Zadejte hledaný výraz

CESTOVÁNÍ

Víte, jaká je povinná výbava auta pro dovolenou v Chorvatsku v roce 2021?

I když to podle počasí v České republice moc nevypadá, pomalu se nám blíží léto a s ním i spojené cesty k moři. Kdo by se nechtěl po všech opatřeních spojených s pandemií odreagovat příjemnou dovolenou? A která destinace pro letní dovolenou je pro náš národ typická? No rozhodně Chorvatsko!

Většina z nás jezdí do Chorvatska automobilem, po vlastní ose. Jedni volí cestu přes Rakousko a Slovinsko, druzí jedou přes Slovensko a Maďarsko. Každá z těchto zemí vyžaduje mít v automobilu určitou povinnou výbavu. Jaká je tedy povinná výbava do auta na cestu do Chorvatska?

Autor fotky: The Lazy Artist Gallery na Pexels

Povinná výbava v autě

Ve všech zemích, které budete projíždět se vám určitě bude hodit výstražný trojúhelník. V případě, že za sebou táhnete ještě přívěs, jsou zapotřebí dva.

Chybět by vám neměla ani reflexní vesta, a to pro všechny, kteří sedí v autě. Například v Rakousku můžete za chybějící reflexní vestu dostat pokutu i vyšší než 2 tisíce euro. 

Auta z kategorie N, užitková vozidla, musí přibalit ještě hasicí přístroj.

Autolékárnička

Doufejme, že nebudete muset na svých cestách využít autolékárničku. Přesto by v povinné výbavě neměla chybět a to ve své plné výbavě. Před odjezdem zkontrolujte její stav a případně doplňte její obsah. 

Pro každý typ vozidel je určen i přesný obsah autolékárničky. V osobním voze by nemělo chybět nic z níže uvedeného: 

 • Obvaz s jedním polštářkem 3ks
 • Obvaz se dvěma polštářky 3ks
 • Náplast hladká cívka 1ks
 • Obinadlo škrtící pryžové 1ks
 • Rukavice latexové (pryžové) v chirurgickém obalu 1 ks 
 • Isotermická fólie (200×140 cm)
 • Nůžky 

Povinné používání bezpečnostních pásů 

Použití bezpečnostních pásů je při cestě do Chorvatska povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi vybavena. 

Děti do věku 12 let navíc nesmí sedět na sedadle spolujezdce, pouze na zadních sedadlech. Výjimku mají děti do 2 let přepravované ve vajíčku. 

Autor fotky: Peter Fazekas na Pexels

Doklady:

Stejně jako u nás, i v zahraničí musíte mít ve vozidle doklady, které po vás při silniční kontrole může požadovat policista. Jedná se o:

 • Občanský průkaz nebo pas 
 • Řidičský průkaz
 • Osvědčení o registraci vozidla
 • Zelená karta 

Tip: Nezapomeňte ani na evropský formulář záznamu o dopravní nehodě a doklady o pojištění. 

Peníze na poplatky za dálnice 

Takovou “nepovinnou” výbavou, bez které se ale daleko nedostanete, jsou peníze. Většinu cesty strávíte na dálnicích a za pohodlnou a rychlou cestu se něco platí. 

V Rakousku i Slovinsku budete potřebovat dálniční známky. Na Slovinsku se jí někteří Češi vyhýbají, protože oproti té české nebo rakouské je dražší. Na 7 dní vyjde na 15 eur, měsíční potom na 30 eur. 

Dálničních známek můžete využít také v případě cesty přes Slovensko a Maďarsko. 

V Chorvatsku ale žádné dálniční známky neseženete. Poplatky za chorvatské dálnice jsou vybírány podle délky použitého úseku dálnice a typu vozidla, kterým cestujete. 

Akční tip na půjčovnu aut

Slyšeli jste už o Discover Cars? Získáte s nimi několik úžasných a levných možností pronájmu aut s cenami od ~10 Eur za den. Neplatíte žádné skryté poplatky, vozy jsou ve skvělém stavu a výběrem světově uznávané a vysoce důvěryhodné služby víte, že jste v dobrých rukou. Tato webstránka získala v roce 2022 cenu za nejlepší webovou stránku pro rezervaci půjčoven aut na světě (abychom jmenovali jen jedno z mnoha nedávno obdržených ocenění) a má skvělé recenze od těch, kteří ji použili. Jako vždy, pokud jde o pronájem auta, existuje spousta místních a mezinárodních společností, ze kterých si můžete vybrat. Podle našich zkušeností velké a oblíbené značky nemají v menších zemích vždy dobré služby, takže před výběrem používámee vyhledávač jako Discover Cars k porovnání cen, aut a společností. 

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

 • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *