Zadejte hledaný výraz

PODNIKÁNÍ VZTAHY

Teambuilding: Jak posílit pracovní vztahy + tipy na aktivity, které vás sblíží s kolegy

Příjemné pracovní prostředí přináší i uspokojivé výsledky. Pokud chcete efektivně vést tým, musíte nejprve vytvořit dobré pracovní vztahy s každým členem týmu. Vaše vztahy s ostatními členy týmu jsou důležité na splnění vašich úloh, termínů a dosáhnutí cílů společnosti.

Zda už pracujete v malém a nebo velkém týmu, teambuilding je nevyhnutelný. Proč? Jaké nabízí výhody a co můžete s vaším týmem podniknout?

Co je vlastně teambuilding a jaké jsou jeho cíle?

Teambuilding je jednou z efektivních možností, jak vzdělávat pracovníky za účelem dosáhnutí jejich rozvoje. Slovo teambuilding pochází z angličtiny a v překladu znamená budování týmu. Je to soubor různých aktivit často probíhajících v přírodě, které jsou koncipované tak, aby zlepšili týmový výkon a spolupráci mezi zaměstnancemi firmy. 

Význam teambuildingu tedy spočívá v zapojení kolegů do různých aktivit mimo pracoviště, a díky tomu se naučí vzájemné spolupráci a dokážou fungovat jako skutečný tým i v pracovním prostředí.

Mnozí považují teambuilding za příležitost, jak se zabavit mimo svůj domov, dobít baterie a oddechnout si. Z pohledu byznysu by měl však splňovat specifické cíle. Pokud chcete, aby byl efektivní, měli byste:

  • Obeznámit zaměstnance s tím, jaké jsou cíle teambuildingu
  • Zařadit aktivity a cvičení, které členům týmu pomůžou popasovat se se situacemi ve vašem byznyse
  • Zeptat se zaměstnanců na zpětnou vazbu a zároveň jim dát možnost vyjádřit se k tomu, co se naučili a jak získané zručnosti budou moct využít po návratu do práce

Druhy teambuildingu

Druhy teambuildingu mohou být různé. V současnosti jsou oblíbené online teambuildingové aktivity jako například videohovory na kávu a nebo čaj v rámci přestávek v práci. 

Někteří lidé však potřebují více akce. Pro ty jsou určené různé indoor a nebo outdoor aktivity, pod kterými si můžete představit opravdu všechno – od cvičení jógy, túry do hor až po firemní paintball.

Nabídka pro firmy se většinou řeší individuálně, přímo na míru a podle požadavku firmy. Teambuilding nemusí být vždy levnou záležitostí a někdy potřebujete přesvědčit kompetentní a nadřízené lidi o jeho důležitosti.

Výhody teambuildingu

Photo by fauxels

Zde jsou některé z klíčových výhod budování týmu a proč byste měli mít ve svém podnikání nějakou iniciativu na budování týmu.

Lepší komunikace a schopnost řešit problémy

Aktivity, které vytvářejí prostor pro diskuzi, zlepšují komunikaci mezi zaměstnanci a managementem. Právě to může zlepšit vztahy mezi kolegy a následně zvýšit produktivitu.

Mimo to teambuildingové aktivity vyžadují, aby kolegové spolupracovali, což zlepšuje schopnost myslet racionálně a strategicky. Týmy, které jsou schopné definovat problémy a určit kroky pro jejich řešení, budou schopnější chopit se vedení, když se problém objeví i v pracovním životě.

Budování týmu zvyšuje kreativitu

Kreativita a inovace jsou nejen dnes ve světě byznysu velmi důležité a dobrý teambuilding je může zvýšit i mezi zaměstnanci, kteří by se za kreativní nepovažovali. Cvičení na budování týmu, které podporují spolupráci, pomáhají rozvíjet týmovou práci, která je klíčová pro rozvoj kreativity.

Člověk v novém prostředí musí čelit různým situacím, které ho nutí přemýšlet mimo svůj zažitý myšlenkový vzorec (out-of-box). Teambuildingové cvičení tak podněcuje kreativitu a příliv nových nápadů, které mohou zaměstnanci následně uplatnit po návratu do práce.

Zvýšená morálka

Teambuilding poskytuje spoustě podnikům a firmám příležitost na růst týmové morálky prostřednictvím dobrého rozvoje týmu. Nemusí to být jen přes formální školení, ale i přes zajímavé skupinové aktivity mimo pracoviště jako například kempování v přírodě s hamakami.

Zvýšená produktivita

Budování týmu zvyšuje morálku, což může vést ke zvýšení celkové produktivity zaměstnanců. Budování týmu pomáhá odhalit problematické body z hlediska produktivity, které můžete touto formou překonat. Je to opravdu velký přínos pro vaše podnikání.

Šťastnější zaměstnanci

Šťastnější zaměstnanci mají tendenci pracovat lépe a efektivněji. Je to proto, že jsou více motivovaní a chtějí na sobě tvrdě pracovat. Dobrý teambuilding tak pomáhá zlepšit vztahy mezi pracovníky, a proto byste teambuildingové aktivity měli často implementovat, aby byl tým spokojený.

Identifikace silných a slabých stránek

Vědět, co děláte správně, je v podnikání důležité. Ale stejně tak je důležité vědět, co děláte naopak špatně. Dobrý teambuilding může odhalit slabé stránky firmy a též vám pomůže rozvíjať ty silné. To vám pomáhá zůstat konkurenceschopnými.

Teambuilding jako inovativní a hravý způsob povede k zlepšení společného pracovního výkonu, sladění členů týmu a zlepšení neformální vazby mezi jednotlivými členy týmu. 

Teambuilding by ale neměl být zaměňován za dvoudenní pobyt na chatě, kde se věnujete jen rekreačním aktivitám. Je třeba si dát tu námahu a nastavit program teambuildingu, kde se kolegové nejen zabaví, ale vrátí se do práce s novou energií, motivací a pozitivním postojem.

Tipy na teambuilding aktivity

Photo by Min An

Aktivity pro budování týmu mohou mít zásadní význam, pokud jde o spokojenost s prací a o organizační úspěch. Ale i při těch nejlepších úmyslech nestačí jen dát dokupy skupinu lidí a očekávat, že se skvělý tým vytvoří sám. Teambuildingové aktivity se mohou ukázat jako chybějící článek, který vaší skupině pomůže cítit se více propojeněji a schopni efektivněji spolupracovat.

Aktivity v oblasti budování by měly být navrhnuté tak, aby spojili váš tým zábavným a poutavým způsobem. Hlavním účelem jakékoliv aktivity zaměřené na budování týmu je zlepšit některé aspekty toho, jak tým spolupracuje. Budování týmu je nejdůležitější investicí, kterou můžete pro svoje kolegy udělat, a proto je důležité, aby se cvičení a aktivity vybíraly účelně.

1. Kreslení

Pro: komunikační schopnosti

Co budete potřebovat: papír, propisky/fixy, výtisky jednoduchých kreseb a nebo tvarů

Rozdělte vaši skupinu do dvojic a nechte každou dvojici sedět zády k sobě. Jedna osoba dostane obrázek tvaru a nebo jednoduchého obrázku a druhá dostane kus papíru a propisku. 

Osoba, která drží obrázek, dává slovní pokyny svému partnerovi, jak nakreslit tvar a nebo obrázek, který dostal (bez toho, aby mu jednoduše řekl, jaký je to tvar a nebo obrázek). 

Po uplynutí stanoveného času nechte každou skupinu partnerů porovnat jejich obrázky a zjistit, který tým nakreslil nejpřesnější repliku.

2. Firemní znalosti

Pro: spojení týmu

Co budete potřebovat: 20 – 25 otázek o vašem pracovišti

Hledáte rychlou a jednoduchou teambuildingovou aktivitu? Vymyslete sérii otázek specifických pro vaše pracoviště a otestujte znalosti vašeho týmu. ,,Jaké barvy mají kuchyňské dlaždice?“ ,,Kolik lidí pracuje v IT oddělení?“ ,,Kolik oken je v jídelně?“ ,,Jaké značky jsou počítačové monitory?“ 

Jde o rychlou aktivitu na spojení týmu, která otestuje, jak pozorný je váš tým, a dá se provést venku, uvnitř i přes Zoom.

3. Špagetová věž

Pro: řešení problémů a spolupráci

Co budete potřebovat: 20 neuvařených špaget, 1 kotouč pásky, 1m lana a 1 marshmallow pro každý tým.

Který tým dokáže postavit nejvyšší věž jen s tímto materiálem? Má to však háček: marshmallow musí být na samém vrcholu špagetové věže a celá konstrukce musí stát samostatně. To znamená, že ji nepodporují žádné ruce ani jiné předměty. Stát musí alespoň po dobu pěti sekund.

4. Veřejná práce a nebo dobrovolnictví

Photo by Randy Fath on Unsplash

Pro: spojení týmu a komunikaci

Co budete potřebovat: několik hodin z vašeho dne

Zapojte se do projektů zkrášlování komunity a najděte aktivitu, která osloví váš tým a nebo která odráží hodnoty vaší společnosti, dejte si pauzu od kanceláře a udělejte něco dobrého pro komunitu a tým. Objevte krásy Slovenska i z jiné stránky, jděte sbírat odpadky a nebo vyzkoušejte jinou dobrovolnickou práci. Můžete to spojit s místní organizací a zorganizovat událost a nebo dokonce vytvořit vlastní firemní charitativní akci.

5. Erb společnosti

Pro: vzájemnou spolupráci

Co budete potřebovat: papír, propisky, fixy

Nechte týmy vytvořit erb vaší společnosti. Do prvního pole nakreslete něco, co představuje nedávný úspěch, do druhého prostoru nakreslete něco, co odráží vaše firemní hodnoty a do třetího prostoru nakreslete něco, co představuje směr, kterým se společnost bude ubírat v budoucnosti. Hotový erb pak pověste ve své kanceláři.

6. Dvě pravdy a lež

Pro: uvolnění atmosféry

Budete potřebovat: čas

Dvě pravdy a lež je velmi oblíbeným prolamovačem ledů. Každý člen týmu o sobě řekne dvě pravdy a jednu lež. Například: „Vždy jsem milovala hororové filmy, nesnáším videohry, na vysoké škole jsem pracovala ve třech zaměstnáních.“ Potom musí všichni ostatní uhádnout, které z těchto tvrzení je lež. Hra vždy rozproudí dobrou konverzaci a každý uvidí, co má společné se svými spolupracovníkami.

7. Pub kvíz

Photo by Austin Distel on Unsplash

Kdo by neměl rád teambuildingy ve formě zábavných vědomostních kvízů? Je to skvělá hra na týmovou spolupráci a možností je spousta. Rozdělte skupinu do týmů a nebo soutěžte jako jednotlivci. Sestavte si průběžný plán, kdo bude kvíz vést a zvolte si téma a nebo použijte kvízy, které najdete například na internetu. 

Na stránkach jako kahoot.com můžete dokonce velmi rychle sestavit svůj vlastní kvíz a nebo použít kvízy jiných lidí. Pokud mnoho z vás pracuje z domu, weby a aplikace jako Kahoot můžou být dobrým řešením, protože všechno je online.

Inspirace: Vybíráte místo na vícedenní teambuilding, jehož program bude opravdu různorodý? Podívejte se na tipy na výlety v okolí Bratislavy. 

8. Tichá pošta

Krása této teambuildingové aktivity spočívá v tom, že čím víc lidí se zúčastní, tím bude hra těžší, ale zábavnější. Řekněte členům týmu, aby si buď sedli do řady a nebo do kruhu a první osoba si vymyslí slovo a nebo frázi a pošeptá ji osobě, která sedí vedle ní. Druhá osoba udělá to stejné se svým sousedem a tak dále, až dokud není na řadě poslední v řadě. 

Zábavná část hry je, když poslední člověk musí říct slovo nahlas. Ve většině případů každý uslyší úplně jiné slovo. Mimo toho, že hra vyžaduje efektivní komunikaci, pomáhá zaměstnancům uvědomit si, jak důležité je pozorně poslouchat, aby nevznikly mylné predstavy.

9. Tajný Santa (na Vánoce)

Pravděpodobně jste už o tomto slyšeli – ale existuje důvod, proč je tato aktivita tak populární. Všechno, co potřebujete, je napsat jméno každého zaměstnance na kus papíru a přeložit ho. Poté vložte přeložené papíry do klobouku a nebo do krabice a dejte každému členovi vybrat si jeden z papírů. 

Jejich úkolem je koupit vánoční dárek pro osobu, jehož jméno si vytáhli. Je samozřejmé, že nesmí jméno prozradit. V den rozdávání každý zaměstnanec otevře svůj dárek a uhádne svého ,,tajného Santu“.

10. Filmová noc

Někdy je třeba se jednoduše věnovat i běžnějším aktivitám na spojení týmu. Zahrajte si nějaké hry, připravte si občerstvení a podívejte se na zábavný film a nebo seriál. Vyberte 3-5 filmů nebo seriálů a požádejte zaměstnance, aby hlasovali za seriál/film, o kterém by si nejraději povídali. 

Podívejte se na něj a nakonec zorganizujte diskuzní fórum. Koncept je jednoduchý a můžete si ho přizpůsobit jak jen chcete. A je lehké zapojit i lidi pracující na dálku tím, že se potkáte přes videohovor.

11. Jóga, meditace, wellness

Photo by Jannes Glas on Unsplash

Výhody společných cvičení, například i v podobě jógy a meditace nejen na pracovišti, jsou nespočetné a daleko přesahují budování kolegiálních vztahů. Jóga a meditace zabraňují stresu a ztuhlosti, snižují důsledky sedavého zaměstnání, podporují krevní oběh a poskytují nejen mozku, tělu, ale i duši oddych. 

Využijte benefity těchto relaxačních technik, dopřejte si jako tým pobyt ve wellness centru a nebo navštivte aquapark i pro špetku zábavy. 

12. Úniková místnost

Existuje množství variací únikových místností od nejrůznějších tématik. Najděte únikovou místnost ve vaší oblasti a vyzkoušejte ji. Využijete mezi sebou spolupráci a logickými kroky se pokusíte dostat se ven z místnosti.

13. Paintball, airsoft a laser game

Spolupráce je na bojišti nevyhnutelná. Ačkoliv vzít svůj tým do vojny pravděpodobně není nejlepší nápad, vyzkoušet ho v boji jde i jinak. Vhodnější možností tedy může být paintballový nebo airsoftový klub. O něco méně náročnější a bolestivá je pak laser game, kterou si jistě užijí i stydlivější dámy. Zjistěte, který den vyhovuje všem a zorganizujte pořádnou přestřelku.

Na závěr..

Efektivní teambuilding pomáhá ukotvit firemní hodnoty a kulturu na pracovišti a buduje důvěru a loajalitu. Budování silného týmu zvyšuje morálku a motivaci a přispívá k celkovému úspěchu podniku. Neexistuje však žádný univerzální vzorec na vybudovaní skvělého týmu – každý tým se bude rozvíjet jedinečně podle vaší kultury, značky, poslání a podnikání.

Ať už pracujete v malém týmu a nebo jste součástí velké organizace, věnovat čas rozvoji svého týmu a umožnit každému ve vaší skupině odvést, co nejlepší práci, se určitě vyplatí.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *