Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY JINÉ PR ČLÁNKY TRENDY ŽIVOTNÍ STYL

Není sud jako sud

Pro ty, kteří se věnují vinařství, jsou pojmy jako barik“ nebo „foudre“ běžnou součástí slovníku. Nicméně, i když jsou tyto nádoby vyrobeny z podobného materiálu, každá z nich má jedinečné vlastnosti a charakteristiky, které je třeba znát.

Nejčastěji používanou dřevěnou nádobou v moderním vinařství je tradiční dubový sud, který může být vyroben z evropského nebo amerického bílého dubu. Evropský dub má silnější vlákna, což vede k agresivnějším tříslovinám a zdrženlivějším chutím. Na druhé straně americké duby jsou levnější na výrobu a obsahují více vanilinových sloučenin, což přináší výraznější a sladší znaky, jako je kokos. Z tohoto důvodu jsou tyto duby považovány za jemnější.

Existuje však ještě jeden hojně používaný druh dubu a to dub kavkazský, který roste na úbočích krásného Kavkazu a je hojně využíván gruzínskými vinaři. Díky své specifické chuti a vůni může tento sud vašemu vínu dodat kořeněný a pikantní nádech, který si zamilujete. Kavkazský dub obsahuje více tříslovin a taninů než jakýkoliv jiný druh dubu, což může dodat vašemu vínu charakteristickou strukturu a chuť. Můžete se také těšit na vůni sušeného ovoce, koření a vanilky, kterou tento sud dodá vašemu vínu. Samozřejmě, chuťové vlastnosti vína jsou ovlivněny mnoha faktory, ale pokud hledáte něco speciálního, určitě byste neměli přehlédnout možnost vyzkoušet víno skladované v sudech z kavkazského dubu.

Sud se skládá z několika částí, a to hlav (kulaté konce tvořící horní a dolní část sudu), kůlů (tvarované dřevěné části tvořící boky sudu) a obručí (kovové části držící kůly pohromadě). Otvor, kterým se do sudu nalévá a z něhož se vyprazdňuje, se nazývá zátkový otvor. Tradiční zátky jsou vyrobeny ze dřeva, ale moderní verze jsou zpravidla vyrobeny z jiných materiálů, jako je silikon.

Existuje několik různých velikostí sudů, které se liší objemem a jsou pojmenovány podle regionů, ze kterých pocházejí. Mezi nejznámější patří Bordeaux (225 l), Burgundsko (228 l) a Cognac (300 l). Pokud hledáte větší nádoby, můžete použít punčové sudy nebo demižony, které mají objem 500 l a 600 l. Ještě větší jsou francouzské foudry, které sice nejsou technicky vzato sudy, ale jsou podobné masivním nádobám, které se tradičně používají v italském Piemontu a pojme až 1500 – 10 000 l vína.

Sudy – Co je důležité vědět:

  • Používání sudů není v oblasti vinařství ničím novým. Tyto nádoby se používaly již nejméně od třetího tisíciletí před naším letopočtem v Egyptě, kde se při sklizni používaly kádě s dřevěnými patkami. Existují také důkazy o použití sudů pro skladování vína v Babylonu, Británii doby železné, Galii a starověkém Římě.

  • Chuť vína, které zraje v sudech, je ovlivněna mírou vypálení vnitřku nového sudu. Vyšší stupeň vypálení dodává vínu bohatší chuť koření, vanilky a kávových zrn. Větší sudy jsou obvykle používány vinaři, kteří chtějí snížit vliv dřeva na víno. Například v foudru je poměr plochy, která je v přímém kontaktu s vínem, mnohem menší než v bariku.

  • Kromě vína často zrají v dubovém dřevě také další alkoholické nápoje. Patří mezi ně koňak, sherry, pivo, cider, whisky, rum, calvados a portské.

Pokud patříte mezi ty, kteří v gastronomii rádi experimentují, pak jsou pro vás vína z dubových sudů jasnou volbou.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *