Zadejte hledaný výraz

BEAUTY JINÉ PODNIKÁNÍ ROZHOVORY ŽURNÁL

Lucia Klebercová: Dávejte do všeho, co děláte, hodně lásky!

Lucia Klebercová původně vystudovala Fakultu telesnej výchovy a športu, ale později začala pracovat v marketingové agentuře. Později ji kroky dovedly ke kosmetice – hledala čistou přírodní kosmetiku a začala míchat vlastní krémy podle receptur své mamky. Nejprve takto fungovala při zaměstnání, potom se už svojí zálibě začala věnovat naplno, a vyplatilo se – vznikla značka Dulcia.

Co jste původně studovala a jak vzpomínáte na svoji první práci?

Studovala jsem na FTVŠ v Bratislavě učitelství tělesné výchovy a aktivně jsem se při tom věnovala biatlonu. Avšak už moje první zaměstnání bylo mimo to, co jsem vystudovala. Pracovala jsem v reklamní agentuře.

Jak jste se dostala k nápadu věnovat se výrobě kosmetiky?

Bylinkářství a mastičkářství měly v sobě asi všechny ženy v naší rodině. Pocházím z Osrblia a tam bylo v okolních lesích vždy množství léčivých rostlin, které moje máma a babička zpracovávaly do hojivých mastí. Tuto naši rodinnou tradici jsem v sobě znovuobjevila během mateřské dovolené. Tehdy se mi velmi zhoršila pleť a taktéž jsem hledala čistě přírodní kosmetiku pro moje děťátko. V tom čase mi na trhu nic nevyhovovalo, a tak jsem sáhla po osvědčených recepturách mojí maminky a namíchala si vlastní krémy.

Jak vznikaly první výrobky?

Začínala jsem s ověřenými recepty na hojivé masti po mojí mámě. Postupně mě však začaly lákat i zkrášlující a vyživující pleťové krémy. První recepty tak vznikaly systémem pokus-omyl přímo v hrncích u mě doma v kuchyni, když se mi mezi nohama pletly ještě i moje dvě malé dcerky. Někdy to byla větší, někdy menší katastrofa, například když se mi zdrcnul krém. Tehdy jsem ho mohla aspoň rozdat známým. Původně toto celé moje podnikání začalo jako hobby. Ale když už se účet za suroviny vyšplhal na 500 EUR měsíčně, manžel pověděl: dost. Buď se tím budeš živit, anebo si to budeš platit sama. Zpočátku jsem si na vstupní suroviny skutečně musela chodit vydělávat do dalšího zaměstnání na poloviční úvazek. Potom se to chválabohu rozběhlo a já jsem pro změnu zaměstnala mého manžela.

Čím jsou vaše produkty výjimečné?

Vyrábíme živou, ručně vyrobenou kosmetiku založenou na bio růžové vodě, esenciálních olejích a aloe vera. Tím, že se krémy míchají ručně, dokážeme při výrobě vysledovat teplotu jejich zahřívání, díky čemuž se zachovávají všechny aktivní látky v nich. Krémům dáváme dost času, aby si „oddechli“, a do obalů je plníme až úplně vychladlé. Nepoužíváme žádné chemické konzervanty, žádné parabeny, ftaláty nebo parfémy. Pokud krémík pěkně voní, tak proto, že voní účinné látky v něm obsažené. Taky všechno, co krém obsahuje má svůj přesný účel, a tedy nevyužíváme žádné plniče jen proto, aby měl krém větší objem. Všimněte si, že na prvním místě ve složení většiny produktů, které máte na poličce v koupelně, je aqua (destilovaná voda). My ale používáme hydrolát damašské růže, která má úžasné účinky i sama o sobě (antibakteriální, tonizační, hydratační).

V neposlední řadě je důležitou ingrediencí pozitivní energie. Upřímně věřím, že když něco děláte s nadšením, tak se ta dobrá energie nemůže vypařit a ten koncový spotřebitel ji dostane v krabičce spolu s produktem

zdroj foto: Dulcia.sk

V portfoliu máte i výrobky určené pro nejmenší. Při jakých problémech s pokožkou je možné je aplikovat nebo co všechno s nimi dokážeme vyřešit?

Všechny naše produkty pro nejmenší jsou hypoalergenní, samozřejmě čistě přírodní a v maximální míře v BIO kvalitě. Asi nejoblíbenější je zinková mastička, která je přímo zázračná na opruzeniny nebo jakékoliv podráždění kůže děťátka, a to už od narození. Obsahuje to nejlepší z přírody, všechno co má antibakteriální a hojivé účinky: kokosový, olivový a konopný olej, bambucké a kakaové máslo, extrakty z čajovníku, levandule a rozmarýnu. Mimochodem, tuto mast ocení i maminky, když se jim zapaluje pokožka, zinková mastička totiž mimořádně urychluje hojení akné. Máme také produkty pro nastávající maminky: regenerační krém na strie a přírodní balzám na bradavky, který nemusíte před kojením umývat z prsou.

V nabídce máte také dekorativní kosmetiku, používáte ji i vy sama? Který produkt byste doporučila?

Ano, avšak dekorativní kosmetiku nevyrábíme sami, ale spolupracujeme s francouzskou značkou bio kosmetiky Couler Caramel, která je nám velmi blízká svými zásadami a jejíž výrobky nás oslovily svým složením. Rozhodli jsme se, že v eshopu budeme mít kromě vlastních výrobků i takovouto spřátelenou značku, protože je škoda používat přírodní pleťovou kosmetiku, když si na tvář vzápětí nanesete make-up, který obsahuje rakovinotvorný mastek, ftaláty, parabeny či jiné ropné produkty. Ženám bych tedy doporučila nahradit za přírodní ekvivalent každý kus dekorativní kosmetiky, který pravidelně používají. Nejčastěji je to teda asi make-up, korektor a řasenka. Kromě nezávadného složení je rozdíl i v tom, jak se na pleti chovají. Např. bio make-up nechá vaši pleť dýchat, neucpává póry, protože se na pokožce ukládá do vrstev podobně jako rybí šupiny. Tím napomáhá předcházet zánětlivým procesům v kůži.

Design vašich výrobků je velmi jemný a propracovaný – kdo za tím stojí?

Chtěli jsme, aby naše obaly zhmotňovaly naši představu o tom, jakou kosmetiku vyrábíme. S tímto nám velmi pomohl náš grafik Marek, který nás dokonale přečetl a hned „první“ přinesl to, čemu jsme pověděli jednoznačně „ANO“. Cítíme, že jsme kosmetika se slovenskou duší. Vycházíme z rodinných tradic, které jsou přesně regionálně zakotvené (Horehronie), proto jsme chtěli, aby toto komunikoval i náš obal. Naším poznávacím znamením je jemná folklórní šipka v tvaru srdce nebo květu. Tyto motivy jsou však potlačené na designově trojhranné škatulce, která má zas evokovat naši snahu být i v rámci přírodní hand-made kosmetiky profesionální a pokrokoví.

zdroj foto: Dulcia.sk

Kde se vaše kosmetika vyrábí? Jde o čistě slovenský produkt.

Vyrábíme si ji sami v naší dílničce v bratislavské Rači. Všechny krémy ručně připravují a míchají naše dvě šikovná děvčata Vlaďka a Lenka. Když však připravujeme nový produkt nebo vylepšujeme složení těch existujících, převleču se do pracovního i já a jsem zavřená ve výrobě od rána do večera a zkouším a testuji nové receptury, až dokud to není „to pravé ořechové“, tj. hebký, lehko roztíratelný přírodní krém, který skutečně funguje. Naše krémy jsou tedy původem receptury i místem výroby čistě slovenské. Vstupní suroviny jsme však nuceni nakupovat i ze zahraničí, protože v takovém množství a hlavně v bio kvalitě se na Slovensku jednoduše neprodávají. Snažíme se je získávat od lokálních producentů v té nejvyšší kvalitě, např. růžovou vodu, která tvoří základ našich krémů, odebíráme od malého farmáře přímo z vyhlášeného bulharského Údolí růží.

Které jsou nejoblíbenější produkty zákazníků?

Celoročně jsou to produkty proti vráskám. Zejména krém proti vráskám s Q10 a kyselinou hyaluronovou a sérum s peptidy, které pomáhají nastartovat tvorbu vlastního kolagenu a fibronektínu v kožních buňkách, čímž zamezují projevům stárnutí pleti. V létě jdou ve velkém i naše krémové deodoranty, které dokáží tělu přirozeným způsobem zamezit nepříjemným projevům pocení, přičemž neucpávají potní žlázy. Na tyto produkty dostáváme velmi dobrou zpětnou vazbu od zákazníků, která je důkazem, že i čistě přírodní kosmetika je výborně funkční.

Nepřemýšlíte o tom nabízet svoje výrobky i v zahraničí?

V současnosti se soustředíme především na slovenský a český trh. Stále je kam se posouvat i tady. Nedávno jsme rozběhli spolupráci s dm-drogerií, do které dodáváme 9 našich produktů. To byl pro nás sám o sobě velký skok. Takže se v tomto momentě snažíme ustálit a zpracovat produkci pro tento řetězec. Prostřednictvím Amazonu však mají možnost koupit si nás i lidi například v německy hovořících krajích.

Jak si rozdělujete svůj čas? Co všechno máte na starosti?

Jsme malá rodinná firma, takže všichni musí ovládat z každého trochu, abychom se uměli zastoupit, ale zároveň máme každý svojí hlavní agendu. Já se soustředím nejvíc na vývoj nových receptur, ale když je třeba zabrat ve výrobě, jsem i tam. Podle receptů míchají a plní krémy do obalů naše šikovná děvčata Lenka a Vlaďka. Manžel Robert (mimochodem jediný muž v celém týmu) je na vyvážení důležitým racionálním prvkem v našem emocionálním ženském kolektivu a má na starosti obchodní a technickou stránku výroby. Kamarádka Lucka, která je už skoro jako člen rodiny, zase odpovídá za distribuci balíčků. Marketingu se věnujeme prakticky všichni.

Co považujete za svůj do teď největší úspěch?

Úspěch je, že jsme se dostali až sem. Že nás živí to, co milujeme, čemu věříme, a že to má skutečně smysl, protože děláme naší prací lidem radost a zkvalitňujeme jim život. Není to jen o prodeji voňavých krémíků. Píše mi mnoho žen, které už byly se svojí pletí zoufalé, např. celoživotně trpěly na akné a naše kosmetika jim dokázala pomoci a vrátila jim úctu k vlastnímu tělu. Na ně myslím, když se mi nedaří a mám chuť to celé zabalit.

zdroj foto: Dulcia.sk

Jaké máte další plány do budoucna? Co je váš největší sen?

Z obchodního hlediska se plánujeme začít věnovat víc čistě přírodním intenzivním sérům, které pleť okamžitě nabudí a o hodně výrazněji bojují proti existujícím vráskám. Vůči přírodní kosmetice totiž stále panují předsudky, že není tak účinná jako její průmyslová alternativa. Já chci našimi výrobky dokázat přesný opak.

Mým snem je, abychom značku DULCIA natural mohli jednou odevzdat našim dvěma dcerkám Grétce a Klárce, které by tak dále pokračovaly v naší ženské bylinkářské tradici.

Jak zvládáte odpočívat?

Nejvíc mě nabíjí příroda a čas, který v ní můžu aktivně trávit s rodinou. Kdykoliv je možnost ujet z Bratislavy, rádi se vracíme na hospodářství k mým rodičům do Osrblia. Tam běžkujeme, jezdíme na kole, chodíme na túry. Dlouhodobě se věnuji i cvičení jógy.

Zkuste nám dát tři rady pro ženy, které by se chtěly vydat na cestu za vlastním snem.

  1. Běžte do toho po hlavě, nezjišťujte si raději dopředu příliš administrativních a technických záležitostí, aby vás to na začátek neznechutilo.
  2. Vytrvejte. Komplikace téměř s jistotou nastanou vždy. Ale jak budete osobně růst při svém projektu, tak se bude zvyšovat i vaše schopnost se s nimi vypořádat.
  3. Dávejte do všeho, co děláte, hodně hodně lásky. Lidě to ve vašich výrobcích/službách/slovech budou cítit a rádi se vrátí.

Kde se s vámi můžeme potkat?

Ještě stále fungujeme zejména jako eshop dulcia.sk, ale jsme aktivní i na Facebooku a Instagramu. Naše produkty od nás odebírají různé obchody v Bratislavě, Praze, Trnavě, Brezne, Ružomberoku, stejně jako vzpomínaná celá síť dm-drogerie. Ze všeho nejradši se ale střetáváme s našimi milými zákaznicemi osobně na trzích a tržnicích. Tam je totiž prostor jim přímo poradit jako i získat zpětnou vazbu. Na té nám záleží nejvíc, ta nás posouvá dále…


Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

2 komentáře

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *