Zadejte hledaný výraz

ŽURNÁL

Inspirativní příběhy loňských vítězek Ženy regionu

Nominace na vítězku jsou pro tento rok již uzavřené, tak si pojďme zkrátit čekání na výsledky zopakováním loňských výsledků, tedy žen, které v daných regionech září nejvíce.

Absolutní vítězkou loňského ročníku se stala Jana Puklová Havelková, která ve svém Středočeském regionu pomáhá prostřednictvím svého spolku Radost příbramáčkům. Tento spolek pomáhá dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, z azylových domů a podobně nepříznivých podmínek přiblížit se běžnému životu jejich vrstevníků. Ve volném čase Jana pomáhá v pečovatelských domech, pořádá různé sbírky a to vše z vlastních zdrojů. Kromě toho zvládá ještě práci na poloviční úvazek jako zdravotní sestra, starost o dva syny, čtyři psy a kozu. Kdy Jana spí, netušíme, ale spoustě lidí se ve Středočeském kraji spí o něco klidněji.

 – Jana Puklová Havelková

Oblasti rodiny a jejímu různému znevýhodnění se věnuje i další oceněná a to Šárka Pravdová z Ústeckého kraje, která založila Rodinné centrum Mozaika. Toto centrum nabízí široké spektrum služeb, neustále se rozrůstá a ambicí Šárky je udělat z něj nejlepší centrum v České republice, co se rodičovství týče. Šárka toto centrum zvládla vést i ve chvíli, kdy se jí narodil druhý syn s vážnou oční vadou.

 – Šárka Pravdová

Nikoli sociálnímu, ale zdravotnímu omezení dětí se věnují další oceněné a to Oldřiška Mencáková za Královehradecký kraj, Lenka Ročáková za Zlínský kraj, Bohdana Pufferová za Moravskoslezský kraj. Pokud není Oldřiška Mencáková v práci a nestará se o svou mentálně postiženou dceru, věnuje se aktivitám pro Sdružení pro mentálně postižené spoluobčany, ve kterém organizuje různé volnočasové aktivity, nebo aktivitám pro obecně prospěšnou společnost SKOK do života, která se rovněž věnuje lidem s mentálním postižením – v tomto případě jejich začleněním do běžného života.

 – Oldřiška Mencáková

Lenka Ročáková pomáhá rodinám s postiženými dětmi či mládeží se svým empatickým přístupem a řešením na každý problém. Je hlavní organizátorkou akce Charity Jam, což je závod na BMX kolech. Jeho výtěžek putuje práv postiženým dětem a mládeži.

 – Lenka Ročáková

Neskutečně nakažlivým elánem „trpí“ Bohdana Pufferová, která je dobrovolnicí v Adře a v Santě, kde s klienty provádí muzikoterapii. Má s nimi dokonce takové úspěchy, že uspořádala koncert na pomoc postižené dívky a chystá se již další. Bohdana také dováží jídlo z restaurací do azylového domu, běhá charitativní běhy, i když má astma, uspořádala sbírku společenských her pro dětské hematoonkologické oddělení. A tím Bohdana jistě nekončí…

Skupině, na kterou se často zapomíná, se věnují Marie Křoustková za kraj Vysočina, Ilona Vintrová za Jihočeský kraj a Jana Tříšková za Karlovarský kraj.

Ilona Vintrová pracuje jako záchranářka a zároveň ještě v Domově důchodců v Kůsově, v Domově klidného stáří v Pravětíně a má celých 20 seniorů v domácí péči. K tomu všemu se ještě stará o blaho občanů obce Stachy, kde je v zastupitelstvu obce.

 – Ilona Vintrová

Další supermankou je Jana Tříšková, která pracuje jako operační technik tísňové linky 112 a přitom si ještě najde čas, aby dobrovolničila v Hospicu sv. Jiří, pořádala pro něj různé charitativní akce a věnovala se dalším aktivitám s cílem pomáhat druhým.

 – Jana Třísková

Netradiční způsob pomoci si vybrala Marie Křoustková. Ta se starala o nemocnou maminku a po této zkušenosti se rozhodla pomáhat seniorům. Opustila svou práci a spoluzaložila Spolek Nebojte se policie, který pomáhá opuštěným seniorům zvládat tíživé situace, která je často podhoubím proto, aby se stali obětí trestné činnosti. Marie tak svou terénní prací vyhledává seniory, kteří pomoc potřebují, a pomůže jim danou situaci zvládnout.

 – Marie Křoustková

Mezi oceněnými ženami se najdou i takové, které svůj život zasvětily zvířátkům. Např. Eliška Vafková za Jihomoravský kraj založila Psí hospic, ve kterém se stará o pejsky, kterým někdy někdo ublížil a snaží se tyto rány na těle i na duši napravit. Psí hospic provozuje Eliška u sebe doma, kde má aktuálně 30 smutných psích osudů. Ti, kteří se nedostanou k adopci, u Elišky dožijí. Ve volném čase ještě organizuje různé přednášky, besedy a bazárky pro děti a seniory. Eliška za svou činnost obdržela i speciální Cenu Asociace krajů ČR.

 – Eliška Vafková

Další obdivuhodnou ženou je Dita Pullmannová – svobodná matka, která pracuje jako zdravotní sestra v pražském IKEMu a ve volném čase pomáhá všem zvířatům v nouzi. Pro tyto účely založila i spolek Dočasky De De z.s. a věnuje činnostem okolo něj svůj veškerý volný čas.

 – Dita Pullmannová

Kočky podporuje vítězka za Liberecký kraj – Kamila Dvořáková. Ta se věnuje textilní výrobě značky Koza z Mimoně (textilní výroba je pro tento kraj typická), se kterou expanduje i za hranice České republiky. Ve volném čase se pak věnuje právě kočičkám – pomáhá útulkům pro kočky, podporuje programy za kastraci venkovních koček a sama má doma 9 takových anebo pomáhá ostatním malým podnikatelům.

 – Kamila Dvořáková

Relativně netradiční problematikou se zabývá Alžběta Vachelová, která se věnuje leukemii a darování kostní dřeně. Po ztrátě kamaráda, který této nemoci podlehl, se sama rozhodla kostní dřeň darovat a začala o tom přesvědčovat i ostatní. Její činnost vygenerovala cca 2800 nových dárců kostní dřeně, čímž mohla zachránit cca 25 lidských životů.

 – Alžběta Vachelová

Za Olomoucký kraj získala ocenění Romana Filípková, která je zakladatelkou nadačního fondu Krásná srdce pomáhají. Romana prostřednictvím tohoto fondu pomáhá, kde může, za což si vysloužila i speciální Cenu hejtmanů.

 – Romana Filípková

Poslední oceněnou, a to za Pardubický kraj, je Vendula Horáková, která pracuje jako tisková mluvčí HZS Pardubického kraje. Jako tisková mluvčí pracuje už 18 let a za tuto svou činnost získala v roce 2014 ocenění Mluvčí roku. Vendula se zároveň věnuje i kouzlům a magii – vede kroužek kouzel, pořádá soutěže juniorů. Úspěchy v magickém světě sklízí Vendula i v zahraničí – jako jediná zástupkyně České republiky byla pozvána na kouzelnickou show v Německu, kde se představují nejlepší kouzelnice světa. Za svou činnost si vysloužila Cenu Senátu a Parlamentu ČR.

 – Vendula Horáková

Speciální Cenu odborné poroty a ambasadorek získala neskutečně silná žena – Lucie Štarmanová. Lucie běhala charitativní běhy, přispívala nadaci Dobrý anděl a je Ježíškovým vnoučetem pro 5 seniorů. Jeden z nich jí ale velice přirostl k srdci a věnovala mu hodně ze svého volného času. Lucii to ale stále bylo málo, a tak začala darovat krev a kostní dřeň. Bohužel se při potřebných vyšetřeních zjistilo, že má Lucie rakovinu prsu. Hodně žen by to zničilo. Lucie ale podstoupila operaci, na dalších 5 let má striktně nařízenou léčbu, ale ve svých aktivitách pokračuje dál – pořádá výlety pro děti, chodí do práce a po kvalifikaci by chtěla jít pracovat do sociálních služeb, aby mohla pomáhat ještě více.  

 – Lucie Štarmanová

Příběhy těchto žen jsou velice inspirativní a obdivuhodné. Názorně dokazují, že zvládat se dá všechno – stačí jen chtít. Já nevím, jak vy, ale já už jsem moc zvědavá, jaké zajímavé osobnosti a osudy budou oceněné v letošním roce.

Kateřina Peřinová

Jsem velice rozmanitá osobnost, za svůj život jsem zkusila spoustu různých oborů a profesí a neustále se snažím neusnout na vavřínech a vymýšlet něco nového.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *