Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ HUBNUTÍ JÍDLO ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ ŽIVOTNÍ STYL

Víte, jak reálně zhubnout?

Také jste letos nezhubli do plavek? Nevadí, možná jenom nevíte, jak na to a neumíte si vybrat ze všech těch „zázračných“ diet, které se na nás valí z virtuálního prostoru a médií. Problém je v tom, že zřejmě nefungují, jinak bychom už přece byli všichni štíhlí a „zeštíhlovací průmysl“ by zkrachoval. Je tomu žel zcela naopak, lidé s nadhmotností a obezitou nejenom u nás ale globálně přibývají.

Chcete-li zhubnout, dá se to, dokonce efektivně, přirozeně a bez trápení se drakonickými dietami a jejich jojo efekty. Pravidla, jak nepřibírat a udržovat si optimální hmotnost známe všichni, stačí je začít dodržovat.

Hýbejte se, pravidelný pohyb – i mírný – má pozitivní vliv nejenom na naše fyzické, ale i mentální zdraví. Není třeba třífázově makat v posilce – ani byste to neměla dělat, pokud nejste vrcholová sportovkyně. Pro začátek postačí minimálně půlhodinka pohybu denně, ideálně na čerstvém vzduchu v přírodě, ne na běžících pásech či stacionárních kolech. Procházka s blízkými nebo s domácím miláčkem je ideální forma každodenního pohybu. Mnoho lidí si neuvědomuje, že kupříkladu i práce kolem domu, na zahrádce, v sadě nebo vinohradě je také formou pravidelného pohybu.

Jezte zdravě, nemáte důvod vyhýbat se ani živočišným tukům a bílkovinám, protože jsou pro naše těla a zdraví důležité a v principu nenahraditelné. Mnoho vědeckých výzkumů potvrdio, že vegetetariáni a vegáni mají poměrně zásadní deficit jistých živin, co se zrcadlí na jejich zdraví. Jezte potraviny bohaté na vlákninu, která kromě pocitu sytosti pomáhá při trávení, hledejte i potraviny podporující zrdavý střevní mikrobiom – v našich končinách jsou nejznámější kvašené zelí a kefír.

Vyhýbejte se potravinám obsahujícím přidaný cukr, zdroji zdravých sacharidů jsou ovoce, zelenina a obiloviny, které cukr přirozeně obsahují. Vyhýbejte se i ultraspracovaným potravinám.

Nezapomínejte ani na zdravý pitný režim, slazené nápoje nahraďte čistou vodou, minerálkami nebo neslazenými čaji.

Jídlo si vychutnávejte, naučte se jíst tak, abyste se nepřejídali a mějte pod kontrolou svou energetickou bilanci, tedy příjem kalorií a výdej energie. Tajemství nepřibírání vlastně ani není žádné tajemství: snížit příjem a zvýšit výdej energie. Mimochodem, víte co hulákal legendárnd dietolog Rajko Doleček v kerských lesích na kurpulentní dámy během pohybové terapie? „Pokud chcete zhubnout, nežerte!“

Nehledejte zkratky, protože nefungují, nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že zhubnete za pár týdnů. Mějte na paměti, že hubnutí je dlouhodobý proces a vážně ho nelze žádným způsobem urychlit. Pokud bysme se zaměřili na vědecké principy hubnutí, věřte tomu, že žádné zázračné internetové diety nefungují a reálné efekty hubnutí – pod odborným dohledem certifikovaného dietologa – se projeví až o několik měsíců.

Dopřejte si kvalitní spánek a relax, svoji životosprávu neměňte radikálně, ale postupně. Takto si dokážete vybudovat zdravé návyky, které se časem stanou vaším životním stylem a rutinním standardem směřujícím nejenom k úbytku hmotnosti, ale, co je klíčové – k udržení optimální hmotnosti.

A co je ne že klíčové, ale esenciálně zásadní: mediální diktát mít postavu jakoTwiggy je nutné nekompromisně ignorovat, protože tento „ideál“ nemá absolutně nic společného se zdravím. Naopak, může vést ke zdravotním problémům. Vážně nemá smysl usilovat se o vychrtlou postavu, která je v podstatě jenom „věšákem na oblečení“ podle zcestních ideálů módního byznysu.

Zlkuste se zamyslet nad tím, jak vnímáte své tělo vy, ne lidi kolem, ale vy, vždyť je to vaše tělo. Pokud se cítíte krásná a přitažlivá – a ideálně vás tak vnímají i vaši nejbližší, vážně není co řešit. Schválně, zeptejte se svého manžela nebo partnera, jestli vás miluje takovu, jaká jste, Odpověď je samozřejmě ano, a pokud se ho chybně optáte, jestli si myslí, že jste tlustá, nečekejte odpověď ve smyslu: „Ale jistě, miláčku, jsi obrostlá tukem a bylo by fajn s tím něco udělat.“ Pokud vás miluje, zakousne si do jazyka a z lásky k vám vám neřekne pravdu. Vše ostaní je jenom na vás.

Ján Schneider

foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *