Zadejte hledaný výraz

AKCE AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ POZVÁNKY ROZHOVORY

Projektová manažerka Equal Pay Day Helena Dreiseitlová: Equal Pay Day je láska, je to magie, kterou jinde nezažijete

V plném proudu jsou přípravy již 14. ročníku pracovně – zážitkové akce Equal Pay Day, pořádané veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, která aktivně vytváří platformu pro diskusi aktuálních témat s prezentací odborného pohledu žen. Český Equal Pay Day je dnes bez debaty největší akcí o ženách, ale nejen pro ženy v naší zemi. Půlroční kampaň za rovné odměňování vyvrcholí 3 denní konferencí plnou ženských vzorů a témat, která aktuálně pálí ženy. Letošní Equal Pay Day se v Praze uskuteční 31. března až 2. dubna a my jsme z přípravného maratonu na chviličku vytrhli projektovou manažerku Helenu Dreiseitlovou.

V první řadě děkuji, že jste si na naše otázky vyhradila čas. Letošní 14. ročník Equal Pay Day nabízí všem zúčastněným ženám vyslechnout si a aktivně prostřednictvím speed mentoringu i online mentoringu poznat osobně klidně až 100+ inspirativních osobností. Z organizačního pohledu mě ale zajímá, kolik lidí – předpokládejme, že převážně žen – se podílí na přípravě téhle největší české společensky odpovědné akci?

Dejme to ještě jinak: kolik lidí z vašeho organizačního týmu je v běhu Equal Pay Day (EPD) na place? Kolik lidí zabezpečuje to, aby celá akce běžela tak, jak byla naplánována?

HD: (smích) Jak jste věděl, že na akci běháme??? To je totiž hodně výstižné slovo, které platí pro zhruba 30 – 40 žen, které se na akci každodenně „pohybují”. Já sama často o sobě říkám, že na fotografiích mne můžete identifikovat pouze jako červenou čáru ;-)

Ale opravdu, akci chystá v měsících leden – březen, tzn. cca 3 měsíce nejaktivnějších příprav, zhruba 50 lidí, včetně core teamu BPWCR, který tvoří 8 žen.

Přípravám a organizaci EPD se aktivně věnujete již od roku 2013 – gratuluji k vašemu jubilejnímu 10. ročníku. Můžeme v nějakých základních nebo směrodatných číslech sumarizovat, kam se tahle akce posunula za léta, co ji vy a váš tým připravujete?

HD: Panejo! 10 let uteklo jako voda. Musím přiznat, že jsem si zhruba na rok dala v roce 2019 přestávku a nasměrovala jsem své kroky do IT. Ale EPD je láska. Vrátila jsem se. Mám to nastavené jako projektové dítě. Na začátku nás bolely zuby, ostýchaly jsme se téma ženy a peníze natvrdo otevřít, ale postupně se nám to povedlo. Rosteme a odškrtáváme si centimetry na futrech dveří kanceláře ;-) Každý rok přidáváme mentorky a kulaté stoly, protože zájem o sdílení je obrovský. Letos podruhé přivezeme mentorky z Evropských zemí, celkem tak můžete potkat 18 žen z 9 států EU. Jako když studenti vyjíždějí na stáže za hranice. Také jsme začaly běhat. V roce 2021 byl z akce 7 denní mentoringový maraton. Nedaly jsme si pokoj, ani když nás zavřeli doma. Ročník 2020 jsme v 7 lidech za 14 dní překlopily do onlinu. Bylo to neskutečně dojemné. Dítě dospívá.

                                                                                  Organizační tým EPD 2016

Zakladatelka a prezidentka Business & Professional Women CR Lenka Šťastná, která EPD přivedla do Česka v našem rozhovoru zmínila, že přelomový byl právě 4. ročník – pokud správně počítám, právě váš premiérový. Jak na něj vzpomínáte?

HD: Sedím doma v kuchyni. Doma spí 2 letá dcera, která mluví, je bez plen a potřebuje děti. Vím, že jí za 3 měsíce vezmou do polosoukromé školky, tak na co se vrhnu já? Ťukám do počítače a předělávám registrace na mentoring z emailů do Googlového formuláře, nastavuji automatizace. Učím se, hltám, organizuji. Jsem ve svém živlu. A pak ta energie v sále, akce poprvé s hotelu Clarion. Zamilovala jsem se.

Rád to celé ještě více „polidštím“, abychom nestříleli od boku pouze čísla, i když jsou samozřejmě z pohledu statistiky důležitá a taky se dobře čtou – v případě EPD jako měřítko velikosti, rozsahu a nesporně i dosahu téhle jedinečné akce. Určitě to tedy není pouze o číslech, ale především o lidech – všech těch ženách i mužích, kteří tuhle výjimečnou akci připravují. A také o všech ženách, které se stávají její aktivní součástí na pódiu, v hledišti a samozřejmě i při mentoringových a jiných stolech. Takže dle mého dík patří všem zúčastněným, komu však podle vás nejvíce?

HD: Lence Šťastné.

Mišo Kaščák, zakladatel a šéf slovenského festivalu Pohoda musí již léta každoročně trpělivě v médiích vysvětlovat, že když odejde poslední návštěvník a je uklizeno, neznamená to, že organizační tým vyrazí na dvouměsíční dovolenou kolem světa. Naopak, příprava dalšího ročníku začíná již v běhu toho aktuálního a celý proces je v podstatě nepřetržitý, kontinuální. Předpokládám, že vy to máte pokud ne stejně, tak jistě podobně?

HD: Dvouměsíční dovolenou bych si nechala líbit, cestování je moje největší vášeň. Ale já si to drobím do celého roku. EPD je samozřejmě pouze jedním z několika projektů organizace. Chceme se věnovat i podnikatelkám, takže volně přeskočíme do projektu Akademie pro podnikatelky, který organizujeme ve spolupráci s Ambasádou USA a také do projektu WEPs, který spojuje firmy, udržitelnost a rovné příležitosti. A když už tak rád číslujete, tak možná míříte na otázku, kdy se bude konat slavnostní 15. ročník EPD? Termín máme a přípravy jdou ruku v ruce s těmi letošními, tak jak praví pan Kaščák. Je to kontinuální projekt.

Zkusme ještě víc poodhalit zákulisí přípravy 14. ročníku českého EPD. Kde se v přípravách nacházíte aktuálně v čase, když jsem si dovolil na pár okamžiků vás zastavit a atakovat vás svými otázkami?

HD: Vcházíme do finále. Máme hotový program konference, odhalujeme poslední medailonky osobností. Na MDŽ spustíme registrace k mentorkám pro veřejnost, ladíme vše kolem produkce. Prodáváme vstupenky, aktivizujeme „dobroholky” a samozřejmě ko-mu-ni-ku-je-me. Kampaň, články a rozhovory jsou na samém vrcholu. Chystáme přímé TV přenosy a zpravodajství. No a začínáme se těšit, samozřejmě! :-)

Každý, kdo organizoval něco komornějšího v porovnání s megaakcí, jakou EPD je, kupříkladu menší rodinnou oslavu ví, že sebelepší přípravy nedokážou zcela zamezit tomu, že se cokoliv pokazí. A musí nastoupit záložní plány, pokud nejsou nebo selžou, tak akční improvizace, hašení, kříšení, zachraňování…Krizoví manažeři tvrdí, že právě v těchhle momentech, když se něco totálně zvrtne se ukážou kvality opravdového manažera. Dokáže vás za ta léta, co EPD organizujete ještě něco překvapit, anebo všechno klape jako dobře namazaný stroj?

HD: Nikdo není dokonalý a my takové být ani nechceme. Mnoho žen mi letos volá, že si na akci přijdou odpočinout a konečně se budou chvíli věnovat samy sobě. Důraz dáváme na super skvělou atmosféru a bezpečné prostředí, kde se nikdo necítí sám nebo trapně. Ale vždycky je co řešit. Já ten tlak na akci miluju. Jsem rozená krizová manažerka. Úplně se na to klepu, jde mi nahoru adrenalin. Baví mě to! Jen tedy pak je mi líto těch fotografií, které mne málokdy zastihnou.

A když píšete megaakce, to je super slovo, víte, že naše dobroholky naběhají za 3 dny příprav a akce každá 60.000 kroků ?! Tímto vyhlašuji, že stát se dobrovolnicí či dobrovolníkem ještě můžete přihlášením se zde :-))))

                                                                            Helena Dreiseitlová – vpravo – v akci

Pokud byste měla z letošního ročníku vypíchnout něco top zajímavého, možná jedinečného – z vašeho osobního pohledu, co by si účastnice EPD rozhodně neměly nechat ujít, co by to bylo?

HD: Top 2 zahraniční vystupující, které přijedou ze Švýcarska. Miltrup-Altunok Elke, Senior Vice President HR Mondelēz International a Silke Muenster, Chief Diversity Officer at Philip Morris International. To bude mít velké grády. Podobná kombinace už nebude v Praze nikdy k vidění.

Velkým obohacením Mentoringového dne bude také FINdependence zóna, protože se bude věnovat investicím a to je téma, kterému by se ženy měly věnovat. No a pak by si mohly vyzkoušet při mentoringu postavit se doprostřed sálu, zavřít oči a na minutu naslouchat tomu zurčení. Je to magie, kterou jinde nezažijete. Dělám to každý rok, nabije se vám celé tělo a vy pochopíte, jakou sílu má ženská spolupráce. Přijďte to zkusit, bez toho už nebudete moci být!

Letos na podzim se poprvé připravuje i slovenská verze Equal Pay Day. Můžeme už dnes předem předeslat stěžejní význam toho, že tato unikátní akce začne psát svou historii i na druhém břehu řeky Moravy?HD: Je to logický krok a my jsme velmi rády, že se produkce ujaly Akčné ženy, které mají s pořádáním akcí velké zkušenosti. Spojuje nás téma, hlad po férovosti a nadšení. Věřím, že 10.-11. listopadu zažijeme v Bratislavě nadupanou akci, ale nejvíc se těším na to, že si tam přijedu odpočinout v roli účastnice.

Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

HD: Nejvíc sluníčko a světlo, to mě osobně hodně nabíjí. Ale já mám radost každý den. Miluju plánování a zabarvená pole akcí a cestování ve svém kalendáři. Jsem akční. Jsem vděčná za každý den, každou osobu v mém životě, od které se mohu učit a která se umí usmát. Svět bude takový, jaký si ho uděláme. Všechno je to v hlavě.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

foto: archiv Heleny Dreiseitlové

Pokud chcete zažít 14. ročník Equal Pay Day osobně, přidejte se. Vstupenky jsou v prodeji, nenechte si je ujít.

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *