Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY ZDRAVÍ

Homeopatie a homeopatika – nová léčebná metoda i u nás?

Homeopatie je ve světě známou a také uznávanou léčebnou metodou. Na její účinky spoléhá stále více lidí, jen v České republice má s homeopatiky zkušenosti téměř 40% lidí. I když je převážně používaná jako doplňková léčba, její účinky na podporu zdraví jsou prokazatelné. V prospěch homeopatik mluví i fakt, že nemají žádné známé nezádoucí účinky. Co je homeopatie, jak fungují homeopatika a proč i samotní lékaři doplňují homeopatií klasickou léčbu?

Historie homeopatie

Similia Simibilus Curantur“ alias „podobné se léčí podobným“ je prvním a základním principem homeopatie. Tato komplementární medicína se dostává do pozornosti veřejnosti již celou řadu let, nejde ale o žádnou novinku. Ve světě je homeopatie známa už minimálně dvě stě let a dodnes se běžně používá.

Za zakladatele homeopatie je považován německý lékař S. Hahnemann (1755 – 1843), který se věnoval roky farmaceutickým výzkumům a chemickým pokusům. Nakonec se mu podařilo zformulovat homeopatické principy, které fungují doposud.

Tělo se dokáže vyléčit samo

Pravdou je, že lidský organismus se často dokáže vyléčit sám. Někdy ale organismus potřebuje „postrčit“ aby mohl spustit samoléčící mechanismy a přesně toto „pošoupnutí“ mohou zajistit homeopatika. Konkrétně jde o to, že pacientovi podáme v silně zředěné podobě tu samou látku, která vyvolává ty samé symptomy, které má nemocný, Tělo na to začne reagovat a bránit se. Jde o stimulaci vlastních obranných sil. Na stejném principu je založeno např. i očkování.

Klasické léky versus homeopatické léky

Rozdíl mezi klasickými léky a homeopatiky je hlavně v množství aktivní látky. Homeopatika obsahují silně zředěné látky, u kterých od jisté hranice již není zjistitelná molekula výchozí látky. Přesto – klinická praxe dokazuje, že tyto látky jsou aktivní. Výchozí látky pro výrobu homeopatik společnosti Boiron jsou rostlinného, živočišného nebo nerostného původu. Jde o velmi kvalitní a bezpečné přípravky. S výrobou homeopatik má společnost Boiron více než stoleté zkušenosti, používá jen prvotřídní sutroviny a kontroluje celý proces výroby ve vlastních laboratořích.

Homeopatické léky jsou vhodné i pro rozikové skupiny pacientů, jako jsou děti, senioři a těhotné a kojící ženy.

Léčba homeopatiky

I když se většina homeopatik dá koupit v lékárnách bez předpisu, jistě byste je neměli užívat svévolně a poradit se o jejich výběru s lékárníkem. Pokud jde o závažnější či chronický problém, je určitě na místě konzultovat lékaře homeopata. Homeopatika se dají užívat k léčbě široké škály zdravotních problémů, včetně některých chronických onemocnění. Lidé nejčastěji sahají po homeopatikách, pokud je trápí

alergie (převážně potravinové alergie)
migréna, bolesti hlavy
• deprese, stres, pocit úzkosti
• revmatoidní artritida
• chronický únavový syndrom
• nevolnost
nachlazení
• kašel
• špatně se hojící rany

Účinkuje homeopatie?

O účincích homeopatických léků se vedou stálé diskuse. První výskumy v oblasti homeopatik začaly již před téměř dvěma sty lety. Zakladatel této metody S. Hahnemann prokázal účinnost své léčby v r. 1813, kdy vypukla epidemie skvrnitého tyfu. Zatímco jiným lékařem zemřela asi třetina pacientů S. Hahnemanovi ze 183 pacientů zemřel jediný.

Účinek homeopatik dnes jednoznačně potvrzuje klinická praxe a také řada studií klinického výzkumu, které jsou dostupné např. na portále www.pubmed.gov.

Nejrozsáhlejší studie z poslední doby s názvem EPI3 zhodnotila výsledky více než 800 francouzských všeobecných lékařů. Při léčbě 8559 pacientů se snížila:

• spotřeba antibiotik o 57% u pacientů s infekcí horních cest dýchacích
• spotřeba protizánětlivých léků o 46%
• spotřeba psychofarmak o 71% (léky k léčbě depresí, úzkosti, poruch spánku, …)

Homeopatika tak prokazatelně dokáží snížit spotřebu léků, přičemž dosahují srovnatelných výsledků s klasickou léčbou. Jejich velkou výhodou je fakt, že nemají nežádoucí účinky na organismus a zbytečně tak nepoškozují zdraví.

WHO (Světová zdravotnická organizace) považuje tradiční a doplňkovou medicínu, mezi kterou patří i homeopatická léčba, za neodmyslitelnou součást zdravotní péče. Může výborně doplňovat klasickou medicínu a další terapie.

Vzdělávání v oblasti homeopatie i pro lékaře a lékárníky

Homeopatie je stále více oblíbenou léčebnou metodou nejen u samotných pacientů, ale i u lékařů a lékárníků. Odborné vzdělání v klinické homeopatii v České republice zajišťuje pouze Homeopatická lékařská asociace (HLA). Jejich vzdělávací program absolvují každý rok desítky lékařů a lékárníků.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *