Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ KURZY NETWORKING PODNIKÁNÍ PODPORA ŽEN ROZHOVORY SEBEREALIZACE VZDĚLÁVÁNÍ

Z korálkové královny mentorkou rukodělných podnikatelek

Jak jste již jistě zaznamenaly, náš akční portál s radostí pomáhá zvyšovat věhlas výjimečného projektu Akademie pro začínající podnikatelkyAcademy for Women Entrepreneurs (AWE). Jeho cílem je podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu i spolupráci s dalšími akčními ženami. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Projekt AWE je v České republice společným dílem veřejněprospěšné organizace Business & Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. Do třetího ročníku české AWE, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, z nich vybraných 45 se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu na podporu svého podnikání. Po dobu několikaměsíčního studia jsou průvodkyněmi, rádkyněmi, facilitátorkami pomáhajícími studentkám uchopit prakticky jejich projekty tři výjimečné dámy s plnými náručemi nezaplatitelných zkušeností, které můžou studentkám rozdávat a s nimi sdílet. Slovo má Šárka Rooya Jiřičná.

Šárka Rooya je hračička. A společenská introvertka. A studijní typ.

Od mala měla svůj svět a do něj patřily také pastelky a papír, vlny a háček. A šití. Ráda sedávala na stoličce u babiččina šlapacího stroje a hrála si pod dřevěným tkalcovským stavem. Zní to jako před sto lety, ale tak dávno to zase není!

Neobjevil se u ní zásadní výtvarný talent, takže absolvovala gymnázium a po něm Přírodovědeckou fakultu.

Rukodělné koníčky ale nikdy neodložila a už při studiu se pokoušela jimi živit. Šila s mámou sportovní oblečení a spacáky a pletla svetry na zakázku. Po rodičovské se živila prodejem a marketingem léků a poté začala budovat značku Korálkárna Rooya. Tu po 16 letech předala dceři a nyní se věnuje podpoře rukodělných podnikatelek v rámci své Akademie úspěšných rukodělců.

Zajímaly nás peripetie její podnikatelské cesty a tak jsme jí položili několik otázek.

Chtěla jste odjakživa podnikat?

To určitě ne. Neměla jsem vůbec jasno. Chtěla jsem být lékařkou, farmaceutkou, učitelkou a nakonec jsem se málem stala genetičkou. Odjakživa jsem chtěla tvořit a zkoumat, a když mne něco baví, jdu do toho naplno.

Kdy vás poprvé napadlo, že byste mohla podnikat?

Můj nejlepší šéf, marketingový ředitel Miloš mi jednou při velké kampani řekl: Líbí se mi, jak do toho jdeš naplno. Ty se chováš jako podnikatelka, jakoby to byla tvá firma a nebylas tu zaměstnaná.” To bylo v roce 2003 a myšlenka byla zaseta.

Co byl váš první podnikatelský krok?

V roce 2005 jsme s tehdejším partnerem založili značku Rooya, která učila ženy korálkovému řemeslu a přes e-shop jim dodávala kvalitní materiál. Celé se to odvíjelo od mého tehdejšího zaujetí výrobou bižuterie. Hodně jsem čerpala inspiraci na svých zahraničních cestách a tam jsem také navštěvovala korálkárny.

Po roce jsem odešla ze zaměstnání a začala se rukodělným kurzům, prodejnám, e-shopu a vydávání vlastního oborového časopisu věnovat naplno.

Kdo byla vaše typická zákaznice na začátku a kdo je teď?

U korálkárny se to příliš nezměnilo. Stále je to žena, která chce svůj volný čas trávit rukodělnou technikou a chce si vše zajistit nejlépe na jednom místě se zárukou kvality. Ale o tohle už se dnes stará má dcera Dominika.

Mou dnešní zákaznicí je podnikatelka v rukodělství, která umí skvěle své řemeslo, ale potřebuje se naučit marketing, prodej a další věci, které jí umožní se svým řemeslem udržitelně živit. Jedna z nich mi řekla, že učím jemnocit prodeje.

Bylo pro vás těžké předat svou firmu další generaci ve věku, kdy se ještě neodchází do důchodu?

Nebylo, protože pokud bych to neudělala, dcera by šla svou jinou profesionální cestou a za pár let už by nebylo komu firmu předat. Poučila jsem se u jiných rodinných firem.

Jakou hlavní hodnotu přinášíte svým klientkám do života?

Mé klientky se mnou velmi rychle nacházejí cestu ven ze začarovaného kruhu, kdy neví, co nejlépe udělat pro úspěch svého podnikání. Znají mnoho podnikatelských postupů, spoustu z nich třeba i zkusily, ale ztrácí se v tom, co právě v jejich podnikání povede k úspěchu. Společně uděláme revizi nabídky, spočítáme si to a naplánujeme kroky. Snažím se, aby porozuměly tomu, co dělají. Doporučím i odborníky na delegování. Pokud mají nějaké bloky, společně je odstraníme. Umím taky velmi účinně podpořit v samotné kampani, aby dobře dopadla. Mým cílem je samostatná, úspěšná rukodělná podnikatelka.

Co pro vás je na podnikání nejtěžší?

Jsem velmi kreativní, nejtěžší je pro mne odložit nějaký báječný nápad na později. Mám tendenci se do všeho pouštět hned, ale je třeba plánovat, abych se nezahltila.

Šárka Rooya (dole uprostřed) na dubnovém networkingu

 

Co vás na podnikání nejvíc baví?

Baví mne, že jsem sama sobě šéfkou, že se můžu rozhodovat poměrně rychle a flexibilně. Baví mě taky, že mohu pracovat odkudkoliv a ráda toho využívám. Třeba když jsem na vrcholku kampaně, odjíždím na týden do lázní. Změna prostředí mne motivuje a startuje mou tvořivost. Lépe se mi pak píše, natáčí i konzultuje. Baví mne taky můj tým. Jsou to skvělé, přímé a samostatné osobnosti.

Co vám dává Akademie pro začínající podnikatelky AWE?

Facilitovat tuto Akademii pro začínající podnikatelky je mi velkou ctí. Je to pro mne zkušenost s jinými obory a potvrzení toho, že má expertíza je univerzální napříč jimi. Zároveň je pro mě podnětné být součástí skvělého týmu BPWCR.

Jaký máte podnikatelský sen, a co pro něj děláte?

Mým snem je, aby má Akademie úspěšných rukodělců měla krásnou školní budovu uprostřed parku u rybníka. S červenou střechou a žlutou fasádou. A s nápisem AÚRu v mé oblíbené barvě magenta a zlatým perem u něj.

Máte nějaký tajný tip pro ostatní podnikatelky?

Mějte cíl, vizi. A pak buďte bdělá, vědomá a připravena přijmout výzvy cesty k té vizi. Ale nesnažte se tu cestu úplně do detailu naplánovat. Nechte v tom prostor pro překvapení.

Jaké je vaše životní krédo, heslo?

Asi žádné nemám. Prostě žiju ráda.

Foto: archiv Šárky Rooya Jiřičné

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *