Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY PRÁCE TIPY ŽURNÁL

Pojďme využít home office na maximum

Ať už je home office vaše častá poloha nebo jste v něm uvízli díky nařízené karanténě, možná jste zaznamenali, že pracovat z domova není vždy taková oáza, jak na první pohled může vypadat. Úskalí je hned několik. Prokrastinace, boj s nevyhovujícím pracovním prostředím a pomůckami, organizace času. Tipy na to, jak si s nimi poradit a home office využít na maximum, si můžete přečíst v následujícím textu.

Pracovní místo je základ

Jednou z prvních věcí, které musíte vyřešit, abyste vůbec mohli být produktivní, je příjemné a funkční pracovní místo. Nezaskládejte si okolí počítače zbytečnými věcmi, udělejte si pořádek, připravte si k ruce jen to nejnutnější. Čistota stolu a obrazovky je základním pilířem čisté hlavy.

Pořiďte si na stůl organizéry, pokud potřebujete a nástěnku, kam si budete psát nejdůležitější pokyny. Připravte si všechny kabely, které vám přináší napojení na svět, veďte je pracovním místem tak, aby vám nepřekážely.

Stejně důležité je i osvětlení, kterého je všeobecně nedostatek i v teplejších měsících. Je dobré mít více možností – pokud se cítíte unavení, jasnější světlo vám dodá energii, mírnější světlo je ale lepší pro oči, zvláště z dlouhodobého hlediska.

Pokud vás neruší hudba, pusťte si co máte rádi nebo využijte některých aplikací, které nabízí relaxační hudbu, která stimuluje pracovní odhodlání.

Nenechte se rušit!

Zejména ti, kteří musí pracovat zároveň s péči o malé děti, se musí obrnit trpělivostí a časem si nastavit s dětmi pravidla, u kterých se vám bude pracovat bez vyrušování. Děti je dobré poučit, instruovat, obložit jídlem a zábavou dle jejich chuti. Neočekávejte osm hodin plného pracovního nasazení, ale naučte si vystačit s každou chvílí, kdy po vás nikdo nic nechce. 

Pokud vás ruší zvuky, zkuste používat sluchátka, buď samotná, nebo s hudbou.

Jedním z velkých vyrušovačů, krom dětí žádajících o svačiny, pití nebo řešení sourozeneckých rozepří, je potom vlastní svědomí vůči na první pohled bezprizorním dětem. Jen málokteré dítě vydrží celý den samotné koukat na to, jak rodič zírá do počítače a nevnímá. Obrňte se trpělivostí, vysvětlujte dětem nutnost vašeho počínání, nastiňujte jim svůj časový plán a místa, kdy se jim budete věnovat. Najděte si během dne čas, jak střídat práci a komunikaci s okolím – každá chvíle investovaná do pozornosti k dětem se vám vrátí v podobě dalších minut nerušené práce.

Pokud vás ze soustředění vytrhává snadná dostupnost zábavy, povypínejte si kanály soukromé komunikace. I poslouchání toho, jak vám v messengeru přistávají zprávy od přátel, vás vytrhne ze snahy zůstat produktivní. Po určitém čase práce se odměňte pár minutami na sítích nebo čirou prokrastinací na netu. Pokud na vás útočí vyrušovači v podobě ostatních obyvatel domu, sousedi, příbuzní, s láskou je předem připravte na to, že vy se vyrušit nenecháte.

Vypněte sociální sítě, které nepotřebujete k práci.

Prokrastinace může zabít veškerou snahu o produktivní home office

O prokrastinaci toho bylo napsáno již mnoho, dokonce i celé knihy, které lidem, jež s ní bojují zejména v domácím pracovním prostředí, dává návody na to, jak nesejít z cesty odhodlání a být výkonný i bez svého kanclu.

Pravda je, že ne všichni jsou schopni efektivně pracovat z domova a pro některé je boj s prokrastinací nejtěžší oříšek a tvrdou cenu za pohodlí bez cestování do práce. Základem je donutit se k práci si sednout a pak už jen eliminovat rušivé elementy. Jakmile už u práce sedíte, vypněte si soukromé konverzace, schovejte si hračky, které vás lákají víc než práce – mobily, knihy, televizi.

Motivujte se odměnou – za několik hodin práce si dopřejte oddych, mentální odpočinek v podobě zábavy, kterou máte touhu upřednostnit před pracováním. Pokud máte k prokrastinaci sklony, musíte na sebe být přísní, nikdo jiný to za vás doma neudělá.

Venčete se a hýbejte!

Sezení celý den u počítače je bolestivá záležitost. V práci vám to tak možná nepřišlo, protože přeci jen absolvujete cestování do a z kanceláře, děláte nějaké pochůzky alespoň v rámci budovy, jdete na oběd. I doma si dopřejte pohyb. Po několika hodinách práce si dopřejte procházku nebo si udělejte něco doma. Střídat práci na počítači s tou manuální je pořád lepší než setrvávat v jedné pozici. Až budete obědvat nebo si budete chtít vypít kafe, sedněte si jinak než k pracovnímu stolu a soustřeďte se jen na občerstvení. I to je kvalitní odpočinek od práce.

Proti bolesti aparátu je dobré učinit základní opatření. Pokud jste z práce zvyklí na kvalitní ergonomickou židli a home office je u vás častý, neváhejte investovat i do vybavení domácího kanclu. Tisíckrát se vám oplatí. 

Dodržujte základní polohu práce u počítače a stolu. Udržujte horní hranu monitoru ve výšce očí, abyste si nelámali krční páteř, zajistěte si opěru rukou. Jednou z častých neřestí je křížení nohou a kroucení se na židli, které i během jednoho dne vykouzlí pěknou bolest zad a dlouhodobě vás zmrzačí. Zajistěte, aby vaše sezení bylo pohodlné a funkční, bude se vám pracovat lépe a nebudete muset vydělané peníze investovat do budoucí nevyhnutelné fyzioterapie.

Skvělou vychytávkou je office jóga. Knížka a kurzy Heleny Nehasilové o tom, jak se při práci vsedě nezmrzačit a jak už hojit případné bolesti, by měla být na stole každého pracanta, toho uvízlého v home office zvlášť.

Pozor si dejte i na své oči. Krom oční jógy jim nejlépe pomůžete, když po hodinách zírání do modrého světla přepnete do zeleného. Vyrazte i na krátkou procházku do přírody, oči vám poděkují.

Jak se v tom neztratit – dělejte si plány

Při ranní kávě nebo snídani si napište na papír seznam úkolů, které musíte za den udělat. Pomůže vám to nejen na nic nezapomenout, ale určit si priority a časový horizont. Odškrtávání již provedených úkolů vás navíc bude příjemně uspokojovat a dodávat vám pocit produktivity. Pište si klidně i ty nejmenší a nejsamozřejmější úkoly, pokud vám bude dělat dobře pocit jejich plnění.

Home office dresscode 

Jednou z nejlepších věcí na home office je to, že se nemusíte oblékat a líčit. Klidně můžete celý den pracovat v pyžamu nebo pod dekou a nikdo to neví.
Zvláště pro pracanty, kteří musí během výkonu své práce komunikovat s klienty nebo nadřízenými, může být mentálním blokem vyřizovat důležitý pracovní hovor s mastnou hlavou a pyžamu se srdíčky. Pokud se potřebujete cítit profesionálně, jako při osobním setkání, určitě se připravte do svého domácí kanclu stejně, jako když vyrážíte na pracovní schůzku. Oblečení a make up vám dodají sebevědomí, byť to nikdo nevidí. 

I když… možná to ocení aspoň vaše děti a muž :)

Ať vám jde práce dobře od ruky.

 

Zdroje obrázků: Pixabay.com

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *