Zadejte hledaný výraz

OSOBNÍ ROZVOJ PSYCHOHYGIENA ROZHOVORY

Hana Adamíková: V nějakém bodě je dobré si vybrat a určit si své priority

Hana Adamíková je úžasná akční žena. V dnešním rozhovoru nám povyprávěla o vztazích, své práci, ženách, mateřství, své nové knize i o tom, že dokázala dvakrát uběhnout maraton.

Jste koučka, lektorka, životní průvodkyně, vedete ostatní ženy k seberozvoji. Zbývá Vám čas i na sebe a svůj rozvoj?

Ano, zbývá. Nejvíce relaxuji se svou rodinou, ráda jezdím do přírody a naplňuje mě setkávání s inspirativními lidmi.

S jakými problémy za Vámi ženy přicházejí? Co dnešní ženy nejvíc trápí?

Nejvíce za mnou chodí ženy, které trápí samota, nízké sebevědomí anebo necítí naplnění v práci. Také mě čím dál častěji kontaktují ženy s prosbou, abych jim pomohla probudit v nich ženskost.

Naplňuje Vás Vaše práce?

Ano, jinak bych ji nedělala.

Ženy se musí vyrovnávat s kolísáním hladiny hormonů, má to podle Vás vliv i na podnikání?

Má. Během menstruačního cyklu dochází ke změnám hladiny hormonů, což má za následek, že se žena v průběhu měsíce mění. Po menstruaci má velké množství energie, je dynamická a v této době je žena schopná velkých výkonů. V období kolem ovulace je zase společenská a ráda se baví. Před menstruací je žena naopak kritická vůči sobě i okolí a v době menstruace by si měla dopřát klid. Tento klíč je obecný a je potřeba, aby si každá žena vypozorovala, jak přesně se cítí a kolik má v daném období energie. S tímto modelem pak může pracovat a zefektivnit tak svou energii, kterou do podnikání vkládá.

Tip redakce: Podnikáte a využíváte reklamu na FB nebo Google? Dejte si pozor na DPH!

Zabýváte se návratem k ženskosti a ženským principem. Jak se díváte na současné mazání genderových rolí? Ženy chtějí mít úspěšnou kariéru, být dobrá manželka, matka, hostitelka… Jak to všechno skloubit, aniž by došlo k syndromu vyhoření nebo aniž bychom ztratily svou ženskost?

Podle mého názoru je dobré stanovit si priority a potřeby. Máte pravdu v tom, že dnes mají lidé mnoho možností. Avšak čas je velmi omezen. V praxi vidím, že krátkodobě jde sedět na čtyřech i pěti židlích. Jenže pak dochází k tomu, co zmiňujete: syndrom vyhoření, únava, ztráta radosti ze života, pocit vnitřní prázdnoty. V nějakém bodě je dobré si vybrat a určit si své priority. Vodítkem ke stanovení si priorit je vnitřní hlas a pocit naplnění. Pak nemůžete šlápnout vedle.

V nejbližších dnech vyjde Vaše kniha Staňte se magnetem na skutečné muže. Povíte nám o ní něco víc. Co v ní všechno najdeme?

Kniha je určena primárně ženám, které by rády zakotvily ve stabilním a naplněném partnerském vztahu, ale pořád se jim to nedaří. Mají pocit, že už zkusily všechno a nevědí, co dělají špatně. Ve 13 kapitolách kniha čtenářku provede nejrůznějšími situacemi, které jsou při hledání životního partnera typické. Poznatky vycházejí z praxe a zkušeností jak osobních, tak klientských. V knize je také obsaženo 23 praktických cvičení.

Hana Adamíková - Staňte se magnetem na skutečné muže
Hana Adamíková – Staňte se magnetem na skutečné muže

Úročíte v knize i své vlastní zkušenosti? Prožila jste bolestivý rozvod. Když se ohlížíte zpětně, co byste nyní vzkázala ženám, které touto cestou právě prochází?

Ano, také. Avšak hlavní podíl je tvořen zkušenostmi a prací se ženami, které za mnou přicházely. Bolestný rozchod a následný rozvod jsem prožila. Ženám v podobné situaci říkám, aby neztrácely víru a naději. I ta největší bolest jednou přejde. Po každé bouři vyjde slunce. Avšak je také důležité bolest z rozchodu zpracovat. Jinak by se mohlo stát (a často se tak stává), že nezpracovaná bolest ženu poznamená a dělá jí problémy v dalším vztahu nebo vztazích. Jak bolest zpracovat se dočtete právě v knize.

Jak dlouho Vám trvalo knihu připravit?

V hlavě jsem ji nosila téměř dva roky, než jsem se pustila do psaní. Samotné psaní pak zabralo jeden rok.

Po rozchodu jste dala výpověď v práci snů a vrhla se na novou dráhu, bylo to těžké rozhodnutí?

Bylo a nebylo. Má práce byla krásná a já jsem dodnes vděčná za skvělou zkušenost. Jenže po rozchodu se mi převrátil život naruby a najednou jsem začala mít jiné hodnoty. Táhlo mě to k práci s lidmi. Přála jsem si provázet lidi v těžkých životních situacích a být jim oporou. Vidím v tom velký smysl. Na druhou stranu jsem věděla, že pokud odejdu z práce, bude to pro mě znamenat další obrovskou změnu. Jenže vnitřně jsem cítila, že pokud to neudělám teď, tak už nikdy. Tak jsem zavřela oči a skočila do neznáma.

Nelitovala jste někdy?

Přišly těžké chvíle. Když člověk přechází ze zaměstnání do podnikání, je to vždy tak trochu šok, který se však na začátku nedá předem odhadnout. Najednou nepřijde každý měsíc plat, ze začátku je třeba hodně investovat – hlavně čas – a budovat klientelu. To všechno trvá a výsledky nepřijdou zpravidla během jednoho měsíce.

Delší dobu jste žila v zahraničí. Chtěla jste před něčím utéct?

Neutíkala jsem. Spíš jsem byla vždy v životním období, kdy jsem byla připravená na změnu. V prvním případě jsem byla na vysoké, neměla jsem tehdy partnera a chtěla jsem se zlepšit v angličtině. Tak jsem na rok přerušila studium a odjela na rok na zkušenou do USA. Nakonec z toho byly čtyři roky. Podruhé jsem vyrazila na rok pracovat do Maďarska. Bylo to krásné období, na které velice ráda vzpomínám. Tento pracovní pobyt se dal skloubit i se vztahem, a tak jsme do toho s tehdejším manželem šli.

Dvakrát jste úspěšně uběhla Maraton. Jak se člověk zvládne připravit na takový výkon?

Mně pomohlo odhodlání, disciplína, píle a vůle. Poctivě jsem trénovala a vytrvala i ve chvíli, kdy se mi nechtělo. Zdolání vzdálenosti 42 km je důležitý bod v mém životě, z něhož dodnes čerpám.

Prožila jste týden ve tmě, muselo to být velmi náročné, mnoho času myslet sám na sebe a na své poslání. Pomohlo Vám to ujasnit Vaše další směřování?

Ano pomohlo, a právě proto jsem do tmy šla. Chtěla jsem být v klidu a tichu, jen sama se sebou, nerušena vnějšími vlivy. Podařilo se mi najít to, za čím jsem do tmy šla. Tedy mé další směřování jak v osobním, tak pracovním životě.

Prošla jste v rámci podnikání nějakým vývojem?

Prošla. Dříve jsem dělala primárně individuální konzultace, pak až workshopy a přednášky. V současné době se však daleko intenzivněji věnuji předávání zkušeností. Ať už právě psaním, nebo formou skupinových akcí. Do budoucna chystám i online programy, které se budou věnovat vždy konkrétnímu tématu a jeho řešení.

Jak Vaše podnikání ovlivnilo těhotenství a mateřství? Vnímáte teď nějaké věci jinak?

Těhotenství a mateřství mě ovlivnily zásadně. Rodina je pro mě na prvním místě a vnímám, že jsem teď nejvíce potřebná právě tam.

Hana Adamíková - ženskost
Hana Adamíková

Jak si organizujete svůj čas? Jak se Vám daří skloubit rodinný život s prací?

Musela jsem si srovnat hodnoty a určit priority. Už od začátku těhotenství pro mě bylo dítě a manželství velice důležité. I když to bylo těžké rozhodnutí, postupně jsem omezila svůj čas s klienty na minimum. S příchodem dítěte jsem měla jasno v tom, že chci být s ním. Avšak také jsem cítila, že potřebuji formou knihy předat své zkušenosti a že to nepočká další tři roky, než odroste. Tak jsem postupovala pomalu a postupně, jako při tréninku na maraton. S velkou podporou manžela. Pochopitelně s ohledem na potřeby naší rodiny.

Jak trávíte nejraději svůj volný čas?

Moc ho není, ale když už jsem sama a mám chvíli pro sebe, tak si ráda zpívám, peču domácí kváskový chleba a občas ráda zajdu na zajímavý seminář či setkání. Moc mě baví být v kontaktu se zajímavými a inspirativními lidmi.

Co podle Vás může ovlivňovat podnikání žen?

Faktorů je mnoho. Jedním z nejzásadnějších vlivů jsou podle mě její finanční situace, jaké má zázemí, jak moc je stabilní osobnost. Také ženu ovlivňuje to, zda podniká proto, že se musí uživit nebo je to její zájem, koníček a vyplnění volného času. A pak jsou zde věci, kdy záleží, v jaké je životní fázi, zda je podporovaná, zda rozjíždí podnikání sama nebo je součástí kolektivu. Je toho skutečně mnoho, ale takto alespoň stručně.

Děkujeme Hance za skvělý rozhovor a přejeme, ať její kniha pomůže, co nejvíce ženám najít toho pravého na celý život.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *