože ho budu vést s dobrou duší, šémem dodávajícím energii celé akci, červenou čárou, kterou budete moci během obou dnů Equal Pay Day zahlédnout pod pódiem, za pódiem i na něm a ve všech přilehlých prostorách. S dámou, která to má celé na povel a pod palcem a je skutečnou dobrošéfkou všech dobroholek, které na Equay Pay Day doslova poletují jako pilné včelky usilujíce se o to, aby všechno šlapalo a jelo jako dobře seřízený a namazaný orloj. Těšení bylo obrovské i proto, že tato akční dáma kromě toho, že přesně ví, co dělá je i ztělesněním všech akčních žen, které milují to, co dělají a i obráceně, dělají to, co milují. A své nadšení je schopna doslova plnými náručemi rozdávat všem, kteří mají štěstí vyskytnout se v její blízkosti. Inu a kdo jiný by nám měl říci, na co všechno se můžeme těšit na letošním jubilejním 15. ročníku této největší evropské akce svého druhu, věnované především, ale nejenom ženám?

Slovo má projektová manažerka 15. ročníku Equal Pay Day Helena Dreiseitlová.

Zkusme se na začátku mírně protáhnout a rozcvičit – když slavíme 15. ročník, tak 15 bleskovými otázkami:

Krizový moment z příprav?

Jsem si jistá, že to co děláme, společnost opravdu chce?

Jak to všechno stíháte?

Začaly jsme včas s přípravami, takže se to sice valí, ale stíháme. Máme super tým a teď přibudou další boží dobroholky.

Počet speakerek na konferenčním dnu?

30 a budou tam i muži, ostatně jako vždy ;-)

Top speakerka konferenčního dne?

Bude jich tam 30! ;-)

Nezapomněli jste na muže?

Určitě ne. Máme plnou podporu. Již z roku 2023 běží iniciativa „men on board” a letos roste dalšími ambasadorskými vzkazy.

Ani na vlastní muže?

S podivem musím říct, že taky ne ?! Tak to jsme na tom vlastně dobře :-)

Počet mentorek na empower day?

80! takže o deset víc než vloni.

Kolik dobroholek letos bude na EPD pobíhat?

měř 70.

Přihlásili se letos i dobrokluci?

Stydí se. Lákám je ;-)

Kolik kilometrů naběháte během obou dnů akce?

Já mám hrozně blbý odhad a kroky si nikdy nepočítám, ale holky říkaly každá kolem 24 tisíc za jeden den. Asi pořídíme brusle :-)

Odhadovaný počet účastnic a účastníků?

Věřím, že atakujeme hranici 2000. Já říkám, že nikdy nemůžeme napsat: „máme vyprodáno”, protože toho prostoru vyrobíme, kolik bude potřeba.

Počet zón 15. ročníku EPD?

Ještě nejsme ve finále, zatím asi 7.

Potkáme se i se zakladatelkou českého EPD Lenkou Šťastnou?

Samozřejmě :-)

Počet zemí, ze kterých na EPD přijedou osobnosti a hosté?

V tuto chvíli vím o 10.

Zapomněl jsem na něco?

Myslím, že ne.

Milá Helenko, kromě mnoha jiných důvodů na těšení – samozřejmě nabitý a skvěle vyskládaný program, inspirativní osobnosti, a mnoho dalšího, co tato výjimečná akce nabízí – je český EPD doslova unikátní, jedinečný a výjimečný svou atmosférou. Kdo ji ještě nezažil, opravdu netuší, na co se může těšit – lze to vůbec nějak slovy popsat?

Snažíme se to popsat každý rok, ale je to opravdu těžké. Akce takového formátu sama dýchá, sama žije, pulzuje a je jen na každém z nás, jak se přidá. Je to obrovská platforma, na které se potkávají věkově rozdílní účastníci a účastnice, napříč obory i pozicemi. Seniorita s junioritou, ti co se vracejí i ti co přicházejí poprvé. EPD je unikátní příležitost „se potkat”.

Zkusme všem akčním dámám, které neměli potěšení číst náš loňský rozhovor vysvětlit, proč jsem vás výše nazval červenou čárou a i to, že jsem to nemyslel ve zlém, naopak…

Za prvé proto, že nosíváme červené oblečení a tato barva evokuje energii??? Pro mě je především odvážná. Tato symbolická barva „ztráty v účetnictví” provádí nejen kampaň, ale i samotné účastníky. Často se ostýchají vzít cokoliv červeného, protože nejsou zvyklí, ale když to zkusili, zjistili, že je to prima. To máte stejné jako s novými chutěmi, nebo kvótami. Za druhé asi proto, že při každém takto rozsáhlém eventu je potřeba „být všude přítomen” a to občas znamená „přidat” :-)

Předpokládám, že letos toho naběháte opět víc, jak loni – mimochodem, máte někde na těle během akce nějaký smart krokoměr, možná pro jistotu i tachometr, abyste na konci mohla vyhodnotit, kolik jste se zase letos kolem EPD naběhala?

Já toto nepoužívám, ale možná je čas, zapojit nějaké bezkontaktní AI? Máte nějaký nápad?

Tak to jste mě zaskočila – ale přemyslím to…V jakém stadiu příprav 15. ročníku EPD jsem vás na chviličku zastavil, vytrhl z nasazení, v jakém bodu časosledu se momentálně nacházíte a kam to celé spěje?

Je to týden jarního dne rovného odměňování, který je podle dat ČSÚ 6. března, je tu jaro a je tu MDŽ. Otvíráme aplikaci Eventee, kde si budete moci naklikat svůj program včetně mentoringů a domluvit si online/offline schůzky. Prostě total network.

Patnáct let je v našich končinách věk, kdy dostáváme občanku a jsme okolím v mnoha směrech a z mnoha důvodů vnímáni tak nějak jinak…Co byste svému dítěti, EPD zaželala k patnáctinám a co byste mu zároveň kladla na srdce jako starostlivý a odpovědný rodič?

Ať nikdy nezapomene na ty, kteří ho 15 let provázeli, stejně jako aby ti, kteří byli provázeni nikdy nezapomenou, co jim dal. Respekt a odvahu. Občanka obvykle přináší mládeži pocit volnosti, nezávislosti na rodičích, nadechnutí se a vykročení dalším směrem. Můžete začít vydělávat své peníze na brigádách, učit se finanční gramotnosti, začít snít velké sny, ale to často přináší zodpovědnost, která ve společnosti může kulhat. Přeji si, aby EPD bylo zodpovědné. K sobě a ostatním a to vše v respektu a s kuráží sobě vlastní.

EPD je tedy již ztepilý 15 letý jinoch, který vám krásně vyrostl do krásy. Dnes můžeme český EPD bez přehánění a s patřičnou hrdostí považovat za největší a nejpřestižnější akci svého druhu v Evropě. Zkusme malé porovnání třeba s loňským ročníkem: v čem všem je letos EPD jiný, lepší než předešlý?

EPD byl pro rok 2024 prohlášen Vlajkovým projektem iniciativy CEI a tím si vysloužil velkou pozornost v zahraničí. Dosáhl toho díky kvalitě programu a provedení, které se snažíme každým rokem vylepšovat společně s partnery, zviditelňováním nových tváří a vzorů, spojováním publika, veřejné a firemní sféry. EPD má velkou pozornost médií, byl opět nominován na SDGs projekt roku a obraz z konference cestoval přes další iniciativu až do Štrasburku soutěžit o nejlepší projekt roku. No musíte to zažít ;-)

Mně osobně udeřila do očí letošní „zonace“ druhého dne EPD. Různých zón s různým zaměřením a cílovkou je – pokud jsem správně počítal – celkem šest. Z mého pohledu je opravdu cool novinka teens zóna, vnímám ji jako vynikající nápad. Může se třeba můj 18 letý syn vyblbnout v teens zóně, je šance, že tam stráví více než minutu, nebo je to spíše pro holky? Anebo by bylo celkem fajn, kdybych tam s ním byl i já jako táta a něčemu se přiučil?

Tak to je skvělý feedback, znamená to, že to jde vidět! :-) Teens zóna je pro kluky i holky. Dopoledne tam bude i poradna pro rodiče k bezpečnosti na internetu, odpoledne triky na sebeobranu a taky interaktivní hra na bourání předsudků a stereotypů. Jsem zvědavá, jak si to mladí užijí. Jako je to pátek, takže nemůžeme narušovat docházku, ale na druhou stranu, vzdělávání neprobíhá jen ve škole že? Moje dcera například prošla božím kurzem mediace pro děti.

Když vás něco, nebo možná někdo asi tak měsíc před konáním EPD vzbudí o půlnoci, jaké budou vaše první slova? A jaké budou po půlnoci 10. dubna?

Máme hotovo, vše naplánováno, můžete přijít.” Noc předem myslím nikdy nemůžu dospat ;-)

Milá Helenko, chystáte se i letos na minutku se zavřenýma očima zastavit mezi mentoringovými stoly – nebo to budou spíše empower stoly – a poslouchat to magické zurčení? Já jsem to loni po vašem doporučení na vlastní kůži vyzkoušel a nejenom se na chvíli zastavil, ale si i mírně zatančil a vnímal jsem to tak, že ta neskutečná ženská energie doslova elektrizovala vzduch kolem a bylo to krásně lechtivé až na husí kůži…kdybych se po třetí otočce nezastavil, tak bych možná skončil jako súfijský tanečník…

Samozřejmě. Ale doufám, že nebudeme stát všichni :-))))))))

Představte si – hypoteticky – že jste se dejme tomu 14 dní před vypuknutím 15. ročníku EPD vybrala pracovně třeba na Maltu. Jak byste popsala vaši akci místní ženě, která o 5 minut vystupuje z lokálky v poslední vísce před Birkirkarou?

Good morning lady, how are you today? May I ask you? Are you happy? Do you feel freedom and satisfaction in your life? A pokud odpoví ano, tak je to super, protože žije šťastně a pokud řekne ne, vezmu jí sebou do Prahy ;-)

A to nejenže by mohla vidět překrásné město, ale třeba potkat někoho, kdo jí změní život. A to se o EPD traduje a neřekl to nikdo z našeho týmu… že jsou to 2 dny, které mění týdny, měsíce i roky. A to je Epic! jak by řekli teens ;-)

No a když se tedy již všichni na 15. ročník EPD těšíme a nemůžeme se dočkat, na co se nejvíc těšíte vy, milá Helenko?

Až si přiťukneme mým oblíbeným proseccem k plnoletosti.

Tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Váš úvod pro tento rozhovor, nově natočený rádiospot, spousta natěšených zpráv a moje cestovací sny na dny, které přijdou po EPD.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

foto: archiv Heleny Dreiseitlové

Pokud chcete zažít 15. ročník Equal Pay Day osobně, přidejte se. Vstupenky jsou již v prodeji, nenechte si je ujít.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *