Zadejte hledaný výraz

VZTAHY ŽURNÁL

Jak poznat, kdy je čas se rozejít?

Jak poznat kdy je čas se rozejít

Asi nikdo z nás se nerad rozchází. Ztráta člověka, který nám byl dlouhou dobu jeden z nejbližších není příjemnou záležitostí. Jsou ale vztahy, které jsou k rozchodu předurčeny. Ne každý vztah má to štěstí, že trvá až „do smrti“. Některé vztahy jsou tu jen proto, aby nás něco naučily, a je to tak v pořádku.

Někdy můžete cítit, že už to možná není to, co to bývalo. Možná vnímáte, že vás vztah už nenaplňuje tak, jak by mohl a měl. Možná už si vůbec nerozumíte, máte jiné cesty a postupně se čím dál více oddalujete. Nebo se děje něco úplně jiného, díky čemuž si uvědomujete, že v tomto vztahu už být nechcete. A právě pro vás je tento článek.

Člověk má přirozeně tendenci zůstávat v tom, co zná, a to i když to nefunguje. Je to totiž bezpečné, známé. Znáte takové to rčení, že je tu sice smrádek ale za to teplíčko? Tak přesně to je ono. Někdy ve vztahu setrváváme zbytečně dlouho z mnoha důvodů. Možná se bojíme nepříjemného rozhovoru, možná ztráty blízkého člověka, nejsme si rozchodem jistí nebo to prostě jen nechceme řešit.

Ve skutečnosti se ale děje to, že zdržujeme sebe i partnera od vztahu, který si každý z vás zaslouží. Odkládáte nevyhnutelné pro pár minut navíc. Je ale mnohem lepší ukončit vše zavčasu. Mnohdy se totiž stává, že čím déle s rozchodem vyčkáváme, tím více si v závěru s partnerem ublížíme.

Pojďme se tedy podívat na znamení toho, že se vztah může chýlit ke konci. Známky toho, že je možná čas se rozejít.

1. Vaše cesty se rozchází

Životní cesty každého z nás se mohou lišit. Máme jiné zájmy, náhled na život, jinou práci, jiné přátelé a podobně. Je to v pořádku. Pro vztah je ale podstatné, abychom se v náhledu na život a ve větší části své životní cesty shodovali. Pokud se shodovat nebudeme, zákonitě ztratíme společnou řeč nebo společné aktivity a vzájemně strávený čas nás nebude obohacovat, protože se budeme cítit, že je vedle nás jiný člověk než ten, kterého jsme poznali.

Typické rozejití cesty může být to, že jeden z partnerů začne podnikat, začne se mu dařit a najednou je jeho vnímání světa, práce i sám sebe jiné, než bylo to vaše. Nebo když se obklopí jinými přáteli, tak se také jeho vnímání světa mění a může se změnit i on sám.

2. Nenacházíte si na sebe čas

Když si na sebe hledáte čas ve svém přeplněném diáři, ne, a ne ho najít. Jinými slovy dáváte přednost čemukoli jinému než trávení času s partnerem. A to je jedním ze znamení, že něco nehraje.

Jak poznat, že lžu sama sobě?

3. Nemáte společnou řeč

Nejste schopni si už povídat o něčem jiném než o organizačních věcech, a někdy ani o těch ne. Už neumíte vést dlouhé rozhovory o světě a životě, ale omezujete se na témata běžné zdvořilostní konverzace.

4. Sex upadá

V posteli to nemusí zrovna fungovat. Nemluvím o takovém tom typickém pohasnutí sexuální aktivity, ale o tom, že raději sex nemáte nebo se mu záměrně vyhýbáte. Sex je barometrem vztahu, a pokud nefunguje, něco není v pořádku. A pokud není vůbec, pak tady vážně něco nehraje.

5. Závažné důvody

Možná to nemusím zmiňovat, ale pro pořádek – na čase je se rozhodně nad vztahem zamyslet, pokud se v něm objevuje násilí, problém s alkoholem, drogami nebo podobně.

6. Jste jako na houpačce

Pokud se ve vztahu hojně a bouřlivě střídají období velké lásky a euforie s obdobími nemluvení spolu a uchylování se k rozchodu – nejedná se o stabilní vztah a možná je na čase ho ukončit. Tyto situace jsou způsobeny mnoha důvodu přes jednoduchou nejistotu partnera až po závažnější psychické poruchy.

7. Každý chcete něco jiného

Pokud chcete každý něco jiného, nevěřte tomu, že to jednou bude jinak a partner bude chtít to, co budete chtít vy. Pokud vám řekne, že nechce mít děti, nesnažte se ho k tomu donutit a raději si najděte partnera, který také po dětech touží.

8. Má před vámi tajemství

Pokud má před vámi partner tajemství, není to dobrým znamením. Může se jednat o drobnosti nebo o velké věci, ale ve své podstatě jde o to, že takový partner je schopen vám lhát či něco zatajovat. To není pro žádný vztah zdravá situace.

Situace výše jsou pouze nemilými známkami nešťastného směřování vztahu. Nemusí ale nutně znamenat rozchod, pokud ho nebudete chtít. Někdy pomůže hovor s partnerem. Vždycky se dá všechno zachránit, na to pamatujte. Fakta výše ale rozhodně zůstávají upozorněním na nefunkční oblast vztahu.

30 otázek pro hluboký rozhovor s partnerem

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *