Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE RODIČOVSTVÍ

Víte, jaké jsou výhody používání látkových plen a jak se o ně starat?

Když se řekne látkové plenky, vaše maminky a babičky si vzpomenou na doby, kdy celé dny nedělaly skoro nic jiného, než jen vyvářely, praly a žehlily jednu látkovou plenu za druhou. I látkové pleny ale zažily svou revoluci a dnes je jejich používání podobně náročné jako u jednorázových plen. 

Látkové pleny stoupají pro své přednosti na oblibě. Pojďte se společně s námi podívat na jejich největší výhody a péči o ně. 

Příroda vám poděkuje

Látkové pleny jsou oproti jednorázovým plenám šetrnější k životnímu prostředí. Věděli jste, že jednorázové pleny se v přírodě rozkládají až 500 let? 

Samozřejmě, i při výrobě látkových plen se spotřebuje dost energie, ale ve výsledku jsou škody na přírodě mnohonásobně menší. Navíc se vyrábí z přírodních materiálů jako je bavlna, vlna nebo konopí, a tak jsou recyklovatelné. 

Benefity pro zdraví

Jestliže chcete svému dítěti dopřát to nejlepší a záleží vám na výchově dětí, měli byste myslet i na zdravotní benefity, které látkové pleny přináší. 

Dětská pokožka

Dětská pokožka je v prvních letech citlivá. Maminky tak často oceňují, že látkové pleny jsou hypoalergenní a tím pádem vhodné i pro velmi citlivou pokožku. Látkové pleny se totiž vyrábí z měkkých materiálů, v případě bavlny jsou děti doopravdy v bavlnce. 

V případě využívání látkových plen se dětská kůže nedostává do kontaktu s chemikáliemi. Jednorázové pleny obsahují chemikálie v podobě absorpčním gelů, propustných a nepropustných vrstev pleny a zároveň taky v parfumování – protože každá dětská plena by měla vonět. 

Roli propustných a nepropustných vrstev v případě látkových plen zastupují separační plenky. Ty tvoří vrstvu mezi látkovou plenou a zadečkem a zabraňují tak znečištění látkové pleny. 

Fotka od Pamela Kiefer z Pixabay

Předejdete riziku opruzenin 

Maminky, které používají látkové pleny děti častěji přebalují. Může se to zdát jako otravnější, ale právě takto se dá předejít opruzeninám a dalším kožním problémům. 

Kyčle!

Není žádným tajemstvím, že u novorozených dětí se bedlivě sleduje vývoj kyčlí. První kontrolu provedou už v porodnici, potom se chodí ještě na preventivní kontroly. 

V případě problému s kyčlemi doporučujeme používat látkové pleny. Umožňují totiž volný pohyb nožiček a správný vývoj. 

Další benefity

  • Ušetříte, ekonomicky jsou látkové pleny oproti jednorázovým výhodnější 
  • Látkové pleny vypadají skvěle, mají roztomilý design a opravdu můžete vybírat z nejrůznějších vzorů. Určitě budou vypadat dobře i při focení dětí
  • Látkové pleny jsou opravdu pohodlné 

Péče o látkové pleny

Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

Dnes vám doopravdy nehrozí žádné vyváření a hodinové stání u plen

  • Pleny je před samotným praním dobré vymáchat a vyždímat 
  • Pereme vždy na 60 stupňů, svrchní kalhotky je možné i na 40 stupňů 
  • Nepoužívejte aviváž, která by mohla snížit savost pleny 
  • Pleny perte zapnuté a naruby 
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *