Zadejte hledaný výraz

BYZNYS JINÉ OSOBNÍ ROZVOJ PODNIKÁNÍ ŽURNÁL

Money mindset aneb mentální nastavení v oblasti peněz

Jana Svobodová

Ten překlad je příšerný, že? Představím vám téma, kterým se u nás, ve srovnání se zahraničím, moc lidí nezabývá. A přitom je tak důležité! Nebojím se říct, že natolik důležité, že rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu nejen v podnikání.

Před pár lety jsem začala podnikat jako webdesignérka. Nebylo to projevem odporu ke korporátnímu světu. Jako matka 4 dětí žijící na samotě jsem prostě neměla jinou možnost. A samozřejmě podnikání drhlo.

V posledních letech konzultuji podnikatelky ve službách, takže vím, že přesně tento problém má většina podnikatelek.

Nejdříve jsem problém viděla vcelku logicky v chybějících odborných znalostech. Takže jsem se učila, zkoušela, testovala, kupovala knihy, jezdila na kurzy. Tento problém jsem odstranila. Žádné velký průlom se nekonal.

V dalším kroku jsem se zaměřila na podnikatelské dovednosti. Většina z vás to samozřejmě zná – time management, cíle, účetnictví, daně, delegování, marketing. Opět spousta času a průlom nikde. Zásadní přínos vidím v tom, že jsem si vážně oblíbila online marketing a ve své práci webdesign a online marketing neoddělitelně propojuji. Ale i tak – žádná změna. Divné, že? Znáte specialisty na marketing, kteří jednou od výplaty k výplatě?

Takže kde byl problém? V mém mentálním nastavení. V posledních letech konzultuji podnikatelky ve službách, takže vím, že přesně tento problém má většina podnikatelek. Prostě jsem si nedovolila ani pomyslet, že bych mohla vydělávat víc, než jsem nutně potřebovala. Že bych mohla být úspěšná. Mít možnost cokoli zásadně ovlivňovat. Mít vliv na svět kolem sebe. Vydělat si nadbytek peněz! Pokud jste teď lehce pobouřeně nakrčila nosík a pomyslela si třeba:

 1. Ta ženská je na prachy! To já chci hlavně pomáhat!
 2. Pro mne jsou nejdůležitější děti!
 3. Naštěstí nás uživí manžel a já můžu být pravou ženou…

…tak jsem právě narazila na vaše mentální bloky. Čtěte dál, mohlo by to být užitečné.

Šťastnou shodou okolností (ba ne – bylo to výsledkem prokrastinace na Facebooku) jsem narazila na videa Australanky Denise Duffield Thomas. Která se přesně tímto problémem zabývá. Rok jsem sledovala její videa a potom koupila její program. Dovolím si tady vytáhnout pár bodů, pokud získáte pocit, že by vám odstranění mentálních bloků v oblasti peněz pomohlo, vyhledejte si ji.

 1. Energetický příjem – to je hranice příjmu, přes kterou se nikdy a za žádných okolností ve své práci nemůžete dostat. Samozřejmě je vymyšlená a můžete ji posunout 😉.
 2. „Debilní výmluvy“ – proč nemůžete vydělávat dvojnásobek toho, co teď vyděláváte? Schválně si to sepište na papír. Potom zkuste najít člověka, který je ve stejné situaci (starý, mladý, malé děti, nedostatečné vzdělání, svobodná matka, venkov…) a přesto to dělá.
 3. Mentální bloky dalších lidí – jakým způsobem určujete hodinovou sazbu za svou práci? Svůj online kurz? Pokud podle konkurence nebo reakcí zákazníků, tak přebíráte jejich mentální bloky. Kašlete na to, můžete mi věřit, že každá z nás má dost naloženo vlastních. Typický příklad – přijde e-mail, že by si vás pán najal, ale že jste hrozně drahá, ať zlevníte – toto není o vás, ale o něm! Chcete zdražit a manžel vám to vymlouvá? Že máte být ráda, že k vám konečně chodí lidi? To je jeho blok.
 4. Strach být vidět – to je jenom jeden ze strachů, ale pro ženy typický.
 5. Sebesabotáž – věci jdou vcelku dobře a najednou se to všechno tak nějak pokazí? Místo, abyste užívala vytouženého úspěchu, tak se hádáte s mužem, nabouráte auto, onemocníte? Koupíte brutálně drahý online kurz, na který potom nemáte čas? Vlastně pokaždé? To nebude náhoda, že?
 6. Peněžní status quo – jak jste na tom v průměru s penězi? Že se to mění? Ale ne až tak, že? Není to náhodou tak, že je to více méně stále stejné, jen menší výkyvy? Jeden měsíc máte mimořádné příjmy, ale rozbije se pračka? Nebo naopak se stane nějaký průšvih a najednou se objeví ideální zakázka, která to dorovná?

To všechno jsou mentální bloky z oblasti peněz. Je jich mnohem víc a samozřejmě na všechno je řešení! Vlastně je to na několik knih a online programů 😉 Ale já jsem si jistá, že podstatu chápete. Prostě v zásadě:

 1. Úplně každý má nějaké mentální bloky, které mu omezují příjmy.
 2. Je to v hlavě!
 3. Dá se s tím něco dělat.
 4. Tyto bloky se stále vracejí, jak přicházejí nové situace.
 5. Pokaždé je jednodušší je identifikovat a odstranit.

Jaké jsou ty vaše?

Nejrychlejší způsob, jak to zjistit, je výrazně zdražit. Třeba na trojnásobek. Dejte si novou cenu na web. Asi to úplně nepůjde, že? Tak si alespoň zapište PROČ. To bude váš blok!

Hlavně pokud podnikáte nebo podnikat chcete, tak opravdu důrazně doporučuji, abyste řešily nejdříve své mentální bloky, potom marketingovou strategii a teprve potom web.

Money mindset často řešíme v mé skupině pro podnikatelky. Přidejte se!

Rozloučím se citátem kanadské high end copywriterky Merel Kriegsman:

„Chcete vydělávat dvakrát tolik? Tak zdvojnásobte ceny! Není v tom žádná raketová věda!“

Jana Svobodová

Jsem webdesignérka & online markeťačka. Zakladatelka FB skupiny "Online pro rebelky". Introvertka žijící na samotě v lese (na konferenci se nepotkáme). Matka 4 synů.

 • 1

1 komentář

 1. Ivana Gothová 23. května 2019

  Moc pěkně napsané, musela jsem se chvílemi smát. Díky za otevřený pohled.

  Odpovědět

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *