Zadejte hledaný výraz

VZDĚLÁVÁNÍ

10 tipů, jak se naučit mluvit německy a jinými cizími jazyky, co nejrychleji a nejefektivněji

Chystáte se v blízké době vycestovat do německy mluvících zemí a chcete němčinu ovládat? Nebo se chcete jen blýsknout v práci? Už vás nebaví mluvit v zahraničí jen anglicky, ale chcete umět rozumět a nejlépe mluvit německy? Máme pro vás několik tipů, jak na to!

Náš tip: Víte, proč se učit cizí jazyky a jaký si vybrat?

Němčina – věda sama o sobě

Často se říká, že němčina je jedním z nejtěžších jazyků. Důvodů je mnoho, ale mezi nejčastější patří složitá gramatická pravidla a velké množství slov s více významy.

Německá gramatika je notoricky známá svými dlouhými řetězci slov, v nichž je obtížné se orientovat. Existuje zde také mnoho nepravidelných sloves, což znamená, že stejné sloveso může mít v závislosti na kontextu různé konjugace.

Němčina je ještě náročnější tím, že má čtyři různé pády – nominativ, akuzativ, dativ a genitiv -, které ovlivňují používané členy a zájmena. To může být pro studenty velmi matoucí, protože to může zcela změnit význam věty.

Dalším problémem je, že německá slova mají často více významů, což může ztěžovat orientaci v tom, který z nich použít v určitém kontextu. 

Navzdory všem těmto výzvám může být učení němčiny velmi obohacující. Je to krásný jazyk s bohatou historií a kulturou. A jakmile zvládnete základy, budete schopni komunikovat s více než 100 miliony lidmi na celém světě.

Učení se novému jazyku může být vzrušující i náročné. Pro mnoho lidí je němčina jazykem, který se vždy chtěli naučit. Zde je několik tipů, které vám pomohou začít cestu k plynulé němčině.

Stanovte si cíl

Nejdříve je třeba stanovit cíl, ke kterému budete směřovat. Zní to jako samozřejmost, ale věřte, že nemít konečný cíl, tedy ten pravý a jediný důvod, proč se učíte, znamená nebýt  z dlouhodobého hlediska dostatečně motivován.

Učení bez cíle je jako jízda autem bez cíle – zpočátku je zábavné, ale po chvíli nudné. Ať už se tedy chcete naučit, jak se prosadit v práci, nebo si osvojit několik základních frází na Oktoberfest, vyberte si cíl, který vás nadchne, někam si ho zapište a hurá na to. 

Pokud již máte děti, učte se společně. Opakujte si slovíčka spolu, mluvte na ně například německy. Děti jsou zvídavé bytosti, které nás samy hodněkrát učí mnohem více než my je. Koneckonců co je lepšího než učit vaše malé dítě cizímu jazyku již odmalička. Bude to prospěšné pro obě strany. 

Tip: Pomozte svým dětem lépe zvládat učení s vhodně zařízeným dětským pokojem.  

Základy, základy…

Začněte tím, že se naučíte základy. Nesnažte se přeskakovat k pokročilým pojmům dříve, než si budete jisti v základech. Německá gramatika může být složitá a často třeba i nudná, ale je velmi důležité začít se základy a postupně se k nim propracovávat.

Opakování je matka moudrosti

Procvičujte, procvičujte, procvičujte. Nejlepší způsob, jak se naučit německy, je procvičovat ji co nejčastěji. Klíčem k úspěchu je ponoření se do němčiny, proto se snažte najít příležitosti k jejímu procvičování. 

Pokud nemůžete najít německy mluvícího partnera, existuje mnoho online zdrojů, které vám mohou s procvičováním pomoci. V dnešní době existuje i spousta aplikací přímo na telefon, které vám pomohou minimálně s procvičováním slovní zásoby německých slovíček. 

Slovní či grafická konstrukce

Naučit se slovíčka zpaměti je jedna věc, ale dokázat je opravdu používat v praxi, to už je náročnější. Je velmi dobré spojit slova s vizuálními představami a vjemy. Přečtěte si je, řekněte nahlas a vytvořte si v hlavě obrázek. Zkuste je zapojit i do jednoduchých vět.

A co dále? Pište, pište a pište. Nové slovíčko si říkejte a zároveň pište. Nejde jen o působení známého opakování. Ale také díky spojení ruky a hlavy se naučená slova lépe fixují v paměti a samozřejmě v ní i zůstávají. 

Tip: Víte, jak rozvíjet paměť a logiku? 

Aspoň jednu knihu

Fotka od Martine z Pixabay

Potřebujete něco, co vám poslouží jako průvodce tím, co a kdy se máte naučit. Něco takového sice můžete najít na internetu, ale je těžké zjistit, co je dobrá rada a co ne. 

V začátcích si určitě zaopatřete jednu knihu o gramatice a jednu knihu o celkovém učení němčiny. Kvalitní kniha němčiny vás bude udržovat na cestě k vašim celkovým cílům. Kniha o gramatice vám umožní hlubší ponor, který budete potřebovat, když nebudete rozumět nějakému gramatickému tématu. 

Můžete také zkusit zrcadlové knihy. To jsou knihy psané tak, že vlevo je vždy stránka v němčině a vpravo je text přeložený do češtiny. A nebo si zkrátka přečtěte vaši oblíbenou knihu v němčině. Stačí si vždy nad německá slovíčka psát překlad do češtiny a uvidíte, jak rychleji si zapamatujete jednotlivá slova. 

TIP: Učení jazyků může být také vhodný kroužek pro vaše děti. Rodiče často vyhledávají možnosti kroužků, které by rozšířili znalosti dětí získané ve škole a nebo je obohatily znalostmi o zcela nový jazyk. 

Německy mluvící partner

To je asi jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se naučit rychle německy. Německy mluvící partner vám v konverzaci pomůže procvičit si mluvené dovednosti a také poznat německou kulturu. 

Nemusíte se bát nebo stydět, že si nejprve nebudete rozumět. Od tohoto to je. Zkuste mluvit pouze německy, byť by to měly být naprosto jednoduché a banální věci. Krok za krokem. Zanedlouho budete mluvit v souvětích. 

Snažte se během konverzace nevyužívat anglického ani českého jazyka (pokud partner umí) či překladače. Proces rozvoje vaší němčiny tak bude mnohonásobně rychlejší. Další výhodou je, že si i naposloucháte samotný jazyk, a to konkrétně rychlost, výslovnost a tak dále. 

Hudba, filmy, seriály v němčině

Poslouchejte německou hudbu a sledujte německé filmy. Poslech německé hudby a sledování německých filmů je skvělý způsob, jak se seznámit se zvukovou podobou jazyka. Může to být také zábavný způsob, jak obohatit vaši slovní zásobu.

Víte, že spousta německých filmů je nominována na mezinárodních filmových festivalech, jako jsou Zlaté glóby? Tak proč si neudělat popcorn a zabrat se do německé filmové klasiky Toni Erdmann? Nebo pokud dáváte přednost sci-fi záhadám, proč nezkusit první německý originální seriál Netflixu ,,Dark“? 

Samozřejmě ze začátku vám bude připadat vhodnější, abyste se na filmy a seriály dívali s českými titulky. Ale jakmile dosáhnete určité úrovně, může to často působit rušivě a nakonec se budete spíše soustředit na čtení než na luštění skutečné němčiny.

Zkuste tedy sami sebe vyzvat – zkuste několik scén s německými titulky a pak několik bez nich. Možná budete překvapeni, kolik toho pochopíte, pokud u toho vydržíte…

Jazykový kurz

Photo by Annika Gordon on Unsplash

Než začnete hledat kurz němčiny, je důležité udělat krok zpět a zamyslet se nad svými cíli. Čeho chcete studiem němčiny dosáhnout? Potřebujete ji pro práci, cestování nebo osobní rozvoj? Jakmile znáte své cíle, můžete začít hledat kurz, který vám pomůže jich dosáhnout.

Pokud jste úplný začátečník, budete potřebovat najít kurz, který pokryje základy. Pokud již máte určité znalosti němčiny, můžete se poohlédnout po kurzu, který je přizpůsoben vaší úrovni. Nemá smysl se přihlašovat do kurzu pro začátečníky, pokud jste již na středně pokročilé úrovni – budete se jen nudit a nic nového se nenaučíte.

Každý se učí jinak, proto je důležité najít kurz, který vyhovuje vašemu stylu učení. Můžete ušetřit čas a naučit se němčinu s pomocí kvalitního online kurzu němčiny. Nebo byste dali raději přednost prezenční výuce a osobního setkávání se s učitelem či kolegy? A nebo kombinací obojího?

Když si prohlížíte různé kurzy němčiny, nezapomeňte si ověřit, zda jejich obsah pokrývá témata, která vás zajímají. Dobrý kurz bude zahrnovat všechny klíčové jazykové dovednosti – čtení, psaní, poslech a mluvení – a také gramatiku, slovní zásobu a kulturu.

Kurzy němčiny nabízí mnoho různých poskytovatelů, proto je důležité vybrat si toho správného. Udělejte si průzkum na internetu a přečtěte si recenze od minulých studentů. Ujistěte se, že lektor má dobré recenze a je akreditován uznávanou organizací.

Ceny kurzů němčiny se mohou značně lišit, proto je důležité najít takový, který je pro vás cenově dostupný. Přesto platí, že nejdražší kurz nemusí být nutně ten nejlepší, takže se nerozhodujte pouze na základě ceny.

Když si prohlížíte různé kurzy, nezapomeňte zkontrolovat rozvrh, abyste zjistili, zda se hodí k vašim časovým možnostem. Některé kurzy se konají večer nebo o víkendech, takže se ujistěte, že se můžete rozvrhu věnovat.

Nakonec se nezapomeňte zeptat svých přátel, rodiny a kolegů, zda nemají nějaké doporučení. Pokud někdo z vašich známých v nedávné době absolvoval kurz němčiny, bude vám moci poradit na základě svých zkušeností z první ruky.

Reálná konverzace

Pokud se již můžete pustit do konverzace, jděte do toho! Nebude totiž trvat dlouho, než budete schopni mluvit o jednoduchých věcech bez toho, abyste se dívali do slovníku.

Jakmile překonáte první bariéru ostychu, můžete se začít pokoušet o reálnou konverzaci, například se studenty Erasmu ve vašem městě, pokud je to možné. Reálné konverzace jsou o hodně jiné než ty, které provozujete se svým jazykovým partnerem nebo učitelem němčiny. Jsou daleko těžší a pro skutečně naučení se jazyka jsou nezbytné.

A pozor! Při cestování do zahraničí se především vyvarujte tomu, že si najdete komunitu lidí z Česka a budete se tam držet jich. Tak se bohužel cizímu jazyku nikdy nenaučíte a zbytečně se o tuto příležitost ochudíte. 

A nakonec…

Buďte trpěliví. Učení se novému jazyku vyžaduje čas, proto se nenechte odradit, pokud se výsledky nedostaví okamžitě. Vytrvejte a nakonec začnete pozorovat pokroky.

Přejeme Vám hodně štěstí, odhodlání a trpělivost! 


Daniela Vaková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *