Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY APLIKACE BYZNYS PODNIKÁNÍ REDAKČNÍ VÝBĚR TISKOVÁ ZPRÁVA

Ženy auta půjčují je výstižný název iniciativy, která chce vyvracet stereotypy

Přestože zhruba každý druhý člověk za volantem je žena, stále se potkáváme se stereotypy ohledně jejich řidičského umu. Zmapovat a narušit mýty o ženách a automobilitě a zpřístupnit mobilitu znevýhodněným skupinám se nyní snaží projekt Ženy auta půjčují, který byl oficiálně odstartován ve středu 20. července na konferenci Ženy a mobilita. Exkluzivní průzkum veřejného mínění společnosti HoppyGo např. ukazuje, že více než dvě třetiny Češek vlastní řidičské oprávnění skupiny B. Přitom třetina z nich aktivně neřídí a spíše kriticky hodnotí také své schopnosti.

Hlavním cílem konference Ženy a mobilita bylo na jednom místě propojit zajímavé osobnosti, které se snaží upozorňovat na výzvy v oblasti mobility jako takové a také na specifika spojená s ženami. Radka Jenka Šubířová a Robin Švaříček ze společnosti HoppyGo, která nabízí dostupnou, flexibilní a udržitelnou mobilitu, se podělili o výsledky nejnovějšího průzkumu k tématu žen za volantem.

Ten posloužil také jako jeden ze základů pro start CSR projektu Ženy auta půjčují, na němž se podílí mimo jiné dárcovská online platforma Znesnáze21, která otevřela sbírku na pohonné hmoty pro výjezdy znevýhodněných skupin, a Nadace Kooperativy, která poskytla dar 100 000 Kč na pojištění a podporu mobility znevýhodněných skupin.

Ženy auta půjčují je výstižný název iniciativy, která chce vyvracet stereotypy o řidičkách a pomoci usnadnit mobilitu samoživitelkám.

Díky iniciativě Ženy auta půjčují se budou moci ženy v tíživé situaci přes platformu Znesnáze21 dostat k zapůjčení vozu, který bude plně pojištěný, „s plnou nádrží“ a zcela zdarma. To zajistí platforma HoppyGo, která se zaměřuje na komunitní sdílení vozidel. Současně HoppyGo vyzývá české ženy – řidičky, aby sdílely svá, leckdy ne plně využitá, auta a pomohly tak dalším ženám, které to skutečně potřebují. Za každé takové auto přidá HoppyGo 1000 Kč na zapůjčení vozů pro znevýhodněné skupiny zdarma.

“Překvapilo nás, kolik stereotypů a genderismů rezonuje kolem témat spojených s ženskou mobilitou na našich sociálních sítích a v českém veřejném prostoru celkově. Proto jsme se rozhodli podrobněji prozkoumat aktuální situaci v této oblasti a dali si za cíl vše ideálně obrátit v celospolečensky prospěšnou iniciativu,” popisuje Radka Jenka Šubířová, iniciátorka projektu z HoppyGo.

Průzkum HoppyGo například ukázal, že pro ženy je využívání automobilové dopravy stejně důležité jako pro muže.

Také automobil vlastní stejné procento žen i mužů. Neznamená to ale, že stejné množství žen a mužů aktivně řídí. Téměř čtvrtina žen má řidičský průkaz, ale aktivně jej nevyužívá, u mužů je toto číslo pouze 7 %. Co se pak týče těch žen, které automobil nevlastní, případně řidičský průkaz aktivně nevyužívají, automobil dle vlastního tvrzení nepotřebuje jen zhruba polovina z nich, jak vychází z dalšího aktuálního průzkumu agentury IPSOS.

Ženy auta půjčují.

Poukázat na přetrvávající trendy a zároveň usnadnit automobilitu těmto skupinám chce právě projekt Ženy auta půjčují. Pozitivním příkladem je úspěšný příběh ambasadorky projektu Olgy Roučkové, první Češky, která se zúčastnila Rallye Dakar a je držitelkou Ceny Elišky Junkové.

“Automobilový sport stále je výrazně mužskou doménou. Pro mne jako ženu bylo velmi náročné prorazit. Musela jsem na sobě pracovat víc, intenzivněji a tvrději, nakonec se mi to povedlo a letos se připravuji na svůj čtvrtý Dakar,” říká Roučková, která zosobňuje boj s vyvracením stereotypů o ženách za volantem.

V jakých činnostech ženy podle vlastních slov vynikají? Pouze v úklidu interiéru.

Podobným tématem jako HoppyGo se v loňském roce začala zaobírat také společnost Volkswagen Financial Services, která pro potřeby vznikající inciativy ženy auta půjčují poskytla důležité poznatky získané z vlastního průzkumu veřejného mínění. V něm 40 % žen uvedlo, že se nesetkává s posměchem či předsudky ohledně řidičských schopností a 26 % z nich pak odpovědělo “nevím, nebo si nepamatuji”. To ovšem automaticky nemusí znamenat, že předsudky neexistují.

Opak naznačuje např. to, že ve stejném průzkumu ženy samy při hodnocení činností vykonávaných kolem užívání či údržby automobilů přisuzují větší roli mužům. U pravidelných návštěv servisu, cestách na dlouhé vzdálenosti, řízení ve tmě či vyjednávání o ceně okolo 60 % žen uvádí, že na pohlaví nezáleží. Drobné opravy auta, výměnu pneumatik či řízení užitkových vozů podle nich zvládají jednoznačně lépe muži. Jediný úkon, u kterého dle vlastních zkušeností vynikaly ženy, byl úklid interiéru automobilu.

Zajímavým indikátorem je také tvrzení “ženy a auta se nepůjčují”. Přestože jej nadpoloviční většina oslovených žen (skoro 60 %) považuje spíše za nadsázku, už to, že se s ním 83,8 % z nich někdy setkalo, svědčí o zakořeněnosti stereotypů.

“Takové odpovědi nám poodhalují přetrvávající společenské stereotypy, kterých si na první pohled nemusíme všímat. Jsou v nás ale společensky zakořeněny a často je my ženy samy vnímáme jako něco přirozeného či neměnného,” vysvětluje Šubířová.

Příliš pozitivně se řidičky nevnímají ani z hlediska hodnocení svých schopností.

Pouze 26,3 % žen hodnotí své řidičské schopnosti jako “výborné”, 51,4 % pak jako průměrné. Zbytek žen se cítí jako začátečnice nebo své schopnosti hodnotí jako nulové. Nejistota za volantem, resp. strach či respekt z řízení je spolu s nedostatkem peněžních prostředků hlavním důvodem, proč ženy nemají řidičské oprávnění nebo jej nevyužívají. Dokazují to i data experta iniciativy Vize 0 Romana Budského, který byl jedním z panelistů konference Ženy a mobilita. Téměř třetina žen, které nemají řidičské oprávnění, uvedla, že neřídí kvůli strachu.

“Ženy jako účastnice silničního provozu častěji než muži nereagují na hrozící nebezpečí, reagují příliš pomalu či naopak zbrkle. Jsou to ale muži, kteří ve srovnání se ženami jezdí rychleji a agresivněji a havarují z důvodu nepřiměřené rychlosti jízdy, jízdy v nesprávném směru, nebo kvůli pozdní reakci,” doplňuje Roman Budský.

I data HoppyGo dokazují, že ženy jsou bezpečnějšími řidičkami než muži.

Vyplývá to ze statistik sesbíraných o zápůjčkách v celkové délce téměř 200 tisíc dní. Bezpečněji se dle Romana Budského ženy chovají i jako chodkyně. Pohyb pěšky nebo využívání služeb městské hromadné dopravy je také důvod, proč obzvláště ženy ve městech nevidí potřebu jezdit autem. I to ale skýtá úskalí, protože podle každé druhé oslovené ženy je v MHD na místě ostražitost, obzvlášť v noci. U jízdy automobilem tato obava ale neplatí a snadno dostupné carsharingové služby jsou alternativou, která může v konečném důsledku snížit obavy žen z městské mobility.

HoppyGo jsou auta od lidí pro lidi.

Pomocí aplikace spojujeme majitele aut se zájemci o pronájem vozu. Nepřidáváme do provozu další auta, využíváme ta, která by jinak stála na parkovišti. Lidé si zde mohou půjčit nejrůznější typy vozidel pro všechny příležitosti – ať už je to stěhování, víkendový výlet nebo třeba rande. K dispozici máme přes 2500 vozů různých kategorií a značek a všechna auta jsou vždy pojištěna. Majitelé vozů, kteří automobily nabízejí, si zase zajistí vedlejší příjem a pokrytí nákladů na provoz.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

1 komentář

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *