Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY JINÉ TIPY

Jarní údržba auta: 5 věcí, na které určitě nezapomeňte

S příchodem jara je třeba připravit auto na novou sezónu. Přečtěte si náš článek a připomeňte si, na co při jarní údržbě vozidla nezapomenout.

Důkladné umytí auta

V zimě je auto vystaveno posypové soli a dalším nečistotám na cestách, což může způsobit korozi karoserie a jiná poškození. Abyste předešli těmto problémům, je důležité auto důkladně umýt.

Při mytí nezapomeňte ani na interiér. Opatrně vyčistěte přístrojovou desku, koberečky a gumové rohožky vystříkejte vapkou, vysajte sedačky a prostor v jejich okolí. Nevynechejte ani kufr auta, ve kterém se může během zimy nahromadit nepořádek. Pokud si chcete čištění interiéru kufru do budoucna usnadnit, kupte si do něj gumovou rohožku. Jednoduše ji totiž z vozu vyndáte a umyjete zvlášť.

Ošetření škrábanců

Po zimě dbejte také na ošetření drobných poškození od kamínků. Proto vždy na jaře raději nastříkejte auto sprejem proti korozi. Pečlivě zkontrolujte skla, na kterých můžou kamínky snadno nechat rýhy, aniž byste si toho všimli. Při větším poškození byste měli okamžitě nechat sklo vyměnit.

Přezutí pneumatik

Dalším krokem, na který určitě nesmíte zapomenout, je přezutí a kontrola pneumatik. Výměna pneumatik na jaře se doporučuje, když teploty překročí 7 °C alespoň tři dny po sobě. Pamatujte také, že letní pneumatiky by neměly být starší 4 let.

Při samotné výměně nezapomeňte zkontrolovat správný tlak pneumatik a hloubku dezénu. Ta je v případě letních pneumatik v Česku stanovena vyhláškou na minimálně 1,6 milimetru. Pokud je nižší, může se stát, že vaše auto bude mít narušenou geometrii kol. Proto si pneumatiky raději dejte zkontrolovat v autoservisu.

Na jaře vás může také překvapit aprílové počasí, které dokáže být na cestách velmi nebezpečné. Právě proto je důležité dbát na kontrolu a bezpečnost v autě. Nezapomeňte proto ani zkontrolovat, zda máte zaplaceno povinné ručení a havarijní pojištění.

Vyčistěte klimatizaci

I když se to zatím nezdá, také na jaře, především v květnu a červnu, nás můžou snadno překvapit vysoké teploty. Nezapomeňte proto ještě před létem zkontrolovat klimatizaci.

Nejdřív zkuste, jestli funguje, jak má, a poté ji pomocí čističe klimatizace vydezinfikujte. Díky pravidelnému čištění zbavíte klimatizaci usazených nečistot a bakterií, které se v ní nacházejí. Pamatujte také, že v klimatizaci je třeba přibližně jednou za dva roky doplnit chladivo a vyměnit filtr.

Nezapomeňte na detaily

Chcete-li se bezpečně vozit také během teplých měsíců, věnujte pozornost brzdám, výfuku a světlům. Pokud zaznamenáte nějaké problémy při startování nebo jízdě, neprodleně navštivte autoservis.

Nezapomeňte zkontrolovat ani malé detaily, jako je lékárnička, rezerva, trojúhelník nebo reflexní vesta.

Foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *