Zadejte hledaný výraz

ROZHOVORY

Nebojte se začít z ničeho!

cukrářka, makronky, pečení

Markéta Poláková alias MAKY, naše neoficiální profesionální cukrářka. Poznejte ženu, matku, která s láskou, mimořádnou precizností a nasazením peče dorty, sladkosti i makronky.

Podnikáš v krásné oblasti. Kde a jak to celé vzniklo?

K pečení jsem se dostala v zahraničí, kam jsme se odstěhovali s manželem kvůli jeho práci. Byla jsem odkázaná sama na sebe, a než jsem se naučila řeč a poznala místa, která jsme bohužel střídali, rozhodla jsem se nehledat pro své děti cukrárny nebo cukrářky, které by mi upekly dorty, ale začala jsem jim ty dorty a cukrovinky dělat sama. Začala jsem s cupcakes, proto v mém názvu figurují, pak se to rozběhlo na dortech a těm se teď nejvíce věnuji. Moje první dorty byly jako splácaná plastelína. (smích) Bylo mi to ale jedno. Hlavně, že jsem viděla ten dětsky úsměv.

dětské dorty, pečeme, sladkosti

zdroj: archiv Markéta Poláková

Jaké byly začátky?

Začátky byly rychlé. Dorty pro rodinu, kamarády. Pak už to šlo nějak samo. Založila jsem Facebook a Instagram, rozkřiklo se to a moje dny, které byly původně věnované rodině, začaly být náročné!

Co je taková největší přednost, kvůli které se lidé vrací?

Zákazníci oceňují hlavně moje puntičkářství a smysl pro detail jsem taková od mala, až s tím někdy psychicky terorizuji své blízké. (smích)

křtiny, dorty, cukrářka, pečení

zdroj: archiv Markéta Poláková

Která část práce tě naplňuje nejvíce?

Nejvíc mě naplňuje konečná fáze přípravy dortu, a sice zdobení. Můžu konečně dostat z hlavy celý ten nápad, který mám v zadání od zákazníka. Ale pokud zazní věta ”nechám to na vás”, je to vůbec nejlepší. Snažím se pak ze všech sil, aby se dort líbil.

Než jsi začala s pečením, čemu ses věnovala?

Byla jsem díky manželovu povolání a působení v zahraničí matkou v domácnosti. A bohužel nejsem profesionální cukrářka. Jen jsem začala péct a tak nějak jsem označovaná za cukrářku.

dort k jubileu, Maky, cukrářka

zdroj: Markéta Poláková

A jaké další aktivity máš teď?

Věnuji se hlavně svým dětem, mám dva syny (7 let a 11 let), oba hrají fotbal a kvůli němu není čas na nic. K tomu máme dva pejsky, takže ono času na nic jiného nezbývá.

Odpočíváš vůbec někdy?

Hmm, bohužel jen výjimečně. Kvůli tréninkům a zápasům mých dětí, povolání mého manžela a pečení dortů opravdu musím říct, že je to hodně velký kolotoč. Pochopí to (teď se neurazte, maminky) jen ty, které s dětmi ten sport absolvují a ví, že sedíte jen v autě a někam přejíždíte, chystáte tašky a pořád se někam vstává. A pokud jste na to sama, protože manžel pracuje a nemůže, musíte si poradit.

sladkost, radosti, makronky, maky

zdroj: archiv Markéta Poláková

Podnikáš, takže musíš pracovat i o víkendu. Jak máš rozvrhnutý svůj pracovní a soukromý čas?

Nemám ho rozvrhnutý nijak, prolíná se, je to hodně velký stres, musím skloubit dorty a svoje děti a jejich fotbalový svět. Někdy je to dost drsné, tedy spíše pořád. (smích)

Jaké jsou tvoje další plány?

Asi tomu nechám volný průběh. Ale nápadů mám dost.

cukrářka, cukroví, MAKY, pečení

zdroj: archiv Markéta Poláková

Co bys poradila začínajícím podnikatelkám?

Poradila? Asi to bude klišé, ale nebát se začít i z ničeho. Nebát se, že nebude práce a zákazníci, nepřemýšlet nad tím, že vše bude k ničemu. Pro mne to byl krok dopředu, rodina mně přiměla začít. Pravda, teď si uvědomují, že ten čas, co jsem všechen dávala výhradně jim, už jen jejich není.

 

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *