Zadejte hledaný výraz

RODIČOVSTVÍ

Víte, jak se zabavit s dětmi, i když jsou všechny podniky a atrakce zavřené?

Nečekané prázdniny, které děti dostaly díky koronaviru, se protáhly na nečekaně dlouhou dobu. Žádní rodiče nechtějí, aby jejich děti v těchto dnech zlenivěly a proseděly dny u obrazovek. Právě naopak! 

Přinášíme několik tipů, jak se s dětmi zabavit i přes to, že jsou podniky zavřené a na první pohled se zdá, že není co dělat. Je. Pracujte s dětmi na jejich lepším já, naučte je něco nového a uvidíte, že dny budou utíkat o něco rychleji než dodnes. 

Pracujte na imunitě dětí otužováním 

Otužování v posledních letech zažívá velký boom. Věděli jste, že otužování mimo jiné působí příznivě i na imunitní systém? 

V této době není nic, co byste vy a vaše děti potřebovali posilovat víc. Jaro je navíc nejlepší roční období, kdy s otužováním začít. 

Otužování není jenom o tom ponořit se do ledové vody. U dětí se doporučuje začít s otužováním vzduchem, kdy děti učíme spát s pootevřeným oknem nebo se zbytečně moc neoblékat a chodit spíš nalehko. Až potom přistupuje k otužování vlažnou a studenou vodou. 

Sportovní aktivity 

Pandemie zamávala mimo jiné i s kroužky a sportovními aktivitami vašich dětí. Budovat u dětí kladný vztah ke sportu a pohybovým aktivitám je důležité, žádný rodič si nechce vychovat malého pecivála, kterému dělá dobře ležet tak akorát u televize nebo u mobilu. 

Možností, jak děti vést k pohybu a sportu, je hodně: 

 • Vyrážejte na pravidelné procházky po okolí 
 • Cvičte společně doma 
 • Seznamte se s jógou 
 • Skákejte přes švihadlo nebo gumu
 • Naučte děti různé pohybové hry jako cukr, káva, limonáda 
 • Zahrajte si na zahradě badminton nebo míčové hry 

Věnujte se tvůrčím činnostem 

Kreativní přístup k věcem může být ku prospěchu v dospělosti víc, než se na první pohled zdá. Proto teď, když máme možnost trávit s dětmi tolik času doma, je dobré jejich kreativní přístup a fantazii podporovat. 

Základem úspěchu je ukázat dětem směr, ale zároveň jim dopřát dostatek volnosti v popuštění uzdy jejich fantazie. 

Fotka od Martina Bulková z Pixabay

Malování na trička

Přijďte například s nápadem potisk triček nebo malování na trička a zbytek motivů nechte na vašich dětech. Sami jim můžete jít příkladem a vytvořit například rybářská trička pro celou rodinu. Možná vám budou inspirací k dalším výletům do přírody.

Tvoření jarní výzdoby

Jaro je v plném proudu a není od věci otevřít dveře a pustit si ho i do domácnosti. Ve fantazii se opět meze nekladou, stačí dětem poskytnout materiál a určitě budete překvapeni, co všechno vyrobí. Vytvořit můžete jarní věnec, výzdobu do oken, zápichy do květináčů nebo namalovat obrázky. 

Kamínkování

Už jste někdy vyrazili na procházku a narazili na vyzdobený kamínek? To jste se setkali s kamínkováním. I vy byste ho mohli v rámci rozvíjení kreativity vyzkoušet. 

Budete potřebovat jenom kamínky, akrylové barvy a štětce. Co na kamínek namalujete je jen na vás. Důležité je z druhé strany kamínek označit poštovním směrovacím číslem a značkou autora. 

Potom kamínek umístěte někde ve městě, na procházce nebo na výletě a sledujte na facebookové skupině, kam až se váš kamínek podívá.

Hra na hudební nástroje 

Dalším způsobem, jak rozvíjet kreativitu dětí je začít s hrou na hudební nástroj. Takové učení se hrát na kytaru, housle, klavír, flétnu nebo bicí působí pozitivně nejen na tvořivost dítěte, ale také na jeho soustředění, inteligenci, sebevědomí a zručnost. 

Hudba obecně má pozitivní vliv na osoby všech věkových kategorií, pomáhá s uvolňováním stresu a relaxací. Ovlivňuje také emoční vývoj dítěte. Proto byste neměli váhat, zjistěte, jaké hudební nástroje by vaše dítě chtělo vyzkoušet a vydejte se do hudebnin. 

Třeba se vám podaří objevit skrytý talent svého dítěte a brzy se vydáte i do základní umělecké školy! 

Pracujte s dětmi na osvojení nových dovedností

Pracovat s dětmi na nových dovednostech a schopnostech je to nejlepší, co pro ně můžete udělat. Možná máte pocit, že v téhle zvláštní době není co dělat, ale čas běží a nikdo nám ho už nevrátí. Proto zapracujte s dětmi na něčem, co se jim jednou může hodit! 

Když se zamyslíte, určitě vás napadne spousty dovedností, které byste mohli své děti naučit. 

 • Zaměřte se na vaření a úklid, pomoc v domácnosti 
 • Začněte společně zahradničit 
 • Kupte si vybavení na rybaření 
 • Ponořte se do tajů fotografování 
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

 • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *