Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY PR ČLÁNKY PREVENCE PSYCHOHYGIENA ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ

Máte mozek jako v mlze? Dodejte mu palivo a nezapomínejte na odpočinek

Máte před sebou důležitý úkol, ale myšlenky vám neustále odbíhají k nepodstatným věcem? Přečtete si odstavec textu a nepamatujete si, o čem byl? Zapomínáte na domluvené schůzky nebo v paměti neudržíte potřebné instrukce? Potíže se soustředěním a pamětí nemusejí hned znamenat závažný problém. Váš mozek nejspíš nepracuje tak, jak má, protože mu něco chybí.

Potíže se soustředěním mohou výrazně ovlivňovat každodenní život. Většina z nás má nabitý rozvrh a musíme v hlavě udržet spoustu informací. Kvůli roztěkané mysli nám pak dokončení úkolů v práci i doma trvá zbytečně dlouho, máme problém s plánováním a organizací svého času. Trpí i naše vztahy s ostatními lidmi, protože se na nás mnohdy nemohou spolehnout.

Porucha pozornosti jako diagnóza

Schopnost soustředění a paměť se u různých lidí může lišit. Někdo má neklidnou mysl celý život a může mít i diagnostikovanou některou z poruch pozornosti. V poslední době se často mluví o poruše označované zkratkou ADHD. Nejčastěji bývá spojována s dětmi, ale ve skutečnosti se projevuje celý život. Jejími znaky jsou právě impulzivita, problémy s udržením pozornosti nebo hyperaktivita.

Na léčbu ADHD neexistuje žádná zázračná pilulka. Lidé s touto poruchou si musejí vytvořit mechanismy, které jim každodenní život usnadní, například pečlivé zapisování úkolů do diáře, vytvoření klidného prostředí pro práci nebo sezení s terapeutem.

K částečnému utlumení příznaků ADHD mohou pomoci i bylinky. „Na zklidnění doporučuji třezalku a lípu, které podporují relaxaci. Na poruchu pozornosti nám může pomoci gotu kola a jinan,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Mozek zahalený mlhou

V mnoha případech však porucha soustředění není spojená s vrozenými dispozicemi, ale projeví se v důsledku nemoci nebo náročné životní situace. Používá se výraz „mozková mlha“, který označuje stav, kdy se člověk cítí malátný, má problém udržet myšlenku, trpí výpadky paměti a potížemi se soustředěním.

Jednou z nejčastějších příčin těchto obtíží bývá nedostatek spánku. Skoro každý někdy zažil, že po probdělé noci bylo zvládání běžných úkolů nad jeho síly. Kvůli nekvalitnímu spánku se totiž narušují procesy v mozku. Čím déle člověk s nevyspáním bojuje, tím silnější příznaky mozkové mlhy se objevují. Stejně tak působí i dlouhodobý stres. Přetěžování mozku narušuje rovnováhu chemických procesů v těle, vede k oslabení imunity a může mít závažné zdravotní dopady, jako například zvýšení krevního tlaku.

Součástí pracovního týdne by tak měl být dostatek času na odpočinek, protože pokud nemá mozek čas na regeneraci, nemůže správně pracovat. Uvolnění těla i mysli lze podpořit pomocí bylinek. „Pro dobrý spánek se hodí bacopa. Na podporu regenerace nervů je vhodný bělotrn a na zlepšení vedení vzruchu nervu javor babyka,“ radí Jarmila Podhorná.

Mozek potřebuje živiny a kyslík

Správné fungování mozku ovlivňují také hormonální výkyvy. Zvýšená únava nebo problémy se soustředěním se mohou projevovat během těhotenství či s příchodem menopauzy. Na vině může být rovněž strava chudá na živiny. Pro zahnání mozkové mlhy je proto vhodné zařadit do jídelníčku čerstvé potraviny bohaté na omega-3-mastné kyseliny, vitamíny C a D, draslík a antioxidanty.

Kromě živin z potravy potřebuje mozek ke správnému fungování také dostatek kyslíku. K lepšímu soustředění může proto pomoci i krátké cvičení, například svižná chůze, díky čemuž se krev více okysličí a pomůže mozku pracovat na plný výkon.

Foto: shutterstock

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *