Zadejte hledaný výraz

ROZHOVORY

Jak překonat strach a zavřít za sebou dveře

Akční žena, Hana Machalová se považuje za obyčejnou ženu z venkova, která prostě ráda cestuje. Dětství strávila na moravské vesnici, studia v Brně a profesní život před mateřstvím v Praze v korporátech. Na mateřskou se přestěhovala na Vsetín a tam zůstala. Cestuje, protože má hlad po něčem novém, dobrodružném, co by jí inspirovalo. Obecně se u nás lidé cestovat dost bojí a cestují zbytečně draze. Proto na svých přednáškách ukazuje, jak překonat strach a zavřít za sebou dveře.

Žijete ve Vsetíně, ale doma jste všude. Kdy a jak to vše ve vás uzrálo?

Cestování mám ráda od dětství, protože můžu vidět něco jiného, čerstvého. Proto je osvěžující vyrazit na nová místa, sledovat jakým přírodním a společenským poměrům se lidé umí všude přizpůsobit. Dá se přitom zažít spousta legrace, vidět úchvatné věci ať už jsou dílem přírody nebo lidí. Získala jsem tak ze světa ten nejlepší dojem, protože je mnohem lepší, než si myslíme. Je celkem jedno, jestli ta země je fotogenická nebo ne. Nejvíce se stejně člověku líbí tam, kde jsou dobří lidé.

Arizona Sedona, snadno do světa, cestování

Arizona Sedona, USA
foto: archiv Hana Machalová

Líbil se mi váš výrok “ jsem definicí všech „ale“ a „až“. Jak tomu mají rozumět naše ženy?

Moje výhoda je, že mě málokdo nachytá, že je na tom výrazně hůř než já. Většinou potkávám ženy, které jsou na tom lépe než já. Potom těžko hledají klasické výmluvy „ale“ (nemůžu, protože jsem na to stará, mám příliš malé děti, nemám s kým jet, bydlím daleko od letiště, mám málo času, peněz) a odkládání cestování „až“ (vyrostou děti, budu mít lepší práci, zrekonstruujeme koupelnu, partner pojede se mnou). Když vidí, v jakých podmínkách cestujeme, naše babička jen z důchodu, naše díte v předškolním věku a partner jen vzácně, do světa jej to vůbec netáhne, nebo že jezdím s partou, kde se na kterou cestu nasbírá z okolí nebo Facebooku, motivuje je to.

Havaj Wainapapali, snadno do světa, cestování

Wainapapali, Havaj
foto: archiv Hana Machalová

V čem je váš život dnes jiný? Co má vaše rodina jinak?

My jsme taková praktická nízkonákladová rodina, která nic nehromadí a nemá ambici vybudovat majetek nebo životní styl na odiv okolí. Do paneláku se stejně nic nevejde. Auto stejně stojí celý rok na ulici u popelnic. Než mít hypotéku nebo se honit za kariérou a zkousávat přitom situace, které mi nedovolí být autenticky lidská a žít jen pro konec pracovní doby, raději jsme sami sebou a žijeme z mála. Raději si pocestujeme po světě. Tam často vidíme, že se lidé také za ničím nehoní nebo pravý opak, který působí až komickým dojmem. Nejvíce si proto cením lidskou přívětivost, humor, moudrost, srdečnost, zkrátka to, čím je kdo bohatý jako člověk.

Sheikh Zayed Mosque, snadno do světa cestování

Sheikh Zayed Mosque,Abú Dhabí,  UAE
foto: archiv Hana Machalová

Co vás přesvědčilo, že právě dnes je snadné cestovat?

Nikdy v historii lidstva nebylo cestování snažší a levnější, přístupné opravdu každému, kdo má štěstí a žije v zemi, kde mu společenský systém umožňuje vlastnit cestovní pas. My raději prožíváme svá soukromá dramata, než abychom žasli nad prostým zázrakem toho, že vůbec žijeme v bezpečné zemi bez hladu, tvrdého režimu a nemocí a máme možnost třeba o půlnoci ležet v posteli a přitom jen tak pro radost sjíždět na internetu, kam si vyrazíme na prodloužený víkend. Kdybyste řekli své babičce v polovině 20. století, že si jen tak zaletíte na kávu do Říma nebo v zimě na prodloužený víkend vykoupat se v moři do Dubaje, přitom nejste milionář, ale pracujete ve fabrice nebo jste v důchodu, nevěřícně si poklepe na čelo, protože si něco takového ani nebude umět představit.

Vodopad s flood level, snadno do světa, cestování

Vodopád, Yosemite národní park, Kalifornie. USA
foto: archiv Hana Machalová

Jak se vám daří skloubit rodinný život, děti?

Myslím, že mnoho žen zbytečně předstírá, jak umí skloubit práci, rodinu, děti, stíhají péči o sebe, běhat, jíst zdravě, mají vypulírovanou domácnost, navaříno a jsou v pohodě. Přitom je mi jasné, že doma brečí tajně do polštáře nebo berou antidepresiva, či se uchýlí ke sklence vína. Moje strategie s péčí o rodinu, kariéru a domácnost=jen bazálně přežít. Jednou je prostě prádlo týden na sušáku, jindy doběhnu 10 sekund před zavřením školky, prezentace si dělám uprostřed noci, kdy konečně všichni spí a já si můžu tajně zašustit do pytlíku s nějakou pochutinou, abych zjistila, že mě někdo předběhl. Nejlepší je, když jdou všichni někam ven a člověk je doma pár hodin sám. To je ráj.

Snadno do světa, cestování

Pouštní rezervace Wadi Rum, Jordánsko
foto: archiv Hana Machalová

Jaké jsou vaše sny a plány do budoucna?

Můj sen je najít základní školu, která baví děti, mít emocionálně naplňující vztah s mužem, mít slunněji orientované bydlení s výběhem pro děti a vidět víc světa, abych měla o čem přednášet. Jsem totiž nesmírně vděčná za zájem lidí o mé přednášky, které mě ohromně baví. Hlavně mě baví na vlastní kůži poznat, kolik u nás žije lidí, kteří jsou zajímaví a jsou v pohodě.

Snadno do světa, cestování

Alberobello, Apulie, Itálie – Truli domky
foto: archiv Hana Machalová

Kde vás v nejbližší době můžeme potkat?

Přednáším po celé ČR a občas i na Slovensku. Aktuální kalendář přednášek najdete na mých facebookových stránkách.

www.facebook.com/snadnodosveta/events

Co by jste poradila našim ženám? Jak začít?/ podnikat, cestovat, žít…/

Píše mi mnoho žen sklíčených lítostí, že neviděly dost světa.

Má rada zní: přestaňte přemýšlet o tom, co nemáte a mají ostatní ženy. Pokud vás to táhne do světa, nepřemýšlejte o tom, sbalte se a jeďte! Neznám nikoho, kdo by litoval.

Nakonec vás potěším posledním youtube videem z Corfu.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *