Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE JINÉ RODIČOVSTVÍ ŽURNÁL

Michaela Kalusová: Hypnoporod ženám pomáhá prožít klidné a příjemné těhotenství a porod

Michaela Kalusová rozhovor

Michaelu Kalusovou přivedla vlastní příprava na porod až k založení Jemného Zrození s. r. o., které nyní čítá dvacet lektorek kurzů předporodní přípravy s hypnoporodem. Jemné Zrození pořádá kurzy po celé ČR a úspěšně mění zažitý názor na těhotenství a porod. V rozhovoru se dozvíte, co to vlastně hypnoporod je i co je nyní pro Michaelu prioritou z pohledu podnikání.

Jak jste se dostala k práci s těhotnými ženami a k hypnoporodu?

Všechno začalo přípravou v těhotenství s mým synem (dnes 8 let). Chtěla jsem se na porod připravit jinak, než bylo běžné a šla jsem v Londýně na kurz Hypnoporodu. Nakonec jsem se rozhodla jet rodit do ČR. Chtěla jsem rodit doma, ale má rodina byla proti a já tehdy uznala, že bych to první dítě asi měla rodit v porodnici. Chtěla jsem být blízko mé mámě v období šestinedělí. Taky jsem si myslela, že tady je lepší péče a více vyšetření. Dnes už vím, že řada vyšetření je nadužíváno.

Po porodu syna, který nedopadl tak, jak jsem si přála, jsem se o porody začala zajímat více. Chtěla jsem porozumět tomu, co se mi v té porodnici stalo a proč. Čím více jsem se tím zabývala, tím více mě těhotenství a porod zajímal a fascinoval. Nakonec jsem se rozhodla dělat to, co mě opravdu začalo bavit a šla jsem na kurz lektorky Hypnoporodu. Založila jsem Jemné Zrození a rozhodla se začít pomáhat ženám a rodinám vzdělávat se a mít porod ve svých rukou.

Co je to vlastně hypnoporod? Jde o porod ve stavu hypnózy, jak si mnozí myslí?

Hypnoporod je sada nástrojů, které pomáhají ženě prožít klidné a příjemné těhotenství a porod. Jedná se o relaxace, vizualizace, autohypnózu, dechová cvičení a afirmace. Hypnoporod vychází z hypnoterapie, takže se zabývá podvědomou myslí. Stav hypnózy je nám velmi blízký a dokonce se odhaduje, že v něm trávíme přibližně 1,5 hodiny denně. Je to stav hlubokého uvolnění a zvýšené všímavosti. Je to stav, který zažíváme těsně před usnutím, kdy ještě vnímáme vše kolem, ale už nemáme potřebu na to reagovat a naše tělo je naprosto uvolněné. Je to velmi příjemný stav a děti v něm tráví většinu jejich času.

Vycházíte z nějaké zahraniční metodiky?

Ano, vycházíme ze zahraničních zdrojů. Já jsem původně studovala KG Hypnobirthing, ale v UK jsou jiné možnosti a my jsme v ČR potřebovaly něco trošku jiného. Upravily jsme proto celý koncept tak, aby vyhovoval českým ženám a šel s dobou. Neustále sledujeme nejnovější trendy v oblasti epigenetiky, vývoje mozku a dopadu traumatu na život. Druhá spoluzakladatelka Jemného Zrození Draha Sokolová je master hypnoterapeut, takže máme opravdového profíka „doma“ a vytvořily jsme tak unikátní koncept.

Vystudovala jsem také pre a perinatální psychologii a kabalistické vizualizace Dreambirth. To vše ovlivnilo a ovlivňuje, jak naše kurzy vypadají a co na kurzech s klienty děláme. V řadách lektorek najdete porodní asistentky, duly a ženy, které Hypnoporod zažily osobně a mají tak vlastní zkušenost.

Chtěly jsme, aby kurzy byly fluidní a my měly možnost je s příchodem nových informací a technik měnit a vylepšovat. To se nám daří a ohromně nás ta práce baví, protože nám všem dává velký smysl.

Pro koho jsou kurzy hypnoporodu vhodné? Může pomocí hypnoporodu rodit každá žena?

Kurzy Hypnoporodu jsou vlastně určené pro všechny ženy. Výhodou hypnoporodních technik je, že je můžete použít kdykoli a kdekoli. Chodí k nám ženy, které chtějí rodit přirozeně, císařským řezem nebo ví, že budou potřebovat lékařskou pomoc už od začátku a i tak se na porod chtějí připravit. Příprava na porod ženám umožní krásné prožívání těhotenství a to je také velmi důležité. Ženy by se měly připravovat z nezávislých zdrojů, aby získané informace nebyly ničím zabarveny. Pracujeme také na asertivní komunikaci a mluvíme o zásadách informovaného rozhodnutí.

Snažíme se změnit zajetý způsob péče a jde nám o to, aby péče v České republice byla orientovaná na ženu a ne na systém.

Hypnoporod je u nás známý díky vévodkyni Kate, která pomocí hypnoporodu rodila už třikrát. Jde o stejný hypnoporod, který učíte na kurzech Jemného Zrození?

Ano, princip je stejný a Kate i Meghan u porodu používaly Hypnoporodní techniky. Hypnoporodních směrů je ve světě celá řada, ale myšlenka je u všech stejná. Jde o práci s podvědomím a rozdíl mezi hypnoporodem a „normálním“ porodem nemusí být žádný, ale pokud nějaký je,tak ženy, které praktikují hypnoporodní techniky, bývají většinou v průběhu porodu klidné a soustředí se na své tělo a dítě. Pokud se žena cítí sebejistě a u porodu je ji připraveno bezpečné a láskyplné prostředí, porodí nejspíše jednoduše. Díky hypnoporodním technikám může svůj stav uvolnění ještě prohloubit a porod tak může být ještě vědomější.

Je ve Velké Británii hypnoporod populární?

Ano, v UK je hypnoporod velmi populární už řadu let. Jak jsem se již zmínila, existuje mnoho směrů a tak je ta škála nabídky velmi zajímavá. Hypnoporod je normální formou přípravy na porod a v porodnicích i porodních centrech se ví, co žena potřebuje a jak ji podpořit. Personál respektuje přání žen a kurzy Hypnoporodu se pořádají také v nemocnici. Nám se něco podobného začíná v ČR také dařit a už jsme navázaly spolupráci s některými porodnicemi.

Afirmační karty koupíte v e-shopu.

Proč je vlastně potřeba připravovat se na porod?

Příprava na porod je velmi důležitá, protože ženy by měly prožít těhotenství a porod co nejlépe. Ovlivní to jejich budoucí život. Žádná žena po těhotenství a porodu už není stejná, jaká byla předtím. Záleží teď, jestli ta změna pro ni bude mít pozitivní dopad nebo negativní. Přípravou na porod s námi ženy získávají sebedůvěru a komunikují se svým miminkem už v době těhotenství. Jejich porodní zážitek pak s ohledem na informace, které získají a získávají je většinou pozitivní. To jim pomáhá cítit se dobře v těhotenství, při porodu, po porodu, v období šestinedělí a následně i v životě.

Často se mluví o tom, aby dítě bylo zdravé. To je bezesporu velmi důležité, ale rodiny potřebují také, aby matka byla zdravá. Nejen fyzicky, ale také psychicky. Porodní zážitek toto do velké míry ovlivňuje. Pokud máme nemocnou matku, máme nemocnou celou rodinu.

Porod je zážitek, na který žena nikdy nezapomene.

Předporodní kurzy hypnoporodu nejsou Vaší jedinou aktivitou. Čím se ještě zabýváte?

Ano, vedle mé práce v Jemným Zrozením se také aktivně zajímám a jsem lektorkou pre a perinatální psychologie a sexuálního a porodního traumatu žen.Jsem také terapeutkou EFT, matrix reimprinting a matrix birthreimprinting. Pracuji s ženami před i po porodu na různých tématech. Jsem dula a také ženy k porodu doprovázím a podporuji.

Jste v blízkém kontaktu s těhotnými ženami i s porodnickým personálem v našich porodnicích. Jak byste zhodnotila vývoj porodnictví v Čechách? Jsme na dobré cestě?

Jsme rozhodně na dobré cestě. Změny, které se za posledních pár let udály, jsou opravdu důkazem toho, že něco není dobře. Návštěvy v porodnicích bývají vesměs pozitivní a my se setkáváme s personálem, který se o tu změnu chce zasadit a vidí v tom smysl. Na podzim by mělo vzniknout na Bulovce první porodní centrum a to je něco, co všichni velmi vítáme. Je nutné se také zaměřit na komunikaci a empatické chování s ohledem na přání žen a rodin. Svobodná volba je naším hlavním cílem.

Vystudovala jste univerzitu v Londýně. Zde jste absolvovala i mnoho kurzů. Proč právě Londýn?

Já jsem v Londýně žila 14 let. Když mi bylo 19, tak jsem se rozhodla odjet z ČR a nakonec mě život zavedl do Londýna. Pracovala jsem tam pro firmu, která prodávala po internetu auta, pak jsem pracovala pro společnosti, které těžily zlato v Africe. Když jsem porodila svého syna, tak pro mě má dosavadní práce časem ztratila úplně smysl a já se jednou v úterý ráno rozhodla, že už to dělat nebudu. Chtěla jsem pracovat pro lidi a dělat něco, co bude lidem pomáhat. Sbalila jsem si igelitovou tašku a už nikdy jsem se tam neukázala. Tak vzniklo Jemné Zrození. Každá žena si zaslouží respekt, informace, možnosti a péči. Protože to, jak se žena cítí v průběhu těhotenství a u porodu ovlivní, jak se její dítě bude vyvíjet. Jsou to právě ženy, které by všichni měli mít v největší úctě, protože ony tvoří budoucnost tohoto světa.

Když jste začínala s Jemným Zrozením, tušila jste, že budete školit lektorky a bude vás přes dvacet?

V žádném případě! Když jsem kurzy hypnoporodu začala dělat, byl tam jeden, dva páry. Pak postupně třeba tři, čtyři a najednou se to rozjelo a já pracovala neustále a měla jsem kurzy každý víkend. Ta potřeba Jemné Zrození rozšířit vznikla přirozeně a já to velmi vítám. Vybíráme lektorky velmi pečlivě a náš dosavadní tým je naprosto výjimečný. Navzájem se podporujeme a velmi nám záleží na mezilidských vztazích. Vytvořily jsme tak velmi přátelskou pracovní skupinu, která má pevné zásady a otevřené srdce.

Je zřejmé, že jste odborníkem ve svém oboru, jak ale zvládáte vše jako podnikatelka? Musela jste se hodně učit? Udělala jste i nějaké chyby? Co pro vás bylo, jako pro podnikatelku, nejtěžší?

Hodně jsem se učila a stále se hodně učím. Nejtěžší je pro mě skloubit práci, rodinu a osobní život. Potřebovala bych několik dalších párů rukou, které by mi mohly pomáhat. Mám plno nových nápadů, ale den nemá dostatek hodin. Teď právě se učím věci zautomatizovat, aby se mohla více věnovat mým dětem. Nakonec si vždy uvědomím, že i když mě to co dělám nesmírně baví, jsou to právě mé děti, kterým patří veškerý dík.

Jaké máte další plány? Připravujete něco nového?

Připravujeme pořád něco dalšího a nového. Každý den nás napadne nový projekt a my právě na jednom teď zase pracujeme. Já osobně připravuji něco velkého, o čem přemýšlím už několik let, ale zatím jsem k tomu nenašla odvahu. No tento rok ji najdu a uskutečním to. Nechejte se mile překvapit.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *