Zadejte hledaný výraz

BLOG OSOBNÍ ROZVOJ ŽURNÁL

Kdy se stává osobní rozvoj prokrastinací?

Osobní rozvoj jako prokrastinace

Zvláštní nadpis? Může se zdát. Ve své praxi ale i ve svém okolí se ve velké míře setkávám s lidmi, kteří osobním rozvojem prokrastinují, jak to nazývám. Jsou to lidé, kteří na první pohled působí moudře a tak, jakože to mají všechno v hlavě srovnané. Často rozdávají rady a mnoho lidí se na ně obrací s prosbou o radu či pomoc. Také se ale často jedná o člověka, který mnoho ví, hodně o věcech mluví, a dokonce jim i rozumí, ale přesto ve svém životě žádné změny nedělá.

Osobní rozvoj jako pocit, že něco dělám

Dozvídat se o sobě různá fakta, učit se rozumět světu a lidem kolem nás je základem osobního rozvoje. Rozhodně je před jakoukoli akcí potřeba přemýšlet a něco se naučit. Jsou i tací jedinci, kteří jdou do akce bez toho, aniž by se něco naučili a následně se učí ze svých chyb – a to je skvělý způsob, jak sám sebe rozvíjet. Každopádně obě skupiny jdou někdy do akce a buď se poučí z chyby nebo se naučí něco nového, objeví novou cestu.

A pak jsou tu ti prokrastinátoři.

Ti zbylí lidé jsou ale ti, kteří do akce nikdy nejdou nebo jdou do ní velmi zřídka. Často je ovládá strach z toho, co by kdyby. Mají rádi svoji komfortní zónu a neradi z ní vystupují. Za to ale opravdu rozumí tomu, jak věci fungují a jak by měly být – jen je prostě nedělají, nejdou do akce.

Akce je pro osobní rozvoj nejdůležitější.

Pokud berete osobní rozvoj vážně, potom moc dobře víte, že nejdůležitější je právě akce. Jít do nekomfortu, zkusit něco, z čeho máte strach, překonat nepříjemný pocit a udělat to či ono. Jen tak rosteme. Většinou nerosteme pouze tím, že něčemu rozumíme. Je potřeba také činit.

Není špatné nic nedělat, ale…

Někdy je potřeba vzít si chvilku oraz. Ona je to docela dřina, co si budeme povídat. Pořád na sobě pracovat, pořád se posouvat. Někdy je v pořádku dát si chvilku oraz a prostě nic nedělat. Určitě ale není užitečné, pokud ten oraz máme pořád.

Michal Brozman: Nenechte nikoho zadupat to skvělé uvnitř vás

Prokrastinací k dobrému pocitu

Lidé, kteří se rozvíjí pouze tím, že o něčem mluví mají vlastně docela dobrý pocit sami ze sebe. Vypadají moudře často jsou za moudré považováni a vytváří si tak kolem sebe iluzi, že jsou vlastně v pořádku a v pohodě. Často skrze toto ani nevidí vlastní nedostatky nebo prostor k růstu.

Ale mohou vás leccos naučit.

Tito lidé jsou ale velmi inspirativní. Mohou nás naučit tomu, jak to vypadá, když člověk nic nedělá, ale žije pod rouškou toho, že dělá mnoho. Díky nim můžeme vidět, jak neproduktivní je zůstávat na jednom místě, a jak nebezpečné je lhát sám sobě.

Proto nezapomínejte, že…

…akce je důležitá. Nestačí o věcech pouze mluvit nebo si jich být vědom. Je nutné věci začít také dělat. Bez toho se nic nestane. Bez toho osobním rozvojem budete pouze prokrastinovat.

Přidejte se k Akčním ženám! 9 způsobů, jak na to

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *