Zadejte hledaný výraz

ZDRAVÍ

8 tipů na léčbu choroby dna a snižování hladiny kyseliny močové v krvi pomocí ajurvédy a tradiční čínské medicíny

Dna byla popsaná už v babylonské době a důkazy o jejím výskytu byly nalezeny na několika kosterních pozůstatcích z této doby. V 5. století popsal Hippokrates dnu jako nemoc, která znemožňuje chůzi a souvisí s vyšším obsahem močoviny v těle pacientů trpících touto nemocí. Historie dny sahá pravděpodobně ještě hlouběji, uráty byly chemickou analýzou nalezeny i v kosterních tkáních egyptských mumií. 

Podívejte se společně s námi na kloub této nemoci. Čtěte dále a zjistěte, co je choroba dna, jaké jsou její příčiny i to, jak s ní bojovat. 

Co je dna a kyselina močová 

Image by brgfx on Freepik

Dna je metabolicky podmíněná kloubní nemoc, která je charakteristický opakujícími se epizodickými, později přetrvávajícími záněty kloubů, které postihují v počátku většinou jeden kloub, později vícero kloubů. 

Nejčastěji bývá zasažen metatarzofalangeální kloub u kořene palce na noze nebo koleno. Tato metabolická porucha způsobuje hromadění kyseliny močové v organismu a zařazujeme ji mezi revmatická onemocnění. 

Věděli jste, že mezi další revmatická onemocnění patří i artróza? Znáte její příčiny? 

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi je stav, který se vyskytuje, když tělo nedokáže správně zpracovat puriny, látky, které se vyskytují v některých potravinách a přirozeně v těle. Nadměrné hromadění kyseliny močové v těle může způsobit bolestivý záchvat dny, který se projevuje intenzivní bolesti zasaženého kloubu, který je: 

 • zarudlý 
 • oteklý
 • citlivý na dotek
 • kůže nad ním je napjatá a lesklá 

I když jsou na našem trhu dostupné léky na léčbu dny, existují i alternativní způsoby léčby, které mohou pomoc zmírnit příznaky a předcházet záchvatům. Určité tradiční formy medicíny mohou být použity na léčbu dny, hlavně prostřednictvím dietních změn a bylinných léčiv. 

Ajurvéda a dna 

Photo by Calum Lewis on Unsplash

Ajurvédská medicína označuje onemocnění dna jako “vata-rakta”, což znamená nerovnováhu vata doshy a rakta doshy. 

Tradiční ajurvédská léčba dny spočívá v první řadě ve změně stravování. 

Ajurvéda doporučuje v rámci stravování při onemocnění dna a vysoké hladině kyseliny močové: 

 • Celozrnné obiloviny, jako je celozrnná pšenice, hnědá rýže, pohanka, rýžové vločky, pšeničné otruby 
 • Mrkev, petržel, řepa, cuketa, celer, dýně,  sladké brambory, okurka, listy koriandru
 • Jablka, hrušky, vodní meloun, broskve, fíky 
 • Vaječný bílek, libové maso, kuřecí maso bez kůže 
 • Kurkuma, rozmarýn, hřebíček, skořice, sezam, černé koření
 • Kravské ghí, olivový olej, řepkový olej, kokosový olej 
 • 5-7 mandlí, 1 vlašský ořech, lněná semínka 
 • Šťáva z aloe vera, mrkvová šťáva 

Důrazně se nedoporučují potraviny: 

 • Rafinovaná mouka, bílá rýže
 • Všechny druhy luštěnin : čočka, cizrna, fazole, sója 
 • Hrášek, chřest, brokolice, kapusta, brokolice 
 • Švestky, datle, sušené ovoce 
 • Mléčné výrobky
 • Červené maso, ryby, vaječný žloutek, zpracované masné výrobky, krevety a mořské plody
 • Červené chilli a nadbytek soli
 • Palmový olej, máslo, nenasycené tuky
 • Kešu oříšky, arašídy, pistácie
 • Alkohol, sycené nápoje, kofeinové nápoje
 • Průmyslově zpracované potraviny 

Kromě toho se klade důraz na pití dostatečného množství vody na zlepšení trávení, které podporuje vyplavování kyseliny močové z těla. Klinické studie také ukázaly, že některé bylinky, jako ashwagandha a kurkuma, mohou být účinné při snižování hladiny kyseliny močové v krvi a zmírňují tak zánět. 

Další byliny, které se používají v ajurvédské medicíně: 

Ajurvéda při léčbě onemocnění dna a snižování kyseliny močové v krvi používá i řadu bylinek. Mezi ně patří například: 

 • Guggul: Tato bylinka se používá na snížení hladiny kyseliny močové a zlepšení zdraví kloubů. Má protizánětlivé účinky a může pomoci s bolestí a otokem kloubů. 
 • Triphala: Tento bylinný přípravek se používá na zlepšení trávení a detoxikaci těla. Může také pomoci s eliminací přebytečné kyseliny močové z těla. 
 • Varun: Bylina s protizánětlivým efektem, kterou ajurvéda používá na odstraňování močoviny a kreatinu z těla. 

Tradiční čínská medicína a dna 

Image by dashu83 on Freepik

V tradiční čínské medicíně se léčba dny zaměřuje na vyvážení jin a jang energií v těle. Onemocnění se může vysvětlovat jako stagnace krve a energetická blokáda v oblasti kloubů. Na snížení hladiny kyseliny močové se používají bylinky, jako je kopřiva, která má diuretické vlastnosti a pomáhá při odstraňování kyseliny močové z těla.

Bylinky, které se používají v tradiční čínské medicíně na léčbu dny: 

 • Bai Hua She She Cao (Oldenlandia diffusa): Tato bylina se tradičně používá na odstraňování tepla a toxinů z těla. Může také pomoci s prevencí zhoršení stavu pacienta. 
 • Hu Zhang (Polygonum cuspidatum): Tato bylina obsahuje sloučeniny, které pomáhají snížit hladinu kyseliny močové v těle. Může být účinná při léčbě bolesti kloubů způsobených dnou. 
 • Dang Gui (Angelica sinensis): Tato bylina se používá na zlepšení cirkulace krve a pomáhá při léčbě bolesti kloubů. 
 • Che Qian Zi (Plantaginis): Tato bylina se používá na zlepšení funkce ledvin a může pomoci při odstraňování přebytečné kyseliny močové z těla. 

Tip: Znáte bylinnou kůru z amazonských rostlin na léčbu artritidy? 

Akupunktura 

Akupunktura je tradiční čínská metoda, která také může pomoci při léčbě dny. Akupunktura spočívá v aplikaci tenkých jehliček na určité body na těle, což může pomoci zlepšit tok energie v těle a snížit hladinu kyseliny močové. Též se používá na uvolnění energetické blokády a zlepšení krevního oběhu v postižené oblasti. 

Kromě tradičních forem medicíny může být užitečné dodržovat určité životní návyky na prevenci a léčbu dny. 

Tady je 8 užitečných tipů, jak udržet dnu pod kontrolou: 

Photo by Ella Olsson on Unsplash

1. Dodržujte zdravou stravu 

Změna stravování může být účinným způsobem, jak snížit hladinu kyseliny močové v těle. Puriny se nachází hlavně v mase, drůbežím a rybách, proto by se tyto potraviny měly omezit nebo úplně vyřadit z jídelníčku. 

Můžete také jíst potraviny s nízkým obsahem purinů, jako je zelenina a ovoce (hlavně třešně) a celozrnné výrobky. Vhodné je i doplnění kvalitního kolagenu

2. Zařaďte do stravy probiotika 

Probiotika jsou živé bakterie, které se nachází v některých potravinách i doplňcích. Pravidelné užívání probiotik může pomoci zlepšit trávení a metabolismus, což může pomoci při správném zpracování purinů a snížení hladiny kyseliny močové. 

3. Zvyšte hydrataci 

Vysoká hladina kyseliny močové v těle může být způsobená i nedostatečným pitím vody. Zvýšení hydratace může pomoci ředit kyselinu močovou a ulehčit její odstraňování z těla. Doporučuje se pít minimálně 2 litry vody denně. 

Abyste si nastavili pravidelný příjem tekutin, doporučuje se postupovat takto: 

 • 1. týden: dbejte na to, aby se přísun tekutin ustálil každý den na 2 l 
 • 2. týden: pijte 3 l denně 
 • 3. týden: pijte 4-5 l denně
 • Dlouhodobý cíl je pít 2-3 l tekutin denně 

4. Cvičte pravidelně 

Fyzická aktivita může pomoci udržovat zdraví kloubů a zlepšovat krevní oběh. Fyzická aktivita by však měla být přiměřená. Nic není třeba přehánět, aby nebyl pohyb kontraproduktivní. Nezapomínejte při tom i na kloubní výživu

5. Snižte stres

Stres a úzkost mohou způsobit záchvaty dny, proto je důležité najít způsoby pro zmírnění stresu a uvolnění se. 

Jóga, meditace a hluboké dýchání jsou vynikajícími způsoby na snížení stresu a uvolnění těla. Při pravidelném cvičení těchto technik můžete zlepšit svoje celkové zdraví a pomoct tak předcházet záchvatům dny. 

Tip: Víte, jak začít meditovat? 

6. Dodržujte zdravý životní styl 

Zdravý životní styl, dostatek spánku, vyhýbání se alkoholu a kouření, může pomoci při prevenci a léčbě dny. Dopřejte si dostatek pohybu, spánku a zdravou stravu. 

Inspirace: Tipy pro zdravé sportování a zdravé klouby – dejte šanci cyklistice.

7. Používejte bylinky a koření 

Některé bylinky mohou pomoci snižovat hladinu kyseliny močové v těle a zmírnit bolest spojenou s dnou.

Kopřiva je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, zejména vitamínu C, který podporuje vstřebávání železa, který se také nachází právě v kopřivě. Při nadměrné koncentraci kyseliny močové pomáhá, podle tradičních receptů našich předků, pití kopřivového nálevu.

I kurkuma pomáhá snižovat hladinu kyseliny močové díky svým protizánětlivým vlastnostem.

Stejně zdravé jsou i bylinné čaje. Jelikož neobsahují kofein a mají málo kalorií, můžete je pít i ve větších množstvích. Ideální jsou čaje ze šipek nebo z máty. Další bylinky, které se často používají k léčbě dny, jsou zázvor, březové listy a vrbová kůra.

8. Dopřejte si masáže 

Masáže mohou pomoci zmírnit bolest a napětí související s dnou. Při masáži se používají různé techniky, které mohou zlepšit krevní oběh, uvolnit svaly a snížit stres. Masáže mohou být účinnou formou alternativní léčby dny.

Závěr 

Dalo by se říci, že tradiční formy medicíny a bylinky mohou být účinnými doplňkovými terapiemi pro osoby se dnou. Nicméně, pro úspěšnou léčbu je důležité mít vyváženou stravu, vyhnout se alkoholu a purinovým potravinám a dodržovat lékařské předpisy.

Některé bylinky mohou mít nežádoucí účinky nebo mohou interagovat s jinými léky, které pacient užívá. Správné dávkování a použití jsou také důležité pro dosažení optimálních výsledků.

Máte-li podezření na vysokou hladinu kyseliny močové v krvi nebo máte-li již diagnostikovanou dovnitř, měli byste vždy před použitím konzultovat s lékařem nebo specialistou na tradiční medicínu před použitím jakýchkoli alternativních terapií.

Mgr. Radka Žiaková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *