Zadejte hledaný výraz

TIPY

Chtějí vaše děti psa? Víte, jaké rasy se nejvíce hodí do domácnosti?

Pes je nejlepší přítel člověka, to ví přece každý! Pes dokáže vaše děti naučit řádu, zodpovědnosti, ale i laskavosti a lásky. Ale ne každé plemeno je ideální do bytu. Někteří pejsci vyžadují hodně pohybu a jiní zase hodně línají. Vybrali jsme pro vás ty nejvhodnější plemena do bytu.

Je důležité si uvědomit, že pejsek není hračka a má své potřeby. Vyžaduje lásku, péči a váš čas. U většiny plemen lze psíka naučit na jakékoliv prostředí, poměrně dobře se adaptují, když mají dostatek pohybu. Ale přece jen jsou plemena, které se do bytu zcela nehodí a raději by trávili čas na zahradě v boudě pro psa.

Velikost psa není to jediné co hraje roli při výběru rasy do bytu. Je dobré se taky zamyslet nad jejich povahou a vlastnostmi. Pojďme se tedy podívat na pejsky, které jsou do bytu to pravé.

Yorkšírský teriér

Výška: Jorkšíři dorůstají velikosti 20-24 cm.

Váha: Váhově se pohybují kolem 3 kg.

Péče: Náchylný na chlad a extrémní horka. Srst vyžaduje pravidelné koupání a kartáčování.

Povaha: Nenechte se zmást jeho malým a roztomilým vzhledem. Je to velmi inteligentní pes plný energie. Má kořeny v rodině teriérů a jde to poznat. Je velmi zvídaví a odvážný. Rád štěká, ale lze ho to odnaučit. Na procházky chodí moc rád a pohyb potřebuje, ale není nutné s ním chodit na procházky dlouhé desítky km. Bez výcviku psa může být tvrdohlavý.

Vztah k dětem: Zdání možná klame, ale tenhle drobeček si nenechá všechno líbit. Je tedy nutné děti naučit, jak se k pejskovi chovat. Jinak je pro děti velmi dobrým společníkem.

West highland white teriér (westík) a skotský teriér

Westík a skotský teriér, ze kterého se tento bílý pašák vyšlechtil mají velmi podobné povahy a následná charakteristika platí pro oba chlupáče.

Výška: Obě rasy dorůstají výšky 28-35 cm.

Váha: Jsou trošku mohutnější a váhově kolem 5-7 kg.

Péče: Srst těchto plemen vyžaduje pravidelné kartáčování a 2x ročně se trimuje. Někteří páníčkové pejsky i stříhají, i když se to nedoporučuje. Podle potřeby se pes koupe a stříhají drápy. Výhodou pro život v bytě je, že pejsek nelíná.

Povaha: Mezi teriéry nemá v přátelskosti konkurenta. V bytě bývá klidný, ale venku se mění na neřízenou střelu plnou energie. Štěkání a hrabání mu není cizí, ale lze ho to odnaučit. Pokud máte zahradu je lepší udělat vyvýšené záhony, aby do nich pejsek nelezl. Dobře vychází s ostatními domácími zvířaty a to včetně koček. Jediný problém je s hlodavci, které může považovat za kořist. Na velká zvířata ze strachu hodně štěká a vrčí. Pro spokojený život mu stačí dostatek pohybu a nekonečná láska. 

Vztah k dětem: Trápit se nenechá, ale je velmi opatrný. Je vhodný spíše k větším dětem, které už vědí, co si k psovi můžou a nemůžou dovolit.

Čivava

Výška: Tento drobeček se dorůstá cca 20 cm.

Váha: Váhově je mezi 1,5 až 3 kg.

Péče: Péče o srst nevyžaduje žádnou velkou pozornost. U dlouhosrstých ras je nutné 3x týdně kartáčovat. Je náchylná na chlad, vlhkost a extrémní horka. 

Povaha: Čivava je opravdu typický domácí pes. Je to královna okolí a je proto potřeba naučit ji správnému chování. Je velmi fixovaná na své pány a může se zdát někdy až drzá. Pohybu vyžaduje málo a dlouhé procházky spíše odmítá. Není kamarádská k cizím psům ani lidem.

Vztah k dětem: Pro děti je ideálním parťákem.

https://pixabay.com/cs/photos/%C4%8Divava-pes-roztomil%C3%BD-dom%C3%A1c%C3%AD-zv%C3%AD%C5%99e-3988105/

Francouzský buldoček a mops

Výška: Obě tyto plemena dorůstají výška mezi 27-35 cm. 

Váha: Váhově je francouzský buldoček těžší 9-14 kg. Zatímco váha mopse bývá cca 6-8 kg.

Péče: Péče o srst je takřka nulová. Nutné je ale čistit obličejové vrásky. Nicméně jsou obě plemena velmi náchylní k tepelnému vyčerpání. Mají problém s termoregulací a tak špatně snáší výkyvy teplot – v létě se přehřívají a v zimě rychle prochladnou.

Povaha: Obě plemena jsou téměř stvořeni pro žití v bytě. Pohybu vyžadují minimálně a dají přednost flákání se na gauči. Mají velmi hravou, veselou a mazlivou povahu. Co ale vyžadují, je lidská pozornost a jejich kontakt. 

Vztah k dětem: Ideální pro vyrůstání s dětmi.

Trpasličí pudl

Výška: Výška se pohybuje mezi 28-35 cm.

Váha: Váhově dorůstají 5-7 kg.

Péče: Pes sice nelíná, ale je potřeba ho pravidelně vyčesávat a stříhat. 

Povaha: Tento inteligentní a vznešený pejsek je velmi dobrý v psích sportech. Pohyb a hry jako je frisbee nebo agility mu není cizí. Je velmi citlivý a přátelský k lidem i zvířatům. Bez výcviku může být panovačný a tvrdohlavý.

Vztah k dětem: S dětmi vychází velmi dobře.

Shiba Inu

Výška: Standardní výška je kolem 40 cm.

Váha: Váhově se pohybují mezi 7 až 11 kg.

Péče: Srst vyžaduje nejvíc péče při línání, kdy je opravdu co vyčesávat. Jinak je samočistící a ušetří vám spoustu práce.

Povaha: Jeho lovecké pudy se jistě nezapřou. Toto plemeno potřebuje dostatek pohybu a her. Je nutné ho socializovat hned od mala, protože je teritoriální a  mívá sklony k agresím vůči ostatním zvířatům. Když má velký výdej energie, je doma hodný jako andílek.

Vztah k dětem: Toto plemeno je nutné navyknout na děti již od mala. Starší pejsek může mít problém.

Další plemena vhodná do bytu:

https://pixabay.com/cs/photos/d%C3%ADt%C4%9B-holka-blond-pes-%C5%A1t%C4%9Bn%C4%9B-1538561/
 • Jack Russel teriér
 • Jezevčík
 • King charles španěl
 • Kavalíř king charles španěl
 • Norfolský teriér
 • Papillon
 • Pražský krysařík
 • Trpasličí pinč
 • Shi-tzu
 • Špic
 • Bišon
 • Lhasa Apso
 • Maltézský psík (Maltézáček)

Tip: Mezi zkušenými pejskaři, co milují dlouhé procházky nebo disponují zahradou je velmi oblíbený samojed. Toto plemeno miluje děti asi stejně tak jako pohyb. Jeho srst vyžaduje péči, ale rychle se adaptují na jakékoliv prostředí. S dostatečnou péčí o srst, výcvikem a pohybem bude spokojený i v bytě.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

 • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *