Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY INSPIRACE PSYCHOLOGIE VZTAHY ZDRAVÍ

Znáte zdravotní benefity sexu?

Zřejmě každý zná minimálně tenhle verš hitu Lucie ze zlatých devadesátek: „Sex je náš, dělá dobře mně i tobě…“ I když to byl v podstatě edukační song o rizicích AIDS v souvislosti s nevázaným promiskuitním sexem, trefně to David Koller vystihl a měl pravdu. Sex vymyslela matička příroda nebo možná jiná instance dokonale tak, aby nám kromě primární funkce: zachování rodu a lidského druhu dělal i dobře.

Navzdory lakonickému bonmotu „kardinála sci-fi“ Roberta A. Henleina: „K otázce sexu: všichni lžou…“ zkusme se na sex náš každodenní podívat vědeckou optikou. A utvrdit se v tom, že dělá dobře nejen našim duším, tělům, ale i našemu fyzickému zdraví.

Do problematiky sexu v širších souvislostech nás hlouběji zasvětí Mgr. Ľubica Mesarošová, psycholožka online poradny MOJRA.

„Narazíme na něj téměř všude… V reklamách, ve filmech, v rozhovorech… Naše společnost překonala tabu, dokonce se mluví o tom, že dnes je přesexualizovaná. Když se otevře téma milostných radovánek, málokoho to nechá chladným. Některé světové filozofie připisují sexuálním zážitkům potenciál dovést člověka až k osvícení. Zkrátka, komu se nelení, tomu se zelení – platí to v práci, ale podle slov psychoterapeutky PhDr. M. Venglářové je sex svým způsobem práce jako každá jiná. Kromě toho, že sex je všude, někdy právě v těch postelích chybí. Více než polovina Evropanů přiznává, že se jim sexu nedostává tak často, jak by si přáli.

Může být za tím i to, že na sex, o kterém se tolik mluví a píše, se nám už zkrátka nechce pomyslet? Do sexu, podobně jako do spánku, nelze přimět. Chuť k milování se nedostavuje podle naší vůle… Nicméně, dá se jí dopomoci. Již navození atmosféry je součástí předehry. Zde lze použít přirovnání o plynovém a elektrickém sporáku. V jednom se vášeň „rozhoří“ rychle, a stejně rychle i po výkonu zhasne. Jiný se „startuje“ déle, ale o to déle pak zahřívá. Okolnosti sexuálních potřeb se liší od člověka k člověku. Což je pro jednoho málo, jinému plně stačí. Ale v zásadě platí, že nejlepší uspokojení zažijeme, když své preference a touhy sladíme s partnerem či partnerkou.“

A jaké jsou podle psycholožky Ľubice Mesarošové z online poradny MOJRA nejdůležitější benefity sexu v souvislosti s naším mentálním zdravím?

„Když se podíváme na statistiky výskytu depresí a úzkostí, nelze si nevšimnout, že čísla rostou. Dříve, než sáhnete po chemických náhradách, zkuste pro navození hormonální rovnováhy to, co nám naše přirozenost věnovala zadarmo. Ani vědcům neuniklo, že pravidelná příjemná fyzická aktivita se pozitivně odrazí v našem životě. I tam, kde jsme to možná nečekali. Co se vlastně při sexu a po něm děje tak zásadního, a proč si dopřát kvalitní a pravidelný intimní zážitek?

Není tajemstvím, že hormony vyplavované během styku jednoznačně uleví od stresu. Oxytocin a serotonin, známé hormony štěstí, se kromě jiných aktivit vyplavují i ​​při sexu. Pomáhají cítit se svěží, nabuzení, hezčí a mladší. Současně jsou během orgasmu méně aktivní oblasti zodpovědné za úzkost. Studie vědců z univerzity ve Washingtonu odhalila, že pohlavní styk má zásadní vliv i na pracovní výkonnost. Pokud se večer milujete, následující den podáváte lepší pracovní výsledky. Ani ranní milostné radovánky neuškodí, naopak. Sex kolem 8 hodin ráno podpoří tvorbu neuronů a během dne budete díky tomu bystřejší. O účincích na imunitu nebo vzhled pleti se už snad nemusíme ani rozepisovat. Tak co, dopřejete si s partnerem či partnerkou chvíli jen pro sebe?“

Do debaty má co říct i Ing. Vojtěch Sláma, odborník na zdravou sexualitu a intimní zdraví, expert na průzkumy se sexuální tematikou a interpretaci jejich výsledků:

„Podle všeobecně uznávané Maslowovy hierarchie patří sex mezi základní lidské potřeby – na stejné úrovni, jako je potrava a dýchání. Zákonitě tedy pokud něco není v pořádku v intimní oblasti, vzniká určitá frustrace, stres. Dnes už nikdo nepochybuje, že ten má negativní účinky na celkovou pohodu a zdraví člověka. Navíc tak často vzniká začarovaný kruh, protože duševní napětí může ještě víc zhoršit kvalitu sexu. Například podle průzkumu mezi 3 409 českými respondenty patří stres a psychická zátěž mezi nejčastější překážky v dosahování orgasmu pro 54 % žen a 46 % mužů. Potřeba uvolnění je tedy v dnešní uspěchané době velmi důležitá a také vidíme rostoucí zájem o produkty určené pro relaxaci. Mezi nejlépe hodnocené patří přípravky pro erotickou masáž, afrodiziakální masážní svíčky a oleje,“ popisuje Vojtěch Sláma, zakladatel e-shopu pro zdravou sexualitu Yoo.cz.

Zde je kurzorický výběr dalších zajímavých výsledků zahraničních vědeckých studií věnujících se prospěšnosti sexu:

  • sexuálně aktivní ženy mají nižší riziko srdečních příhod,
  • zralé ženy spokojené se svým partnerským sexuálním životem mají nižší riziko hypertenze,
  • pravidelný sex má pozitivní vliv na imunitní systém, pravidelnost byla definována na 1 až 2x týdně,
  • pravidelný sex snižuje riziko rakoviny prostaty,
  • sex může výborně sloužit jako přirozený způsob odbourávání stresu,
  • orgasmus má přímý vliv na kvalitu spánku,
  • vztah spánku a sexu je obousměrný, delší a kvalitnější spánek je předpokladem vyšší sexuální touhy a vzrušení,
  • sex je výborný způsob snižování kalorií, minuta sexu – i s předehrou = minutě rychlé chůze či rekreačního běhu.

Co dodat na závěr? Sex je opravdu a bez debaty fyzickému i psychickému zdraví a samozřejmě i vzájemné partnerské lásce mimořádně prospěšná aktivita. Je to reálný, vědecky potvrzený fakt a tak se tedy milujme, množme a dělejme nám, našim tělům, duším, zdraví a také našim partnerům a partnerkám dobře.

Článek vznikl díky podpoře medializuj.cz, portálu, který spojuje novináře s odborníky.

foto: Pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *