Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ MÁMY INSPIRACE PODNIKÁNÍ ROZHOVORY ŽURNÁL

Zakladatelka úspěšné firmy SIKO, Jaroslava Valová: Odpočívání nemám v genech

Patří mezi nejúspěšnější podnikatelky v Česku. Vybudovala světově uznávanou renomovanou firmu, které je již 30 let. Skutečně akční a ambiciózní žena, Jaroslava Valová (74 r.), zakladatelka firmy SIKO.

Z malé prodejny při cestě v jihočeských Čimelicích to dotáhla na 53 prodejně po celé České republice a na Slovensku. Aktuálně se hrdě dívá na to, jak se její děti ujaly vedení firmy a svými radami a zkušenostmi jim neustále pomáhá a je jim nablízku. V rozhovoru pro akční ženy nám prozradila:

  • jaká ocenění získala jako podnikatelka a které si nejvíce váží,
  • jaká je její vysněná koupelna,
  • jak se dá vybudovat firma, která přežije na trhu více než 30 let,
  • zda pro ni bylo obtížné rozhodnutí stáhnout se z řídící pozice a nechat vedení dětem,
  • zda umí odpočívat.

Prozraďte nám, jak je vůbec možné vybudovat tak velkou, úspěšnou, stabilní a silnou značku, která přežila prozatím všechna období?

Důležitými přísadami do receptu na rodinnou firmu jsou jistě odhodlání, víra, respekt, pokora a tvrdá práce. Zásadní roli hraje dobré načasování a především podpora ze strany rodiny. Mojí osvědčenou strategií bylo vždy jít za svým cílem s odvahou, ale také opatrností. Přemýšlet hlavou zákazníka a neustále se přesvědčovat, jestli mu rozumíme a on rozumí nám. Slušné a empatické chování, a to k zákazníkům i zaměstnancům. Důvěru máte možnost zklamat jen jednou.

Jaké byly začátky vašeho podnikání před 30 lety? Tušili jste tehdy, že se SIKO rozroste do takových rozměrů?

Na začátku jsme vůbec netušili, do čeho se pouštíme. Nebylo to pro nás jednoduché, protože jsme neměli žádné kontakty ani kapitál. Do podnikání jsme dali všechny rodinné úspory. Investovali jsme veškerou energii a pracovali jsme i po nocích. V obývacím pokoji jsme měli kancelář a jednali s dodavateli. Začátky tedy nebyly jednoduché, ale vytrvalost se nám vyplatila.

Jak se podnikalo v té době?

Trh se rozpadal a tehdejší známé podniky se stavebninami přestávaly existovat. Byla to velká šance pro nově začínající podnikatele, kteří měli ambici se na trhu uchytit. Atmosféra nadšení ze svobody dávala podnikatelům i zaměstnancům sílu překonávat často i sami sebe, pracovat enormní počet hodin a za všech okolností uspět. Tuto atmosféru jsme využili, jak kapitál jsme měli vkladní knížky a tak jsme se rozhodli dát na radu známého – začít prodávat obklady od zprostředkovatelů. Podnikání v té době bylo v některých aspektech jednodušší a v jiných zase složitější.

Přečtěte si také rozhovor s obchodní ředitelkou Natalií Vlk: Po úspěšném jednání by obě strany měly odcházet spokojené od stolu

Vedle podnikání jste vychovávali tři děti. Jak vzpomínáte na tato léta?

Vzpomínám na to s láskou. Když jsme začali s podnikáním, děti měly 14, 18 a 20 let. Podnikání nám hodně vzalo, ale také jsme mnoho získali a jako rodinu nás to semklo dohromady. Pro mě jako matku to bylo velké štěstí, že jsem téměř tři desetiletí byla se všemi dětmi v každodenním kontaktu.

Snažila jsem se být dobrou mámou a budovat vzájemnou důvěru a jistotu, že se můžeme spolehnout jeden na druhého. Snažila jsem se jít příkladem a ukázat dětem, že se na mě mohou v každé situaci obrátit s prosbou o pomoc.

Jak vnímáte vliv podnikání na vaše děti?

Začínali jsme s podnikáním v době, kdy byly děti na prahu dospělosti a chystaly se vyletět z rodného hnízda. Už od začátku nám synové i dcera pomáhali. Podnikání nám však také hodně vzalo. V době, kdy jsme měli mnoho dluhů a budovali jsme centrálu v Čimelicích, se mi rozpadlo manželství.

Mladší syn Tomáš se v této situaci rozhodl nedokončit inženýrské studium a začal se plně věnovat podnikání. Starší syn Vítězslav při podnikání inženýrské studium dokončil a dcera Jana studovala až s odstupem času oproti svým vrstevníkům. Myslím si ale, že firma byla pro děti nejlepší školou života a dala jim skvělý základ i zázemí.

Vaše děti měly před očima silnou, aktivní a akční ženu a matku. Jak to ovlivnilo výběr jejich životních partnerů? Nenasadila jste laťku příliš vysoko? (úsměv)

Nemyslím si, že bych ovlivnila výběr jejich partnerů. Moje akčnost jim naopak mohla jít občas na nervy. (úsměv)

Jaká ocenění jste získala jako podnikatelka a které si nejvíce vážíte?

Za celé období mého podnikání bylo těch cen více. Neexistují pro mě více nebo méně významné ceny. Podstatné je, že se nám podařilo vybudovat velmi silnou značku. Pokud bych však měla v krátkosti shrnout svá ocenění, získala jsem titul LADY PRO, stala jsem se Podnikatelkou roku za region Praha a Středočeský kraj a také Manažerkou roku a Manažerkou čtvrtstoletí.

Uvedli mě do síně slávy a v rámci Ocenění českých podnikatelek jsem získala nejvyšší ocenění v kategorii velká společnost. Hodně ocenění získalo i SIKO jako společnost a vážím si všech, které jsme získali.

Jaká je vaše oblíbená vysněná koupelna?

Mám ráda jednoduchost a praktičnost. Doma mám dvě koupelny. V jedné mám pouze sprchový kout a ve druhé je i vana, ale jelikož jsem zvyklá stále spěchat, upřednostňuji sprchu. Obě koupelny jsou bezbariérové. U WC je dobré pamatovat na bidetovou funkci, která je zdravotně velmi důležitá.

Jaké jsou aktuální trendy v zařizování koupelen? Jaké materiály převládají?

V roce 2021 je jistě aktuální v oblasti koupelnového designu návrat k přírodě, tedy k přírodním materiálům. Právě ty dokážou navodit pocit psychické pohody a odpočinku, což jsou důležité aspekty moderní koupelny. Harmonii dotváří také barevné ladění prostoru. V kurzu jsou zejména zemité barvy.

Někteří zákazníci zároveň touží udělat ze své koupelny domácí wellness, proto jsou oblíbené velké hlavové či různé masážní sprchy. V SIKO máme například inovativní sprchovou hlavici Pedicure Shower, jejíž součástí je brusný kámen. Jednou stranou sprchové hlavice je tedy možné udělat si domácí pedikúru a druhou stranu lze využít k jemné masáži.

Vaše firma se přesunula od obkládaček již mnohem dál. Je aktivní na 50 trzích světa, v Bratislavě a v Praze provozuje dvě luxusní prodejny s názvem ELITE BATH + KITCHEN. Jaké jsou další vize a ambice?

Aktuálně zažíváme díky investicím do švýcarsko-slovenské firmy Swiss Aqua Technologies, která vyvíjí technologie pro úsporu a úpravu vody, vlnu globální expanze. Již nyní jsme v kontaktu s producenty v Severní a Jižní Americe a mnoha dalšími. Naše patentované výrobky se prodávají ve více než 50 zemích světa.

Naší vizí je, aby se nové technologie časem používaly na celém světě, jako například naše nejúspornější toaleta s OFS systémem. Dokáže ušetřit velké množství vody a díky tomu má potenciál s přesahem do udržitelnosti.

Spolupracujete se slovenským podnikatelem a autorem mnoha vynálezů Františkem Pancurákem. Jak hodnotíte tuto československou spolupráci?

František Pancurák je geniální vynálezce. Jeho patenty pomáhají nejen šetřit vodu. Inovativní technologie využívají fyzikální zákony a přirozené vlastnosti vody a svým důmyslným spojením mohou pomoci šetřit i finance a planetu. Například naše úsporná toaleta OptimFlush System s nastavitelným množstvím splachované vody může pomoci domácnostem ušetřit až 75 eur na ročním vyúčtování vody. Myslím, že právě ve spojení respektu k planetě, naším financím, času či k dalším zdrojům, spočívá udržitelnější budoucnost.

Řízení firmy jste postupně přesunula na děti. Jak jste rozvrhla, co komu delegovat? (bylo jasné hned od začátku, kdo má na co predispozice nebo se to časem vyprofilovalo?)

Předávání firmy byl delší proces. Starší syn Vítězslav byl vždy vizionář, a proto mu sedí dobře role ředitele strategie a předsedy představenstva. Mladší syn Tomáš byl vždy systematický, všestranný a viděl do různých oblastí. Vždy měl blízko k managementu, proto jsem mu předala svoji pozici. Dcera Jana je jako vystudovaná ekonomka, předsedkyní dozorčí rady.

Váš syn Tomáš Vala převzal po Vás vedení firmy. Dokážete mu přenechat zcela volnou ruku nebo řešíte stále věci spolu?

Důležité záležitosti spolu ještě občas konzultujeme. Moje děti se přijdou občas poradit, mám prostor vyjádřit se k zásadním rozhodnutím. Avšak konečné rozhodnutí už nechávám na synu Tomášovi.

Přečtěte si také rozhovor se zakladatelkou unikátní módní značky DONEE the Label: V zásadních rozhodnutích se necháváme vést srdcem a intuicí

Jak odpočíváte? Měla jste vůbec čas sama na sebe, na relaxaci, na zpomalení?

Odpočívání nemám v genech a naplňuje mě být aktivní. Uvědomuji si, že ne všichni máme stejné podmínky, proto se zabývám filantropií. Podporuji užitečné charitativní projekty v různých oblastech. Snažím se podpořit ty, kteří pomoc skutečně potřebují (Dobrý Anděl, Fond Ohrožených dětí, Pomoc ženám s rakovinou prsu). Angažuji se i v pomoci seniorům či záchraně památek. Účastním se i různých konferencí a předávám své zkušenosti z rodinného podnikání.

Podíváte-li se 30 let zpět, na co z toho všeho jste nejvíce hrdá?

Jsem hrdá na to, že nás podnikání semklo jako rodinu natolik, že jsme dokázali vybudovat odkaz i pro další generace Valovců. Je pro mě důležité, že se můžeme jeden na druhého spolehnout. Zároveň jsem nesmírně hrdá, že se nám podařilo obklopit tak výbornými a spolehlivými spolupracovníky.

https://prozdravizeny.cz/vlastina-svatkova-dat-si-samu-sebe-na-prvni-misto-neznamena-ze-ti-ktere-milujete-budou-trpet/

SIKO je jako mé další dítě a jsem hrdá na to, že díky poctivé práci můžeme reprezentovat naši zemi na trzích v padesáti zemích světa. Momentálně vystavujeme v českém pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji, kde vystavujeme naši nejúspornější toaletu na světě s OFS systémem.

Děkuji pěkně za rozhovor.

Zdroj foto: archiv J. V., www.siko.sk

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

1 komentář

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *