Zadejte hledaný výraz

AKCE AKČNÍ TIPY BYZNYS DOPORUČENÉ KARIÉRA NETWORKING OSOBNÍ ROZVOJ PODNIKÁNÍ PODNIKÁNÍ ŽEN PODPORA ŽEN PRÁCE SEBEREALIZACE

Jak rozjet podnikání v roce 2024 a nebát se

Zejména ženy často řeší, jak skloubit péči o rodinu a pracovní realizaci, a proto není překvapení, že řada žen uvažuje, že rozjede vlastní podnikání. Pokud patříte mezi ně, určitě hledáte rady a tipy, v čem a jak začít. V dnešním článku jich najdete hned několik: pět praktických tipů na to, v čem můžete začít podnikat a tři tipy, jak vybrat ten pravý byznys nápad. A navíc pozvánku na Empower day v rámci mezinárodní konference Equal Pay Day, kde se můžete dozvědět ještě mnohem víc.

5 tipů, v čem začít podnikat

Pro naše tipy jsme vybrali takové byznysy, které můžete začít z domu a nevyžadují velkou vstupní investici. Které to jsou?

Tip #1: On-line vzdělávání

On-line vzdělávání je stále populárnější, ať už jde o různé odborné kurzy, on-line workshopy nebo platformy pro seberozvoj. Pokud jste odbornice na určitou oblast, nebojte se vystoupit ze svojí komfortní zóny, začněte třeba točit videa na Youtube, podcasty, napište e-book či udělejte on-line vzdělávací kurz.

Počítejte s tím, že vybudovat si komunitu klientů zabere nějaký čas, pozitivní ale je, že sdílením svých znalostí a zkušeností můžete pomoci nebo inspirovat řadu dalších lidí.

Tip #2: Digitální marketing

Pokud rozumíte oblasti digitálního marketingu, máte obrovskou výhodu. V dnešním on-line světě je dobrý digitální marketing klíčová věc pro firmy všech velikostí, proto kvalitní služby digitálního marketingu jsou vysoce žádané.

Pokud dané oblasti nerozumíte, ale baví vás, vrhněte se do vzdělávání, staňte se v dané oblasti odborníkem a pak začněte nabízet své služby.

Tip #3: Personalizované služby a produkty

Zákazníci stále více vyhledávají produkty a služby, které jsou na míru přizpůsobené jejich potřebám a přáním. Od oblečení, přes unikátní výrobky, až po unikátní, personalizované služby.

Pokud jste dobrá v některé oblasti, ať už je to účetnictví, právo, umíte skvěle s excelem či Wordem, zamyslete se, zda nenabízet svoje služby sama za sebe, pod svým jménem a svojí osobní značkou.

Tip #4: Péče o domácí mazlíčky

Je známá věc, že řada lidí je ochotna utratit za své domácí mazlíčky více peněz než za sebe. Trh s produkty a službami pro domácí mazlíčky je obrovský a nabízí mnoho příležitostí, od výroby kvalitního krmiva, přes služby péče o mazlíčky, až po aplikace pro jejich vlastníky. Pokud jste časově flexibilní a máte rádi zvířata, možná je tento segment právě pro vás.

Tip #5: House-sitting byznys

Na tento tip jsem narazila na jednom americkém webu a zejména pro ženy mi to přijde zajímavá myšlenka. Tzv. house-sitting spočívá v tom, že hlídáte domácnost lidem, kteří odjedou na dovolenou nebo jsou delší dobu pryč z pracovních důvodů. Spolu s hlídáním se můžete třeba starat i o domácí mazlíčky, zalévat kytky či zahradu.

Pro vybudování tohoto byznysu je zásadní důvěra, kterou si budete muset u klientů vybudovat, určitě ale existují lidé, kteří rádi za podobnou službu zaplatí.

3 tipy, jak vybrat ten pravý byznys nápad

Margareta Křížová, známá mentorka, M&A poradkyně a Head of NEWTON Business Accelerator v NEWTON University doporučuje tyto tři kroky, které vám pomohou při rozhodování, jak vybrat ten správný byznys nápad:

Tip #1: Udělejte si průzkum

Než začnete, je zásadní ujasnit si pár klíčových věcí. Margareta Křížová doporučuje vzít si papír (velký) a tužku a testovat, abyste se dokázali rozhodnout na základě faktů a ne domněnek.

  • Co můžete rozjet nejsnáze, nejrychleji a s nejmenší investicí?
  • U kterého nápadu máte nejvíc kontaktů, známých a přátel, kde můžete požádat o doporučení, možných obchodních partnerů, prostě lidí, kteří vám mohou pomoct?
  • V jaké kondici je trh, jaká je konkurence? Najděte si podnikatele, firmy, značky, které ve vašem oboru vynikají, baví vás a pak se pořádně podívejte, jak dělají byznys, jak komunikují, jaký mají web, jaké mají sociální sítě, o čem se mluví v diskusích pod jejich články a posty, jak prodávají – inspirujte se a zjistěte, co můžete nabídnout jinak a po svém.
  • Jsou zákazníci ochotni a schopni za takovou službu nebo produkt zaplatit?
  • Umíte to, co chcete prodávat sami nebo se potřebujete něco doučit, plánujete s někým spojit síly tak, abyste se v tom, co umíte doplňovali?

Margareta Křížová

Tip #2: Promyslete si finance

Finance jsou důležitá věc, nejen u podnikání. Promyslete si:

  • Jak vysoký příjem potřebujete/chcete měsíčně z podnikání získat. Je to reálné?
  • Jakou máte finanční rezervu? Jak dlouho vydržíte dotovat svůj byznys, než začne vydělávat?

Tip #3: Udělejte minimalistickou testovací verzi

Margareta Křížová pro začátek doporučuje začít jednoduše. Pokud chcete mít třeba jógové studio, začněte první hodiny provozovat třeba v parku (i kolemjdoucí jsou potenciální zákazníci, minimálně je bude zajímat, co se to v tom parku děje) nebo u vás na zahradě či doma.

Podle Margarety je jedním z největších omylů na začátku podnikání utrácet nesmyslné peníze za drahé weby, drahé vybavení, drahou grafiku dříve, než zjistíte, jestli váš byznys vůbec bude fungovat. Než začnete utrácet, testujte. Až zjistíte, že vaše minimalistická verze funguje, můžete ji dál vylepšovat a rozvíjet. A pokud nefunguje, zamyslete se, proč tomu tak může být.

Tip na závěr: jak se nebát

Začít podnikat je pro řadu lidí zcela nová zkušenost a je přirozené, že se asi budete bát, třeba že neuspějete, že to bude propadák nebo že budete muset komunikovat se zákazníky či klienty. Berte to jako výzvu, jak se posunout dál jako osobnost: nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny a dělat věci, které jsou pro vás náročné. Dříve či později se otrkáte a věci, které dříve byly problém, pro vás možná budou brnkačka.

Dobrá zpráva: nejste na to samy

Naštěstí na to nejste samy. V Business & Professional Women CR podporujeme ženy, aby začaly podnikat, investovat, prostě starat se o sebe. Jednou z aktivit Business & Professional Women CR je konference Equal Pay Day. V rámci této konference najdete i vzdělávací investiční zónu: FINdependence zone by Raiffeisenbank, která se koná v pátek 12. dubna 2024 od 10:00 do 17:00 hodin v Clarion Congress Hotel Prague.

Na konferenci Equal Pay Day i v rámci této investiční zóny potkáte celou řadu inspirativních žen nejen ze světa byznysu i investování, které rády sdílejí s ostatními ženami své osobní zkušenosti.

Hostem FINdependence zone by Raiffeisenbank bude i Margareta Křížová. Přijďte si ji poslechnout v pátek 12. dubna 2024 mezi 16:00-17:00 v rozhovoru na téma V čem rozjet podnikání v roce 2024 a nebát se.

Celý páteční program FINdependence zone a link na zakoupení vstupenek najdete zde:

https://www.equalpayday.cz/investicni-zona-2024/

Už jste začala podnikat a hledáte pomoc zkušených mentorek?

Pokud jste už začala podnikat a řešíte, jak vaše podnikání dostat na další úroveň, možná právě pro vás je další z projektů Business & Professional Women CR: Akademie pro začínající podnikatelky.

Akademie si klade za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, poskytovat vzdělání a know-how a rovněž nabízet příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami. Pokud vás akademie zaujala. Aktuálně probíhá přihláška nápadů do nového ročníku. Pokud vás akademie zaujala, více informací zjistíte zde: www.bpwcr.cz/akademie-awe.

Autorka: Marika Čupa, Business & Professional Women CR

foto: BPWCR, pixabay, pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *