Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY ZDRAVÍ

6 způsobů, jak léčit zánět krku v domácím prostředí

Zánět v krku patří – obzvlášť v zimě – k nejčastějším zdravotním potížím. Způsobuje škrábání, bolest nebo pocit sucha v krku a většinou do týdne sám od sebe ustoupí. Chcete rychlejší úlevu? Podívejte se na 6 způsobů, jak urychlit léčbu zánětu krku v domácím prostředí.

Během zimních měsíců se to alespoň jednou stane snad každému – bolest, sucho nebo škrábání v krku, obtížné polykání a dráždivý kašel poukazují na zánět v krku. Většinou je způsoben virovými infekcemi, a v takových případech obvykle během několika dní sám od sebe ustoupí. Naopak méně časté záněty v krku způsobené bakteriemi mohou vyžadovat větší pozornost, případně léčbu antibiotiky.

V každém případě však existují způsoby, jak si od bolesti v krku trochu ulevit a jak se rychleji zbavit zánětu. Kromě sprejů, kapek a pilulek z lékárny můžete využít i jednoduché, ale účinné domácí recepty.

Kloktání slanou vodou

Kombinace vody a soli pomáhá zmírňovat bolest a uvolňuje hlen. Sůl navíc v ústní dutině vytváří bariéru, která brání vniknutí bakterií a virů. I když voda se solí nevyléčí příčinu bolesti v krku, dokáže vám ulevit od příznaků.

Roztok soli s vodou není vhodný pro děti, které ještě neumí kloktat.

K přípravě roztoku budete potřebovat pouze dvě ingredience – sůl a vodu. Pamatujte, že voda musí být teplá, aby se v ní sůl dobře rozpustila. Zde je návod, jak zmírnit bolest v krku pomocí kloktání slané vody:

  • Do 250 ml teplé vody nasypejte 1/4 až 1/2 lžičky kuchyňské soli a promíchejte
  • Kloktejte roztok alespoň 30 vteřin
  • Slanou vodu vždy vyplivněte!
  • Kloktání opakujte podle potřeby několikrát denně

Med

Med se může pochlubit přirozenými antibakteriálními účinky. Dokáže tak ulevit od kašle, zmírnit bolest i zánět, ničí bakterie a pomáhá v boji proti virovým infekcím.

Med můžete konzumovat smíchaný s čajem nebo sklenicí teplé vody, ale také samotný. Ideální jsou dvě polévkové lžíce několikrát během dne.

Med není vhodné podávat dětem do 1 roku.

Citron

Citron je dobře znám pro svůj vysoký obsah vitamínu C, který podporuje imunitní systém. Kromě toho obsahuje ze všech citrusů největší množství kyseliny citronové, která uvolňuje zahlenění, mírní otok a ulevuje od podráždění sliznice.

Přidejte šťávu z půlky citronu do čaje nebo teplé vody, ideálně v kombinaci s medem. Citron můžete vymačkat i do vody se solí na kloktání.

Vitamíny a minerály

Dostatečný příjem vitamínů vám pomůže rychleji se zbavit zánětu v krku, ale ideální je především jako prevence. Některé potřebné vitamíny a minerální látky můžete snadno získat i ze stravy.

  • Vitamín C, který posiluje imunitní systém a ničí zánět se ve velkém množství nachází v citrusech (citrony, pomeranče, grapefruity) a v listové zelenině (špenát, brokolice. hlávkový salát).
  • Zinek, který má podobné antioxidační a protizánětlivé účinky, najdete v mléčných výrobcích, jako je mléko, sýr a jogurty, v mase a mořských plodech.
  • Vitamín D, který je především v zimě nutné doplňovat, najdete v tučných rybách, jako jsou losos, sardinky nebo makrela. Nejlepším přírodním zdrojem vitamínu D jsou sluneční paprsky.

Pití čaje

Pití jakýchkoliv tekutin pomáhá zklidnit podrážděný krk a zabraňuje kašli. Teplá tekutina, jako je právě čaj, navíc rozpouští hlen.

Hřebíčkový a zelený čaj mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, a působí tak proti infekcím. Malinový, heřmánkový nebo mátový čaj zase poskytne úlevu od bolesti a zmírní zánět. Heřmánkový čaj navíc zvlhčuje sliznici a pomáhá na podrážděné hlasivky.

Vybírejte čaje s nízkým obsahem kofeinu. Kofein totiž zvyšuje produkci žaludečních kyselin, která může krk ještě více podráždit.

Zvlhčování vzduchu

Suchý vzduch, zejména během chladné zimy, může způsobovat, nebo přinejmenším zhoršovat bolesti v krku. Zvlhčovač vzduchu může pomoci uklidnit krk a snížit podráždění.

Pokud nemáte přímo zvlhčovač vzduchu, vystačíte si i s pomocí několika jednoduchých triků – ke zvlhčení vzduchu přispěje sušení prádla v pokoji, navlhčení záclon, žehlení nebo třeba hrnec s vodou či mokrý ručník na topení.

Kdy se vydat k lékaři

Zánět v krku, pokud je způsoben viry, ve většině případů není závažný a sám od sebe přejde. V některých případech, obzvlášť u bakteriálních infekcí, je nutná kombinace domácí léčby s farmakologickou.

Pokud máte některé z následujících potíží, neváhejte a obraťte se na lékaře:

  • silná bolest v krku
  • bolest v krku, která trvá déle než týden
  • potíže s polykáním
  • horečka vyšší než 38 °C
  • potíže s dýcháním nebo bolest při dýchání
  • bolesti kloubů
  • bolestivý nebo ztuhlý krk
  • krev ve slinách nebo hlenu

foto. shutterstock

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *