Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY INSPIRACE

Tipy na údržbu auta, které by měla znát každá žena

Údržbu auta ve spěchu každodenního života často  zanedbáváme. Pokud jste navíc mámou, někdy může být opravdu obtížné poskytnout vašemu vozidlu tu péči, kterou potřebuje. Pro každou ženu je však dobré vědět, jak se o své auto postarat pro případ, že by se něco pokazilo. A přestože svět motorů se může jevit jako mužský svět, údržba auta by měla být jednou z věcí, kterou byste měli mít také jako žena v malíčku.

Zde je několik základních věcí a tipů pro údržbu auta, které by měla znát každá žena.

Co všechno vaše auto potřebuje

Přečtěte si příručku

První věc, kterou byste měli udělat, je přečíst si uživatelskou příručku vašeho auta. Návod k obsluze vám poskytne základní informace v péči o auto, které můžete provést i svépomocí. Čím více budete o svém autě vědět, tím lépe nejen pro auto, ale také pro vás. Může vám to ušetřit čas, peníze i spoustu bolestí hlavy.

Zkontrolujte světla

Ujistěte se, že vaše světlomety jsou čisté, stejně jako všechna ostatní světla. Pokud máte problémy se světly na autě, je důležité, abyste se o ně rychle postarali. Světlomety jsou základními světly pro bezpečnou jízdu v noci nebo za špatných povětrnostních podmínek, jako je déšť nebo sníh. Kontrola směrových světel je rovněž důležitá, protože s nimi musíte manévrovat s autem v provozu.

Brzdová světla, mlhová světla, couvací světla a blinkry jsou při řízení nezbytné, takže je mějte na paměti, když si odškrtáváte váš seznam údržby auta a ujišťujete se, že vše funguje správně. Také nezapomeňte vyměnit všechny vypálené žárovky.

Vyměňte stěrače čelního skla

Lišty stěračů čelního skla by se měly obecně měnit každých šest měsíců bez ohledu na model auta. V praxi je možná budete muset měnit i častěji, zvláště pokud zápasíte s jevy, jako jsou šmouhy, film na čelním skle nebo s podezřele cvakajícími zvuky. Lišty je také dobré vyměnit vždy na začátku nové sezony a při každém viditelném opotřebení.

Lišty stěračů čelního skla mohou výrazně ovlivnit viditelnost na silnici, takže buďte opatrné. Zahrňte je do kontrol svého auta před jakýmikoli náročnějšími cestami a zvažte i kvalitní havarijní pojištění s asistenčními službami.

Hladina chladicí kapaliny

Ujistěte se, že hladina chladicí kapaliny je mezi minimem a maximem. Před její kontrolou a samotným otevřením nádrže zaparkujte auto na bezpečném místě na rovném povrchu a dejte vozidlu čas na vychladnutí. Potom uvolněte uzávěr chladiče a hladinu zkontrolujte. V případě potřeby přidejte chladicí kapalinu.

Výměna oleje

Autor/ka fotografie: arvin latifi

Udržujte hladinu motorového oleje na vrcholu pomocí měřítka ke kontrole hladiny oleje každých pár týdnů. Olej byste měli měnit v intervalu 1x za rok nebo při 15 000 km. Pokud tedy jezdíte často a ročně najezdíte i 30 000 km, je třeba olej měnit každých 6 měsíců, ideálně vždy před zimní a letní sezonou.

Ujistěte se, že je výměna oleje na začátku vašeho seznamu věcí, které musíte udělat předtím, než se vydáte s rodinou na dovolenou a připravujete auto na dlouhé cesty.

Kontrola brzdové kapaliny

Rozhodně nepodceňujte ani kontrolu brzdové kapaliny, která také přispívá k funkčnosti celého brzdového systému. Brzdová kapalina zajišťuje samotný účinek brzd vozidla. Podmínkou však je, že musí být odolná vůči vysokým teplotám, nemůže se přehřívat ani vřít či pěnit. Třeba dávat pozor i na to, aby neabsorbovala nepřiměřeně vodu z ovzduší, protože to ji znehodnotí. Stav brzdové kapaliny kontrolujte pravidelně, neboť vám může jít doslova o život.

Kontrola brzd

Brzdy si zaslouží vaši zvláštní pozornost. Cokoli, co se dostane mezi kotouče a destičky, například drobné kamínky z posypu, může způsobit mechanické poškození kotoučů. Dobré je nejen je zkontrolovat, ale také vyčistit. Také je třeba zkontrolovat i brzdové hadičky. Mějte na paměti, že zima a sůl gumě neprospívají.

Správně fungující brzdy jsou pro řidiče nutností a ideální doba pro kontrolu brzd je například při výměně pneumatik. Tak, jako ojeté pneumatiky, i brzdy jsou během používání vystaveny velké námaze, je třeba je vyměnit ve správný čas a předejít tak nepříjemnostem na silnicích. 

Opotřebení brzdových kotoučů se projevuje například prodloužením brzdné dráhy vozidla. Stejně jako samotné auto a jeho podvozek, i brzdové kotouče je třeba pravidelně kontrolovat, aby se nerozšiřovala rez a vaše auto zůstalo v dobré kondici.

Čištění brzd

Pokud jsou vaše brzdové destičky a třmeny špinavé a mastné, potřebujete čistič brzd, který brzdy zbaví špíny a dokonale je i odmastí. Čistič brzd a jeho pravidelné používání brzdy ochrání a zvýší životnost brzd vašeho automobilu. Čištění brzd určitě nezanedbávejte, protože nečištěné brzdy nemusí fungovat na sto procent a jejich účinnost se může nebezpečně snížit. 

Jak čistit brzdy? 
  1. Sundejte kolo, abyste měli k brzdám dobrý přístup
  2. Přípravek na brzdy ve spreji důkladně promíchejte
  3. Čistič brzd naneste v tenké a rovnoměrné vrstvě na ošetřovanou plochu kola a nechte působit
  4. V případě potřeby můžete předchozí krok opakovat, dokud znečištění nezmizí

Neignorujte své auto

Když nastoupíte do vozidla a vaše přístrojová deska vás přivítá tím, že se rozsvítí jako vánoční stromek, něco se děje. Kontrolky na přístrojové desce vám ukazují cenné informace, takže je neignorujte. Víte, co signalizují jednotlivé kontrolky v autě?

Některé z nejběžnějších problémů, které se oznamují prostřednictvím přístrojové desky, jsou nízký olej, nízký tlak v pneumatikách, kontrolka baterie nebo kontrola motoru. Všechny tyto věci mohou být nepříjemné a není třeba je v žádném případě ignorovat, ale je třeba je hned opravit.

Vyměňte vzduchový filtr

Nejlepší způsob, jak zjistit, kdy je třeba vyměnit vzduchový filtr, je vizuální kontrola. A to tehdy, když si všimnete snížení spotřeby paliva nebo pomalého startování auta. Výměna vzduchového filtru je užitečná věc, která může mít vliv na vaše náklady na plyn, takže se určitě vyplatí pravidelně jej měnit.

Údržba baterie

Autor/ka fotografie: Julia Avamotive

Vybitá baterie, která vás zaskočí právě, když ráno spěcháte do práce, není zrovna nejlepší způsob, jak začít den. Obecně je životnost autobaterie tři až šest let, ale vše závisí i na klimatu prostředí, kde žijete, typu vašeho vozidla a jízdních návycích.

Jedním ze způsobů, jak zajistit, aby vaše baterie zůstala silná, je občasná kontrola kontaktů. Stačí se podívat na svorky, abyste se ujistili, že netečou a nejsou od koroze. Můžete si koupit kartáč a vyčistit terminály sami nebo se zeptat svého mechanika, když bude vaše auto v servisu.

Pozor na škrábance

Může se to zdát jako nevinný defekt, ale nepodceňujte to. Pokud zpozorujete na vašem autě škrábanec, zkuste ho vyleštit. Pokud to nepomůže, investujte do malé lahvičky tmelu nebo autolaku, abyste zabránili vniknutí vlhkosti do otvoru.

Auto je třeba udržovat čisté nejen z estetických důvodů, ale také proto, že kvalitnější čistící prostředky obsahují látky, které je chrání a prodlužují jejich životnost. Zejména plasty a kůže v interiéru dostávají řádně zabrat – jak v zimě, tak v létě. Vždyť na přímém slunci může teplota v autě přesáhnout i 60 stupňů. Dobře impregnovaná kůže a ošetřené plasty však takový nápor zvládnou mnohem lépe.

Najděte si čas na péči o interiér. Odstraňte nepotřebné předměty, které zbytečně zaplňují prostor, vysajte koberce, dbejte na základní péči o potahové látky a otřete prach a drobky z jídla použitím hadříku a vhodnými čistícími prostředky.

Zbavte auto soli

Auto po zimě pořádně umyjte, aby se zbavilo zbytků posypové soli, která může časem způsobovat korozi. Stává se to hlavně na místech, kam nevidíte, tedy na podvozku a podbězích. Vystříkejte je vysokotlakým čistícím strojem a řádně je umyjte.

Auto navoskujte

Voskem nejenže zvýrazníte lesk auta a dodáte mu elegantnější vzhled, ale zakryjete i menší mikroškrábance, ochráníte lak před špínou a ptačím trusem, který jej může trvale poškodit.

Dezinfikujte klimatizaci

K očištění klimatizace si pořiďte dezinfekční spreje, které můžete nastříkat přímo do klimatizačních výdechů. Tak se zbavíte jakéhokoli zápachu a bakterií.

Údržba pneumatik

Vaše pneumatiky jsou ta věc, která drží váš vůz stabilně na silnici. Je proto nezbytné dbát na to, aby byly vždy v dobré kondici a správně nafouknuty. Pokud jde o pneumatiky, je třeba mít na paměti několik věcí:

Tlak v pneumatikách

Jednoduchý tlakoměr na pneumatiky si můžete pořídit v každém obchodě s autodíly. Usnadní vám to sledování stavu pneumatik a jejich případné opotřebování, jako jsou vyboulení nebo praskliny na bočnicích. 

Správný tlak v pneumatikách je důležitý, protože pokud jsou nedofouknuté, mohou se rychleji opotřebovat. Pokud jsou zase příliš nafouknuté, může to způsobit přehřátí pneumatik a poškození vozidla. Tlak v pneumatikách kontrolujte alespoň jednou měsíčně.

Stav pneumatik

Pravidelně kontrolujte stav svých pneumatik, hledejte zářezy nebo jakékoli opotřebování. Nezbytností je i ujištění se, že váš běhoun a jeho vzorek je v rámci zákonných limitů.

Naučte se, jak vyměnit pneumatiku

Autor/ka fotografie: RODNAE Productions

Výměna pneumatiky se může zdát – zejména pro dámy – jako nepříjemná dřina, ale s trochou přípravy a praxe to zvládnete i samy. Jak na to?

  1. Ujistěte se, že máte zapnutá výstražná světla, a že jste na rovné zemi
  2. Zatáhněte parkovací brzdu
  3. Za kola nalepte klíny kol (pokud je vaše souprava má), které udrží kontakt se zemí
  4. Sejměte kryt a mírně uvolněte matice
  5. Umístěte zvedák pod vozidlo a pomocí něj zvedněte vozidlo. Podívejte se do uživatelské příručky, abyste viděli, kde přesně jej umístit
  6. Odšroubujte matice
  7. Odstraňte defektní pneumatiku a namontujte rezervní pneumatiku
  8. Utáhněte matice kola tak pevně, jak jen můžete a potom je postupně spouštějte, až se pneumatika dotkne země

Nejlepší je nacvičit si výměnu pneumatiky doma „nasucho“, abyste na cestách, kdy vás pneumatika zradí, již byla připravena a výměnu bez problémů zvládla.

Hledejte známky zvířecích návštěvníků

Prostory motoru auta mohou být atraktivním cílem pro hnízdění malých hlodavců v každém ročním období. Takže pokud jste nějaký čas neřídili, vyplatí se porozhlédnout se, zda jste v autě neměli nějakou zvířecí návštěvu.

Zkontrolujte pod kapotou, zda tam nenajdete trus, ohlodanou kabeláž, potrubí či plasty. Oblíbenými místy pro hnízdění jsou také skříňky vzduchových filtrů, přihrádky na baterie a oblast pod čelním sklem. Ale oblíbeným útočištěm malých hlodavců může být i každý suchý skrytý prostor vozu.

Pozor: Pod kapotou se rády ohřívají i kočky. Před každým nastartováním během zimi raději zkontrolujte, zda se vám u motoru někdo neohřívá.

Mějte soupravu na nouzové situace

Každý řidič by měl mít ve svém autě pohotovostní soupravu s různými předměty pro případ poruchy. Opatrnosti v tomto případě není nikdy dost. Samozřejmostí je povinná výbava s lékárničkou, reflexním oděvem (měli byste umět reflexní vestu správně použít), výstražný trojúhelník, rezervní kolo a vhodné nářadí (zvedák a klíč). 

Mezi další nouzové položky patří:

  • Baterka s extra bateriemi
  • Lepicí páska
  • Kladivo
  • Rukavice
  • Startovací kabely
  • Deka a teplé oblečení pro případ, že se něco pokazí na kraji silnice a venku bude mrznout
  • Pitná voda a občerstvení

Tipy pro bezpečnou cestu v noci

Autor/ka fotografie: Maksim Istomin

Jízda v noci je výzvou pro mnohé ženy. Proto je třeba si přizpůsobit techniku ​​jízdy v noci, abyste byli v bezpečí vy, spolucestující i ostatní účastníci silničního provozu. Zde je několik tipů, které byste měli dodržovat, abyste si noční výlet užili a vyhnuli se jakémukoli neštěstí na cestě:

  • Nejlepším způsobem, jak se v noci na cestách cítit bezpečně, je nechat si zkontrolovat oči. Máte-li rozmazané vidění, je třeba nosit brýle předepsané vaším očním lékařem, zvláště když řídíte.
  • Je důležité znát svůj cíl, abyste během jízdy nemuseli bojovat se čtením neosvětlených značek. Pro jistotu se držte dobře osvětlených cest, i když budete možná muset jezdit déle. Pro rychlejší a efektivnější jízdu využijte různé aplikace nebo GPS.
  • Před cestou je důležité zkontrolovat stav všech světel včetně brzdových, zadních a světlometů.
  • Kdykoli vyrazíte na cestu, ujistěte se, že vaše čelní sklo je bez nečistot a šmouh, protože dokážou mimořádně brání výhledu.

Hledáte nové auto? Věděli jste, že můžete požádat o dotaci na elektrická auta?

Triky pro jízdu během léta

Abyste tuto letní sezónu překonali bez vážných problémů na cestách, zde je několik tipů, které je třeba mít na paměti:

  • První věc, kterou musíte zkontrolovat, je chladící systém, který nese nápor letní sezóny. Abyste předešli přehřátí, které je hlavní příčinou mnoha poruch auta, vezměte své auto ke kontrole do spolehlivého servisu.
  • Během léta je jednou z hlavních příčin dopravních nehod i oslnění sluncem. Udržujte vaše čelní sklo v čistotě a vyměňte opotřebované nebo poškozené stěrače. Je také dobré mít i tónovaná skla, která ochrání vás i čalounění auta před UV zářením. A nezapomeňte na sluneční brýle.
  • Příliš mnoho tepla může způsobit ospalost. Pití kávy nebo energetických nápojů nestačí. Podle odborníků je nejlepší způsob, jak se vypořádat s ospalostí, zastavit na kraji cesty a krátce si zdřímnout. Na delších cestách si dělejte každých pár hodin 20 minutové přestávky, před jízdou nejezte těžké jídlo a nepijte alkohol.

Dominika Blchová, obsahový a SEO specialista

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *