Zadejte hledaný výraz

BLOG BYZNYS PODNIKÁNÍ ROZHOVORY ŽURNÁL

Andrea Bohačíková: Jsme tu pro všechny, kteří neberou rodičovskou jako brzdu

Anna Bohacikova Jsme tu pro vsechny, kdo neberou rodičovskou dovolenou jako brzdu

Andrea Bohačíková je ztělesněním akční ženy. Je zakladatelkou projektu M.arter, který má pomáhat mužům i ženám na rodičovské dovolené a u tohoto projektu to rozhodně nekončí. V době korona virové jako mnozí podnikatelé i M.arter čelí obtížím, a o to větším, když je jejich primární náplní podnikání se s lidmi setkávat a vzájemně je propojovat. Jak přesně Andrea Bohačíková rodičům na rodičovské dovolené pomáhá, jak tráví volný čas, jaké další aktivity má, a co plánuje do budoucna se dočtete v tomto rozhovoru.

Představila byste nám, o čem projekt M.arter je?

M.arter je vzdělávací a networkingová platforma pro ženy i muže na rodičovské dovolené. Jsme tu pro všechny, kteří neberou rodičovskou jako brzdu, ale příležitost dál růst stejně jako jejich malí parťáci. Pomáháme s návratem na pracovní trh a to jak zaměstnankyním do stávající nebo nové pracovní pozice, tak i freelancerkám či podnikatelkám s jejich vlastními projekty nebo podnikáním. Pořádáme online workshopy od profesionálů z různých oborů, online mastermind setkání s hostem, ale také výběrové online programy pro začínající i pokročilé podnikatelky, freelancery či restart kariéry. Představte si nás jako lampičku, kterou si vezmete do ruky, když vám něco není zcela jasné, chcete to osvětlit, něco se naučit a dále se rozvíjet.

Co vlastně znamená název projektu – M.arter?

Matka a barter. Barterově také fungujeme. V případě, že jste na mateřské nebo rodičovské dovolené či těhotná budoucí matka a poskytnete své know-how, stanete se našim lektorem či lektorkou. Máte nárok na jiný workshop dle vlastního výběru zdarma. V případě, že jste profesionál ve svém oboru, který rád podpoří naší misi slaďování rodinného života s kariérou a chcete své know-how předávat dál, i když nejste na mateřské nebo rodičovské dovolené, vůbec to nevadí. Váš vklad je brán jako dar respektive investice do potenciálu druhých a to řidičů malých dětí. Tím vám pomáháme tvořit si svou osobní značku, PR či CSR nebo Employer branding aktivitu v případě firem.

Na několika webech jsem našla popis Vašeho projektu s tím, že se jedná o podpůrnou, popř. barterovou platformu, pro ženy na rodičovské dovolené. Na jiných píšete, že je i pro muže. Jak to tedy je? Je určen oběma pohlavím?

Jsme tu skutečně pro všechny. V žádném případě nediskriminujeme. Když jsme začínaly, potřebovaly jsme vytvořit bezpečné a podpůrné prostředí pro ženy, matky malých dětí. Poslat jim zprávu, že existujeme a že u nás najdou ženy na stejné vlně jako jsou ony samy. Což jim dle našich průzkumů opravdu chybělo. V první řadě jsme tedy skutečně byly převážně pro ženy a to i z důvodu čísel. Pro představu: před COVID-19 bylo na mateřské a rodičovské dovolené kolem půl milionu žen a pouze 5101 mužů. Pány však vítáme s otevřenou náručí. Osobně mi dělá velkou radost, že nám do této chvíle prošlo workshopy přes 500 žen a 4 muži, otcové k tomu. Pro někoho je to číslo možná malé. My však víme, že to je pouhý začátek a těšíme se, jak poroste. To nemluvím o desítkách lektorů (mužích) v našem portfoliu. Kteří jsou zkrátka báječní. Navíc vždy kromě svého know-how přinesou i energii, která mne, celý tým i účastníky neskutečně baví.

Dejme tomu, že jsem tedy žena/muž na rodičovské dovolené. Jak konkrétně mohu Vaši platformu využívat, co mi přinese a kde ji naleznu?

M.arter je otevřená platforma. Může ji tedy využívat kdokoliv z cílové skupiny: rodiče malých dětí a to hned několika způsoby. Navštívíte workshop, které jsme již na jaře díky propuknutí COVID-19 přesunuly do online prostředí. Zúčastníte se online mastermind setkání s hostem: Můj byznys v aktuální situaci vždy na dané téma. Kde pomáháme v posunu jednotlivcům i celým projektům. Přihlásíte se jako účastník do jednoho z online výběrových programů či se zapíšete do databáze rodičů malých dětí, kteří vinou krize vyvolané COVID-19 přišli o zaměstnání. My vás následně doporučíme potenciálnímu zaměstnavatelům nabízejícím částečné úvazky, flexibilní pracovní dobu, home office apod. Jak vidíte, možností je opravdu spousta.

A co vám přineseme? Know-how od top odborníků z praxe, které můžete ihned aplikovat. Osvědčené techniky a postupy, už nemusíte narážet hlavou do zdi, protože to již udělal někdo jiný nejméně několikrát a našel tak to nejlepší řešení. Možnost seberealizace v případě, že jste sami na rodičovské a uspořádáte vlastní workshop. Networking, silnou komunitu i sdílení s ostatními. A v neposlední řadě již zmíněné propojení s pracovním trhem či podnikatelským ekosystém. Jsme zkrátka ti, kdo vám pomohou, aby rodičovská nebyla brzda pro váš osobní či kariérní růst.
Jak vidíte, možností je spousta. Podívejte se na náš web: www.marter.cz, kde vše najdete. Také náš můžete sledovat na sociálních sítích facebook, Instagram či LinkedIn.

Co znamená v praxi heslo „Hledáte-li nové zaměstnance, máme je pro Vás“?

To se týká již zmiňované databáze uchazečů o práci, kteří hledají částečné úvazky, flexibilní pracovní dobu, home office či práci jako OSVČ, aby zajistili příjmy do rodinného rozpočtu v této nejisté době. V praxi to znamená, že máme kvalifikované lidi, které doporučujeme zaměstnavatelům. Tím pomáháme s návratem na pracovní trh v další rovině. Navíc díky našim vzdělávacím aktivitám můžeme zaměstnavatelům garantovat určité dovednosti daného uchazeče, v případě že navštívil naše workshopy či se účastnil programů. Tuto možnost máme jako jediná databáze v zemi. Co je mi známo.

Hana Mezerová: Největší hrozbou je, že se nebudeme vnímat a uvědomovat si naše potřeby

Jak Vaši činnost ovlivnila současná situace?

M.arter byl postaven převážně jako offline platforma. Jedním z našich cílů je předcházet sociální izolaci žen a mužů na rodičovské dovolené. Více jak 80 % našich aktivit se před COVID-19 týkalo osobního setkávání. To však není opět možné. Jelikož nejsme financováni z dotací či grantů. Ocitly jsme se při první vlně bez veškerých příjmů. Zůstaly nám pouze výdaje. Musely jsme hodit veškeré plány růstu a škálování organizace do dalších měst apod., do šuplíky a soustředit se na přežití plus adaptaci organizace na nové pořádky. První vlnu M.arter přežil. Moje maličkost i celý tým udělá maximum, aby se to povedlo i teď. Našly jsme nové cesty i možnosti. Krizi jsme vzaly jako příležitost a určité věci změnily. Děláme to, co děláme od začátku. Posloucháme svou komunitu a přicházíme s novými produkty přímo pro ní. V naší nabídce tedy najdete veškeré aktivity online a také větší propojení s pracovním trhem, na kterém neustále pracujeme.

Jaká témata vnímáte jako nejvíce palčivá pro ženy a muže na rodičovské dovolené?

Ztrátu sebevědomí, sebedůvěry a know-how což přichází s náhlou změnou sociální role, s určitou sociální izolací a výpadkem z trhu práce. Dále problematiku hlídání a péče o děti. Babičky jsou většinou daleko a vy nechcete své dítě jen tak někam odkládat. Proto byly na většině našich workshopů před COVID-19 děti vítaným parťákem, ne překážkou. Již zmiňované stereotypy ve společnosti, skloubení rodiny a kariéry a v neposlední řadě nedostatek pracovních míst na částečný úvazek, s možností flexibility či home office spojené s nedostatkem míst ve školkách. Což nám vytýká např. i Evropská Unie.

Proč podle Vás potřebujeme platformu, která pomáhá ženám či mužům se vrátit po rodičovské dovolené do práce a která jim pomáhá v podpoře začít podnikat? Jsou ženy i muži za našimi hranicemi ve stejné situaci?

V ČR máme jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě až 4 roky na jedno dítě. Toto specifikum a zároveň luxusní fakt s sebou však přináší i určité negativní dopady jako sociální izolaci, riziko alkoholismu jelikož ⅕ veškerých registrovaných alkoholiček v ČR začíná pít právě na rodičovské dovolené a v neposlední řadě vysokou nezaměstnanost cílové skupiny. Ta před COVID-19 dosahovala až 60 % u žen s dítětem ve věku do 4 let. Spousta žen také začne na rodičovské dovolené se svým vlastním projektem a pak neví jak dál. To jsou všechno důvody, proč M.arter byl třeba, vznikl a má na trhu své místo. Naše čísla, zpětná vazba samotných účastníků aktivit i ohlasy veřejnosti ukazují, že jsme udělaly dobře, když jsme do toho šly.

Co si myslíte o názorech lidí, kteří tvrdí, že ženy i muži na rodičovské dovolené by se měli věnovat svým dětem a ne práci a že tak obírají o péči své děti?

Dle mého názoru je společnost v ČR silně stereotypní a právě dané stereotypy jsou tím velkým problémem. Ať jako matka uděláte cokoliv je to vlastně špatně. Vysvětlím. Když se rozhodnete nastoupit do práce, jste zlá, špatná, krkavčí a nevím jaká matka. Když se však rozhodnete zůstat doma, je to také špatně. Jste „jen doma“, na dovolené a nic neděláte. Navíc jakoby se smazaly všechny vaše sociální role a zůstává vám pouze jedna – matka. V lepším případě dvě – ještě přítelkyně, manželka či partnerka. Od toho se pak odvíjí všechno ostatní jako vaše psychická pohoda, vnímání okolí i postavení na trhu práce. Jste přeci „ta maminka“. Pro všechny posuzovače a mravokárce mám jeden vzkaz. Nemusíte dané ženy soudit, ať spadají do kategorie jedna či dvě. Rozhodly se tak a mají na to právo. Navíc ty pracující nad tím přemýšlí neustále a tak jim nijak nepomáháte. Ale můžete. Buďte tu pro ně, např. jim pohlídejte děti, vezměte je cvičit či na procházku, řekněte o dalším vzdělávání (třeba M.arter) nebo je jen neřešte, když jim nemáte co nabídnout. Tím uděláte stejně nejlépe.

Co se týče pánů, ti to také nemají jednoduché. Dost často jsou bráni jako „menší chlapi“; či „bačkory“ atd., když zůstanou s dítětem doma a žena vydělává. Při tom od nich samotných víme, jak jim to krásně posiluje vztah s jejich prckem a ukazuje rodičovství ze zcela jiné perspektivy. Opět ať se každý rozhodne, jak chce potřebuje a může. Co se týče obírání dětí o péči. Měli bychom si uvědomit, že nemůžeme být neustále tzv. 24/7 s žádnou lidskou bytosti. Tím pádem ani matka či otec neustále s dítětem. Například v Německu dělají už roky průběžné průzkumy a nedokázali žádné negativní dopady na děti, když jejich rodiče při rodičovské sem tam pracují a nevěnují se jim tak 24/7.

Myslíte, že je pro Vás výhodou nebo nevýhodou, že sama děti nemáte?

Řekla bych, že výhodou. Nejsem v M.arter od toho, abych radila jak vychovávat děti aj. To v žádném případě. Jsem zde, abych ho vedla, strategicky směřovala, rozvíjela a otevírala dveře novým možnostem. Na to dítě v kočárku opravdu nepotřebuji. Mám skvělý tým, který je složen z odborníků a zároveň převážně z holek na rodičovské. Ty doplňují tu emočně zbarvenou či chcete-li mateřskou stránku organizace. Ony dokazují, že rodičovská není brzda a mne neustále o tomto světě něco učí. Třeba jako moje neskutečná, neustále energií nabitá parťačka, COO Community manager, Bára Hošková. Kdo jí zná, ví, o čem mluvím. Navíc jsem si více než jistá, že až se jednou objeví i můj malý parťák. Mám o nekonečnou studnici informací o rodičovství postaráno. Ve spojení se vzděláváním a rozvojem z M.arter je to značka ideál.

Čím trávíte svůj čas, pokud se zrovna nevěnujete M.arter?

Teď jste mi dala záludnou otázku. Je toho trochu více. Externě stále působím jako business manažerka v komoditním sektoru. Dále mentoruji startupy či firmy, neziskovky i jednotlivce. Jarní karanténa byla plodná a přinesla jeden nový projekt a dvě iniciativy k tomu. S dvěma kamarádkami jsme založily startup Beauty Hero, první webovou platformu v ČR, která vám zajistí profesionály krásy neboli kadeřníka, holiče, manikérku, pedikérku, masérku, kosmetičku či vizážistku v pohodlí vašeho domova či kanceláře. Nemusíte nikam chodit. Užijete si hýčkání, rozmazlování i pohodlí tam, kde to máte nejraději a cítíte se v bezpečí. Což je například pro matku malého dítěte či seniora značka ideál. S nadšenci do vzdělávání děláme zase maximum pro jeho adaptaci na 21.století. Založili jsme iniciativu Educator a usilujeme o změnu. Tím myslím školy nejen vybavit, ale také nastavit adekvátní podmínky, mindset, legislativu apod. Se zkušeným podnikatelem Petrem Kovaříkem jsme se rozhodli nastartovat českou podnikatelské prostředí i celou společnost po propuknutí COVID-19. Jelikož věříme, že silné malé a střední podnikání je páteří zdravé ekonomiky. Založili jsme tedy iniciativu Jaké chceš Česko (dříve Nastartuj Česko). Máme za sebou už 2 velké networkingové akce s přesahem, tým 7 lidí a online komunitu čítající kolem 600 členů, která stále roste. Co se týče volného času, který je pro mne opravdu cenný. Nejraději ho trávím se svým parťákem, anglickým buldokem Bobem, s těmi co mám nejraději, s přáteli či kamarády, nejlépe v přírodě, sportem, procházkami nebo při hraní deskových her, čtení knih či poslouchání podcastů.

Jaké Váš projekt slaví úspěchy a co plánujete do budoucna?

Osobně nemám ráda slovo úspěch. Jedná se o pojem dosti subjektivní, ale dobrá. V září minulého roku jsme vyhráli titul Freedompreneur of the Year 2019 v rámci mezinárodní startupové soutěže Central European Startup Awards. V počtu unikátních návštěvníků jsme narostly o 250 % za rok či spíše 8 měsíců. Postavily jsme tým o 12 lidech ve 4 městech. Získaly jsme partnery jako Dermacol, Regionální Vydavatelství, WebMeeting nebo Czechstartup. Pomohly jsme vytvořit spoustu příběhů, které dokazují, že rodičovská není brzda a už vůbec ne konec. Což nás těší. A v neposlední řadě se k naší misi přidalo přes sto profesionálů ve svém oboru, našich lektorů. Plány do budoucna máme velké. Chceme růst a škálovat náš dopad a to nejen ve velkých městech. V tom nám hodně pomáhají online aktivity, na jejichž rozšíření aktuálně pracujeme. Vytváříme také programy a služby šité na míru potřeb zaměstnavatelům. Což přináší ještě větší propojení s pracovním trhem i jednotlivými partnery.

Řekněte nám něco více o vašich online programech které nabízíte? Jak mohou pomoci s aktuální situací?

Jedná se výběrové online programy probíhající v reálném čase žádné předtočené kurzy. Vybíráme do nich na základě předem stanovených kritérií a to pouze 5 až 8 uchazečů na jeden běh. Trvají v rozmezí 1 až 2 měsíců a jsou zaměřené na freelancery, začínající či pokročilé podnikatelky nebo restart kariéry. Vždy je vede zkušený lektor s cennými informacemi přímo z praxe. Nejedná se o žádnou sérii webinářů, kde se lektor „vykecá“. Každý program je sestaven, aby reflektoval aktuální potřeby účastníka či jeho podnikání v případě tzv. byznys programů. Čeká vás kontinuální práce, sdílení zpětně vazby. Získáte podporu, praktické know how, odbornou pomoc i vedení a to vše v pravidelných dávkách. To nemluvím o networkingu a dalších přínosech. Nabízíme také individuální program BusinessUp pro začínající podnikatelky pod mým vedením. Kde získáte na 3 měsíce k ruce kouče, mentora, analytika, vašeho rádce i parťáka, který vám pomáhá podnikání postavit na pevných základech, pořádně nakopnout i získat potřebné sebevědomí.

Nacházíme se uprostřed koronakrize a pravděpodobně je před námi krize ekonomická. Chystáte se Váš projekt nějak na dobu, která nás pravděpodobně čeká?

S krizí a jejími dopady určitě počítáme. Děláme maximum, aby naše produkty či služby měly pro zákazníky opravdovou přidanou hodnotu. Aby jim pomohly aktuální situaci řešit či překonat a tak se staly, tím co musí mít, ne pouze chtějí mít. Připravujeme také model předplatného, které bude pro cílovou skupinou výhodnější než si platit jednotlivé služby č produkty zvlášť. Neustále hledáme nové možnosti a cesty, jak dělat věci lépe i s kým spolupracovat. V tuto chvíli se tedy hodně bavíme se státem, co a jak je třeba stejně jako se soukromým sektorem. Co se týče financí, pevně jsme stanovily částky, které můžeme nakládat do rozvoje a růstu M.arter, aby nám zůstal dostatečný provozní kapitál na všechny aktivity, které provozujeme či plánujeme.

Kdybyste měla závěrem rozhovoru dát jednu radu rodičům na mateřských dovolených, nebo jim cokoli sdělit, co by to bylo?

Dělejte si věci dle svého. Jak chcete a potřebujete vy, vaše dítě či děti i váš partner. Nekoukejte se na ostatní, co a jak dělají. Oni přeci nežijí a nikdy nebudou žít váš život. Hlavně nezapomínejte, nejste v tom sami. Jsme tu pro vás my: M.arter, rodina, přátelé a jiní. Chtěla byste něco vzkázat naším čtenářkám? Žijte život podle svého. Nenechte si do toho nikoho kecat a hlavně si ho pořádně užijte. Máme přece jen jeden.

Děkuji Vám za rozhovor a budeme Vám držet palce, aby všechny plánované aktivity vyšly.

Pokud chcete Andreu Bohačíkovou a M.arter najít v online světě, můžete se s ní spojit zde:

webové stránky M.arter: www.marter.cz

Facebook M.arter: https://www.facebook.com/M.arterplatforma/
Instagram M.arter: https://www.instagram.com/marter.wp/
LinkedIn M.arter: https://www.linkedin.com/company/m-arter/
webové stránky Beauty hero: https://beautyhero.cz/

Veronika Hurdová: Nic si nevyčítám a zbytečně nehořekuju. Je to takové, jaké to je.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *