Zadejte hledaný výraz

AKCE DOPORUČENÉ EVENTY JINÉ NETWORKING ROZHOVORY

Velvyslankyně Státu Izrael v České republice Anna Azari: jsem feministka, můj manžel je liberální rabín a feminista

Víkend na přelomu března a dubna patřil v Praze 14. ročníku českého Equal Pay Day, akce, která je vyvrcholením šestiměsíční kampaně věnované (ne)rovnému odměňování žen a mužů. V první konferenční den akce mělo celkem 676 účastnic a účastníků možnost vyslechnout si celkem 26 vystupujících inspirativních žen a 3 muže. Potleskem bylo oceněno i vystoupení velvyslankyně Státu Izrael v České republice Anny Azari, která exkluzivně pro Akční ženy souhlasila s krátkým rozhovorem.

Srdečné díky, že jste si našla čas, paní velvyslankyně, je mi ctí položit vám několik otázek ve jménu všech českých i slovenských akčních žen.

Mluvíme spolu na 14. ročníku Equal Pay Day, největší české akce organizované zejména, ale nejenom ženami a především, ale ne výhradně pro ženy. Je to každoroční vyvrcholení kampaně zaměřené na (ne)rovnost v odměňování žen a mužů. Co pro vás osobně znamená, že jste se mohla přihovořit všem ůčastnicím a účastníkům téhle přestižní akce?

Jsem feministka, dost otevřená otázkám feminismu a jsem šťastná, že české ženy Equal Pay Day organizují. Mylím si, že je důležité, že všechny z nás ve všech zemích na těchto otázkách pacujeme.

Do jaké míry vnímáte rozdíly v postavení žen, v rovnosti, nebo spíš stále v nerovnosti příležitostí a odměňování žen v porovnání s muži v Izraeli, v Česku a ve východní Evropě?

Myslím si, že rozdíl mezi platy je dost podobný v Izraeli a České republice. Co vidím jako veliký rozdíl je úroveň uvědomování si žen, co se týče jejich práv a jejich problémů. Myslím si, že v Izraeli jsou ženy víc progresivní v jejich způsobu uvažování, což ale neznamená, že dosáhli rovnosti.

Promiňte za osobnější otázku: jaké je to být manželkou rabína v Izraeli?

Pochopila jsem otázku, jsem zlá manželka rabína, protože jezdím několik let po světě…(smích) Nejsem profesionální manželka rabína, můj manžel je ale feminista a liberální rabín, takže to není problém.

Zkusme takový malý dámský gambit: co byste se ráda zeptala Anny Azary?

Nemyslím si, že já jsem tak zajímavá…nevzpomenu si na otázku, která by nebyla zodpovězena.

Takže všechno je zodpovězeno…ale přece jenom tradiční záverečná Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Myslím si, že má práce je všeobecně potěšující a radostná, protože mi dává příležitost spájet se s jinými lidmi z jiných národů a zemí, kteří myslí jinak. A po mých šesti diplomatických postech v mém profesionálním životě jsem teď v nejpřátelskejší zemi. Takže pro nás je každý den dost radostný, zejména když pracujeme s mladými lidmi. Miluji, když já a mí kolegové diskutujeme se středoškolskými studenty. Vždy mi to dává energii a radost. Musím ale zdůraznit, že mně naplňuje radostí zejména to, že ze všech mých zahraničních postů jsme teď v zemi, kde nás milují víc, než kdekoliv jinde.

To je velmi krásný závěr rozhovoru, děkuji ze srdce za váš čas a ochotu, paní velvyslankyně.

Anna Azari je vysoká diplomatka, od roku 2021 velvyslankyně Státu Izrael v České republice. Dříve zastávala post zástupkyně generálního ředitele Ministerstva zahraničních věcí Státu Izrael pro evropské záležitosti a působila jako velvyslankyně Izraele v Polsku, Rusku a na Ukrajině. Velvyslankyně Anna Azari se narodila v Litvě v SSSR a se svou rodinou emigrovala do Izraele v roce 1972. Na Haifské univerzitě získala bakalářský titul v oboru historie a anglická literatura a magisterský titul v oboru politologie. Je absolventkou speciálního programu ruských studií na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a Vysoké škole národní bezpečnosti. Je vdaná za rabína Meira Azariho a má dvě děti a jedno vnouče.

Ján Schneider

foto: Equal Pay Day

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *