Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ JÍDLO RECEPTY ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ

Superpotraviny: neskutečně zdravá červená řepa

V dnešní „virtuální dietologii“, které se beze jakýchkoliv skrupulí věnuje prakticky kdokoliv bez jakéhokoli vzdělání, kvalifikace a zkušeností souvisejících s tímto oborem, můžeme narazit doslova na „potraviny na všechno.“ Pokud bysme však jejich „účinky“ konfrontovali s vědeckými důkazy, nenalezneme nic, co je potvrzuje. Proto je i v této oblasti mimořádně důležité, odkud čerpáme informace a do jaké míry máme jistotu, že jsou pravdivé, ověřené a mají vědecké, medicinské a dietologické opodstatnění. Své polínka do věčného ohýnku osvěty postavené na faktech jsme se rozhodli přikládat i my v našem seriálu, který věnujeme superpotravinám.

Již jsme psali o skořici, zázvoru, kakau, melounu a dnes si pochutnáme na červené řepě, zvané v našich končinách i cvikla.

Keltští druidi před pár tisíci lety připisovali červené řepě přímo až zázračné léčivé účinky. Do Evropy tuto rostlinu z čeledi laskavcovitých dovezli ze severní Afriky Římané, kteří znali a využívali jejích účinků například při snižování teploty. První záznamy o červené řepě jako plodině konzumované lidmi jsou staré přibližně 3 000 let a pocházelí z Babylonie.

Červenou řepu, lidově cviklu můžeme směle považovat za jeden z nejzdravějších druhů zeleniny.
Ať už budeme červenou řepu konzumovat syrovou, vařenou, dušenou, pečenou či nakládanou, dodáme našemu tělu poměrně slušnou dávku vlákniny, bílkovin, sacharidů a dalších zdraví prospěšných látek a živin. Červená řepa obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C, E, ze stopových prvků vápník, železo, draslík, hořčík a sodík.

Zdravotní benefity červené řepy

Pravidelná konzumace nutričně bohaté krvavě červené kořenové zeleniny má zejména tyto zdravotní benefity:

 • pigment betalain, který dává červené řepě charakteristickou barvu, má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, brání kůrnatění tepen a podpořuje činnost jater
 • vysoký obsah vlákniny – 3,8 gramu v šálku červené řepy – pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu a udržovat zdravou hmotnost
 • vláknina je nápomocná při snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění, zánětlivých střevních onemocnění i rakoviny tlustého střeva
 • vysoký obsah dusičnanů pomáhá zvyšovat průtok krve, zlepšuje funkci plic, posiluje  svalovou kontrakci, spolupodílí se na snižování krevního tlaku a pomáhá zlepšovat kognitivní funkce
 • draslík je nápomocný při zlepšování pružnosti cév, což má pozitivní přínos pro zdraví kardiovaskulárního systému
 • kromě močopudných účinků pomáhá vylučování solí z těla, stimuluje činnost žaludku a tvorbu žluče
 • podporuje buněční růst a napomáhá při opravě jader buněk
 • aktivuje tvorbu červených krvinek
 • je nápomocná při neutralizaci a odstraňování jedovatých látek ze střeva a mozku
 • pomáhá při odstraňování zácpy
 • dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nechtům

Tak, jako u všech zdravých potravin je i kouzlo pozitivních účinků červené řepy skryto v pravidelné konzumaci.

Pár kulinářských tipů

Červenou řepu si můžete připravit bez toho, abyste měli negativní paměťové chuťové reminiscence z nakládané cvikly, podávané ve školních jídelnách.

Surová, tepelně nebo jinak neupravená cvikla má skvělé uplatnění v salátech, její mírně nasládlou chuť lze zvýraznit a kombinovat s česnekem, zelím, křenem, jablkama, pomeranči nebo i ořechy.

Z mírně podušené nebo vařené cvikly můžeme připravit skvělé marinované, smetanové, jogutrové nebo majonézové saláty. Pro všechny, kteří neoblibují kyselé saláty postačí červenou řepu povařit, mírně osolit, pokapat citronem a máslem.

Cviklové saláty jsou libovou přílohou k smaženému, pečenému nebo grilovanému masu, ale jistě se uplatní i ve vegetariánské nebo vegánské kuchyni jako samostatné jídlo.

I při konzumaci červené řepy platí pravidlo: požívat s mírou, protože červená řepa kromě všech zdraví prospěšných látek obsahuje i oxaláty, které mohou způsobovat problémy lidem s ledvinovými kameny.

Ján Schneider

foto: pexels

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

 • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *