Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ MÁMY KNIHY

Jak mít doma nadšeného malého čtenáře? Obklopte jej knihami.

Celý dětský svět je plný neuvěřitelné fantazie a hlavně energie. My dospělí do něj vstupujeme a snažíme se děti „formovat“, což je moc nezajímá. Nicméně způsobem výchovy našich dětí utváříme svět.

Dobré knihy dělají dobré lidi

Svět dětí by měl být plný barev, příležitostí, laskavosti a překvapení. To vše a ještě více v sobě skrývají právě dětské příběhy, knihy a magazíny. Pokud budou vaše děti vyrůstat v kontaktu s knihami plnými krásných ilustrací, nových objevů a hádanek budou z nich nejen dobří čtenáři, ale i dobří lidé.

Čtením z knih dáváte dětem to nejpodstatnější – váš čas, vaši pozornost a pocit blízkosti. Vyprávěním příběhů vytváříte magickou atmosféru aktivního klidu a zlepšujete schopnost dětí soustředit se. Vzbuzujete u dětí zájem a vášeň, která s nimi bude po celý jejich život.

Jak vychovat malého čtenáře?

Pro řadu dětí mohou být knihy tou nejméně zajímavou částí dětského pokoje.  Některé děti mají více zkušeností s mobilními aplikacemi než otočením stránky v knize. Pomocí následujících tipů se knihy zcela přirozeně stanou součástí každodenních činností vašich dětí.

Obklopte děti knihami

Neomezujte čtení pouze na jeden večerní rituál. A i když vaše dítě o knihy zatím nejeví velký zájem, obklopte ho jimi. Umístěte je do jeho blízkosti tak, ať je může vzít do rukou. Knihy dávejte dárkem, čtěte, navštěvujte v knihkupectvích a mějte vystavené. S knihami cestujte a učte se z nich nové věci.

Neuplácejte, ale lákejte

Dětské knihy jsou vizuálně atraktivní, plné krásných ilustrací a dalších vychytávek, tak proč toho nevyužít.

Respektujte preference vašich dětí

Téměř hned od narození vás bude vaše dítě testovat svými preferencemi a názory. Stejně tak jako nemá rádo brokolici, nemusí milovat ani Ferdu Mravence. Představte mu různé knihy, ale respektujte jeho preference.

Pište věnování do knih

Darujte knihy vašim dětem při jejich významných událostech a milnících jako jsou narozeniny, první školní den či při překonání jakéhokoliv strachu. Napsáním krátkého věnování se z knihy stane společník, který zde vždy bude pro vaše děti.

Neučte děti číst, ale knihy milovat

Vašim cílem  by rozhodně nemělo být naučit dítě co nejdříve číst, ale knihy si zamilovat.  Dítě by se nemělo bát objevovat a najít si prostor a čas stát se čtenářem ve svém vlastním tempu.

Jaké knihy vám pomohou zaujmout náročného dětského čtenáře?

Obrázkové knihy

Nejen ty nejmenší jistě zaujmou obrázkové knihy. Kvalitně ilustrovaná kniha vydá za tisíce slov. A přesně takové jsou knihy a ilustrace Marca Martina (@marcmartinillo) například v jeho knize River. Kouzelný je i příběh Benjamina Flouw (@benjaminflouw) o lišce, která se rozhodla objevit záhadnou zlatou květinu.

Pokud hledáte zajímavě ilustrované knihy, pak navštivte stránku nakladatelství Little Gestalten. Motem nakladatelství jsou slova George Bernarda Shawa: „Nikdy nedávejte dítěti knihu, kterou byste si sami nepřečetli.“

Jezevec Chrujda

Z českých knih jsou skvělé příběhy jezevce Chrujdy od Petra Stančíka. Knihy o jezevci Chrujdovi vydává nakladatelství Meander (@meander_publishing). Za sebe doporučuji především tu, kde jezevec Chrujda staví nejdříve urychlovač a pak zase pomalič. Kniha je skvělá především pro nás všechny dospělé, kteří potřebují  zpomalit.

jezevec chrujda

Jezevec  Chrujda

Paperlapapp

Na českém trhu mi chybí kvalitní vícejazyčný dětský magazín. Chcete-li číst dětem v cizím jazyce pak doporučuji rakouský magazín Papperlapapp. Papperlapapp je určen dětem od pěti let a vedle příběhů v něm naleznete i jednoduché aktivity, které potěší i na narozeniny. Každé vydání se věnuje konkrétnímu tématu od vesmíru, rodiny či hudby. Stáhněte si a vyzkoušejte v anglicko-německé verzi například vydaní na téma Přátelství.

Miffy

Ikonická postava králíčka Miffy od holandského ilustrátora Dicka Bruny uchvátí celou rodinu. Pokud Miffy ještě neznáte, je nejvyšší čas se s ní seznámit. Pro ty úplně nejmenší je nejlepší některé z leporel od nakladatelství Baobab a pro ty starší pak krásná videa, písničky i vzdělávací aplikace.

Miffy

Miffy

A nezapomeňte na to nejdůležitější. Chcete-li vychovat čtenáře, buďte jím i vy.

1 komentář

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *