Jak na suché oči v létě
Znáte ten pocit, kdy nemáte v očích ani slzičku a začíná to být nepříjemné, pálivé, suché a vyprahlé jako duny na Arrakisu? A cítíte se v podstatě nevidomí jako legendární lev Clarence z kultovního seriálu Daktari? Proč se nám to v létě děje, proč nejenom že máme pocit suchých očí, ale je reálně máme sušší, než je zdrávo? Nezoufejte, víme, co s tím.
Není důvod na paniku
Suché oči můžeme považovat za sice nepříjemnou, ale zcela běžnou součást léta. A není se co divit, vždyť letní podmínky v našich končinách znásobené klimatickou krizí nejsou vůbec ne že ideální, ale ani vstřícné našim očím. Přesněji jejich přirozenému závlahově-čistícímu „ústrojí“ – slzení. V létě se k intenzivnímu UV záření, suchému exteriérovému vzduchu a lecčemu, co ve vzduchu poletuje, přidávají dnes již v podstatě všudypřítomné vysušující ataky klimatizací.
Rizikové faktory a spouštěče
Možná se budete divit, co všechno naše oči může vysušit nejenom během léta a jaké různé rizikové faktory přirozenému zvlhčování našich očí neprospívají a které spouštěče na nás číhají:
- ženské pohlaví
- věk nad 50 let
- nošení kontaktních čoček
- dehydratace
- deficit vitamínu A
- snížený příjem omega-3 mastných kyselin
- kouř, vítr
- klimatizace v interiérech i dopravních prostředcích
- kouření – i pasivní
- příliš mnoho času stráveného před obrazovkami, monitory a displeji
- spánkový deficit
- některé autoimunitní a jiné zdravotní stavy
K těmto všeobecným faktorům vysušujícím naše oči se v létě přidávají také:
- intenzivní sluneční záření
- alergeny, zejména pyly a prach
- užívání léků zmírňujících příznaky alergické reakce
- častější vystavení působení větru
- chlór z bazénů
- kouř z ohňů
- vzduch s nízkou vlhkostí
Kromě popsaných letních exteriérových nástrah číhají na naše oči rizika také v interiérech. Zejména jde o všechny druhy klimatizací, které nám vysušují nejenom oči, ale i sliznice. Vlhkosti našich očí neprospívají ani přechody mezi klimatizovanými a neklimatizovanými interiéry a exteriéry, když jsme vystaveni často až extrémním změnám vlhkosti a teploty vzduchu.
Příznaky suchých očí
Obecně můžeme tvrdit, že suché oči jsou důsledkem toho, že slzy nedělají svou zvlhčovací práci, což může být způsobeno několika různými důvody a faktory: nedostatečná produkce slz, slzy vysychají příliš rychle nebo nefungují tak, jak mají a oko nezvlhčují dostatečně.
Základními příznaky suchých očí jsou:
- pocit škrábání, jako bychom měli cosi v oku
- pocity štípání nebo pálení
- červené oči
- zvýšená citlivost na světlo
- rozmazané nebo dvojité vidění
- únava očí při čtení
Zdánlivě paradoxním příznakem suchých očí je slzení, je to snaha kompenzovat suchost na povrchu očí.
Všechny popsané příznaky bychom neměli brát na lehkou váhu. Protože pokud našim suchým očím nepomůžeme a nedáme jim, co potřebují, riskujeme poškození rohovky. Diagnostika je jednoduchá, v rámci komplexního vyšetření dilatovaného oka zjistí oční lékař, zda máte „jenom“ suché oči nebo i jiné problémy, při kterých je suchost oka jeden ze symptomů.
Lze suché oči léčit?
Samozřejmě, není to žádná nevyléčitelná nemoc nebo nezvratný zdravotní stav. Léčba suchého oka závisí na tom, co způsobuje problém.
Nejběžnější a obecně dostupnou léčbou suchého oka jsou volně prodejné oční kapky známé jako „umělé slzy“. Do této skupiny patří také hydratační gely a masti, které rovněž koupíte v lékárně bez lékařského předpisu.
Váš oční lékař vám naordinuje oční kapky na lékařský předpis vždy, pokud je problém závažnější, v principu už to však nejsou zvlhčovače očí, ale stimulátory slzení.
Ve specifických případech, kdy je důvodem suchého oka rychlé odtékání slz z důvodů nezpůsobených faktory prostředí, nastupuje oční chirurgie.
Existuje prevence suchých očí?
Opět to v podstatě není žádná nukleární medicína nebo jiná složitá věda. V každém z výše popsaných případů vám oční lékař asi tak na 113 % doporučí i preventivní opatření týkající se se změn životního stylu, abyste se o svůj zrak začali lépe starat:
- oči si v exteriéru chraňte kvalitními slunečními brýlemi
- vyhýbejte se kouři, klimatizaci a větru
- nekuřte – ani pasivně
- doma a v práci – pokud je to možné – používejte zvlhčovač vzduchu
- pokud jste alergik, měli byste mít doma i čističku či filtraci vzduchu
- omezte čas strávený před obrazovkami, monitory a displeji
- dodržujte pitný režim
- dopřejte si dostatek zdravého spánku
Pohodové, pokud možno dostatečně vlhké léto ve všech smyslech slova přeje
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels, unsplash