Zadejte hledaný výraz

SVÁTKY VOLNÝ ČAS

Nejkrásnější vánoční trhy v Evropě: Kde zažijete vánoční pohádku?

Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas? Kašpárek maličký nebo děda Mráz?

Tato známá píseň jednoduše patří k vánočnímu období. Stejně jako perníčky, voňavý punč, vánoční světla, a vánoční stromek. A samozřejmě vánoční trhy, když si náměstí a ulice oblečou svůj sváteční oděv a promění se v zemi zázraků.

Vánoční trhy jsou dlouholetou tradicí, která spojuje rodiny, přátele a návštěvníky, aby nasály sváteční atmosféru. Od Budapešti po Berlín, od Paříže až po Londýn každé město dává vánočním trhům jedinečnou příchuť. Návštěvníci si mohou dopřát tradiční pochoutky jako například vánoční cukroví a svařené víno, prohlédnout si ručně vyráběné drobnosti a ponořit se do místních zvyků a tradic.

Slyšíte to? Rolničky, rolničky už opět znějí celým náměstím. Udělejte si pohodlí, nalijte si punč a vydejte se s námi na prohlídku nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě. Teď to bude bez kozaček, palčáků a čepice. Ale když shlédnete tu krásu, brzy začnete plánovat svou návštěvu jednoho z velkoměst Evropy, abyste zažili tu vánoční pohádku.

Jak to začalo?

Vánoční trhy vzbuzují v srdcích návštěvníků výjimečné emoce. Jejich smysly se jaksi přirozeně napojí na tu kouzelnou atmosféru. Nechají se pohltit světelnými řetězy zářícími všemi barvami; jsou omámeni sladkými vůněmi, které je dokáží přenést do dětství; podlehnou melodiím, při kterých se rozbuší srdce a roztančí nohy – člověk by řekl, že vánoční trhy zde byly snad od počátku světa.

Co myslíte? Kdy se konal první vánoční trh? A kde? Vánoční trhy, jak je známe dnes, se pořádají teprve poslední desetiletí. To, co lze určit za šablonu vánočních trhů, však sahá až do středověku.

Vánoční trhy mají své kořeny ve Vídni. Psal se rok 1296, kdy vévoda Albrecht I. povolil 14 denní trhy v měsíci prosinec. Navzdory načasování těchto svátků jarmarky přímo nesouvisely s Vánocemi. Původně sloužily k tomu, aby se lidé zásobili před zimním obdobím potravinami, teplým oblečením a dalšími potřebami nutnými pro přežití zimy.

První vánoční trhy v Německu se uskutečnily v roce 1310 v Mnichově. Mezi nejstarší vánoční trhy patří také drážďanské, které se konaly v roce 1434, a trhy ve městě Bautzen v roce 1384.

V 16. století zaznamenaly vánoční trhy nárůst popularity díky učení německého protestantského reformátora Martina Luthera, který navrhl narození Krista jako vhodnější den k obdarování. Dříve se dary tradičně vyměňovaly na svatého Mikuláše 6. prosince nebo na svatého Martina 11. listopadu.

Lutherova tradice se rychle ujala zejména mezi protestantskými rodinami, které si začaly vyměňovat dárky 24. prosince. Když se tento zvyk rozšířil, rozjelo se i nakupování vánočních dárků, přičemž trhy sloužily jako hlavní místo k nákupu sezónních pochoutek a hraček.

Postupně tato tradice pronikla do několika velkých měst. Vánočně vyzdobená náměstí se stala vyhledávanými nejen pro možnost setkat se s ostatními a pobavit se, představují i místo s nekonečnými možnostmi a s tipy na vánoční nákupy.

Nejkrásnější vánoční trhy v Evropě

Photo by Elijah G on Unsplash

Historie trhů je opravdu zajímavá, ale zajímavější jistě jsou samotné vánoční trhy. Zejména ty, které probíhají právě v těchto dnech. Nejkrásnější vánoční trhy se konají například v Budapešti, ve francouzském městě Metz, u polských sousedů v Poznani… Podtrženo, sečteno: září celá Evropa.

Vánoční trhy v Budapešti (Maďarsko)

Kdy: 17. listopad 2023 – 1. leden 2024

Konají se před bazilikou sv. Štěpána v Budapešti a nesou název Adventní bazilika. Jejich motto zní: Když vás láska chytí za ruku. Tyto vánoční trhy konající se v Maďarsku již počtvrté získaly ocenění „Nejlepší vánoční trh“.

Letošní 12. ročník Adventní baziliky slibuje nádhernou sváteční atmosféru díky 120 domácím řemeslníkům, kteří ručí za skutečná gastronomická dobrodružství a dojímavý program s mnoha dalšími překvapeními. Mezi hlavní atrakce patří rozlehlé náměstí s kluzištěm, řemeslnými dárky a rozšířenou nabídkou skvělých jídel. Návštěvníky i letos organizátoři ohromí vánočními laserovými projekcemi promítanými přímo na samotnou baziliku.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější vánoční trhy v Budapešti patří i ten na náměstí Vörösmarty Tér. Můžete si pochutnat na tradiční maďarské kuchyni, jako jsou langoš a guláš, potěšit se ručně vyráběnými dárky a drobnostmi. Těšte se na 100 krásně zdobených stánků, obrovské ruské kolo, kluziště a betlém. Každý večer je na fasádě Gerbeaudova domu také krásná světelná show, která rozhodně stojí za to.

Vánoční trhy ve městě Craiova (Rumunsko)

Kdy: 17. listopad 2023 – 2. leden 2024

Objevte kouzlo vánočního trhu Craiova, velkolepého akce, které si každý rok podmaní srdce tisíců návštěvníků. Nádherné dekorace a světelná show, vynikající jídla, workshopy a aktivity pro děti, hudba a koncerty. Toto a ještě mnohem více činí z Craiova jedním z vánočních míst par excellence v Evropě.

Hlavním tématem letošního akce je příběh Sněhové královny, který se bude promítat během celého veletrhu. Na jedné straně studená Sněhová královna a bílá světla, na druhé Santa Claus, který na náměstí Buzești přinese teplé světlo a velkolepou výzdobu. Představte si pulsující ulice, které vybuchují světly a mění město na magické barevné plátno.

Nechybí ani ruské kolo a kolotoč pro děti, kterým se odtud nebude chtít odjet. Připravte se na několikahodinové dobrodružství. Nezapomeňte si do auta přibalit zimní výbavu, náhradní oblečení, možná přikrývku a oblíbený polštář vašich dětí a samozřejmě dobrou náladu!

​Vánoční trhy ve Štrasburku (Francie)

Fotka od Mugé z Pixabay

Kdy: 25. listopad 2023 – 26. prosinec 2023

Město Štrasburk ve Francii si jistě zaslouží svoji přezdívku „Hlavní město Vánoc“. Toto město má jeden z nejlepších vánočních trhů v celé Evropě s neuvěřitelně sváteční atmosférou.

Nad trhy se tyčí Štrasburská katedrála a na náměstí je dokonce živý 30 metrů vysoký strom. Ulice hýří barvami, světýlky a výzdobou, čeká na vás spousta skvělého jídla, nápojů a ručně vyráběných dárků.

K dispozici je více než 300 stánků. Tržní stánky hladce zapadají mezi dřevěné budovy a v některých oblastech máte pocit, že jste se přenesli o staletí zpět.

Vánoční trhy v Berlíně (Německo)

Kdy: 27. listopad 2023 – 23. prosinec 2023

Berlín, hlavní město Německa, je známé svými slavnostními vánočními trhy. Město má více než 60 trhů, které jsou roztroušeny po celém městě, přičemž každý má své jedinečné téma a atmosféru.

Trh Spandau je jedním z nejoblíbenějších trhů ve městě a každoročně jej navštíví více než 1 milion návštěvníků. Návštěvníci si mohou vychutnat celou řadu lahůdek, od grilovaných klobás až po sladké pečivo, a zároveň si užít živá vystoupení. Letos přibude i nová ledová plocha a betlém s živými zvířaty.

Vánoční trhy v Drážďanech (Německo)

Kdy: 29. listopad 2023 – 24. prosinec 2023

Pokud máte rádi Vánoce, budete milovat Drážďany, jeden z nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě. Třpytivá světýlka, blikající hvězdy, rozzářené dětské tváře, svařené víno, vůně perníku a vánoční koledy – Drážďany Striezelmarkt se můžou pochlubit jedinečným charakterem, přestože má 587. ročník.

Ochutnat zde můžete speciality jako drážďanský štólový sladký chléb, horký jablečný mošt místo svařeného vína a drážďanský rahmklecks – místní chléb se slanými nádivkami.

Náš tip: Poznávání tradic různých světových zemí může být plné dechberoucích překvapení, zábavy, kouzla a zážitků. Nezapomínejte ale na Vánoce, i mimo ně, také na České a Slovenské tradice. Víte, jaké tradice vám na Štědrý den mohou zlepšit náladu a přimějí si užít to jedinečné kouzlo Vánoc?

Vánoční trhy ve Vídni (Rakousko)

Kdy: 11. listopad 2023 – 26. prosinec 2023

Od roku 1296 se ve Vídni koná úžasný vánoční trh – jeden z prvních! Uvidíte nádherné budovy vyzdobené mašlemi a stuhami.

Náměstím Christkindlmarkt se v tomto období nese vůně pečených kaštanů a pečených brambor. Malé děti potěší zejména Strom srdcí, kolotoče a kreativní kurzy výroby koláčků a svíček. Stylový trh se koná také na nádvoří nádherného zámku Schönbrunn, kde se prodávají různé výrobky a ručně vyrobené dárky.

Jeden z nejstarších vánočních trhů nabízí atmosféru, kterou sotva naleznete někde jinde. Pokud se tedy chcete přenést o několik staletí do minulosti, určitě se zastavte ve Vídni. 

Nezapomeňte: Ve vánočním šílenství je náročné myslet na nezbytnosti každodenního života. Určitě doporučujeme ověřit si, kolik stojí dálniční známka v Česku, Rakousku či v jiném evropském státě, abyste si mohli naplno užít váš vánoční výlet.

Vánoční trhy v Curychu ( Švýcarsko)

Kdy: 23. listopad 2023 – 23. prosinec 2023

Konají se na náměstí Sechselautenplatz. „Wienachtsdorf“ je jedním z největších vánočních trhů ve městě a okouzlí návštěvníky svou sváteční atmosférou na pozadí budovy opery.

Kousek od Curyšského jezera vytváří zhruba 100 stánků okouzlující vánoční vesnici, která nabízí jedinečný zážitek z nakupování výrobků místních řemeslníků. Trh se může pochlubit i různými kulinářskými možnostmi, nabízí všehochuť od mezinárodních jídel až po tradiční švýcarskou kuchyni. Na náměstí Burkliplatz si zase můžete vyzkoušet výrobu svíček. 

Vánoční trhy v Záhřebu (Chorvatsko)

Kdy: 2. prosinec 2023 – 7. leden 2024

Záhřebský adventní trh je jedním z nejoblíbenějších vánočních trhů v Evropě, který je známý svojí pulzující atmosférou a tematickými zónami, které nabízejí různé chutě.

Stánky jsou plné keramiky, ručně tištěných textilií a jedinečných ručně vyráběných šperků. Fritulky, malé smažené koblihy, jsou oblíbenou sladkou pochoutkou a neodmyslitelnou součástí adventního zážitku. Další oblíbenou specialitou je sarma – zelné závitky plněné směsí mletého masa a rýže, dušené v syté rajčatové omáčce. Ti, kdo hledají hřejivý nápoj, by měli vyzkoušet kuhano vino.

Na pódiu často vystupují tradiční chorvatské hudební a taneční soubory, které nabízejí pohled do bohatého kulturního dědictví regionu.

Vánoční trhy Bratislava

Kdy: 23. listopad 2023 – 31. prosinec 2023

V hlavním městě se každoročně konají ty nejopěvovanější vánoční trhy na Slovensku. Hlavní náměstí zdobí 12 metrový vánoční stromek. Organizátoři letos přišli s novinkou. Tzv. „přívětivé zóny“ mohou návštěvníci využít k odpočinku od rušných ulic se stánky.

Z několika míst s vánočními trhy najdete ty největší na Hlavním a Františkánském náměstí. Ve stáncích plných tradice si můžete pochutnat na jídlech podtrhující autentičnost místa, jako jsou plněné lokše, pagáče, či klasické slovenské halušky. S plným žaludkem se můžete pustit do prozkoumávání stánků místních řemeslníků a pořídit si hezký suvenýr nebo dárek pro své blízké. 

I v Bratislavě si můžete zabruslit na místním kluzišti, které zdobí stříbrný strom. Atmosféru dokreslí všudypřítomné koledy a živá hudba. Nenechte si tedy ujít jeden z nejhezčích trhů našich sousedů.

Vánoční trhy v Krakově (Polsko)

Kdy: 24. listopad 2023 – 1. leden 2024

Hlavní náměstí v Krakově, jedno z největších středověkých náměstí v Evropě, se každý rok přemění na jeden z nejkrásnějších evropských vánočních trhů. Je známý svými jedinečnými ručně vyrobenými dekoracemi, z nichž mnohé jsou vytvořeny místními řemeslníky, jako je malovaná polská keramika a zdobené papírové výrobky.

Vyzkoušejte tradiční polské jídlo, jako je oscypek (uzený sýr) a kielbasa (klobása), jakož i pierniki (perník), makowiec (makový koláč) a serník (tvarohový koláč). Můžete si také vypít šálek grzane piwo – horké vařené pivo ochucené pepřem. Aby vám co nejdéle vydrželo horké, připravte se a vezměte si s sebou termohrnek.

Tip: Termohrnky kromě toho, že udrží teplotu horkého nápoje ve studeném počasí na vánočních trzích, nabízejí hned několik výhod. Jaké to jsou?

Můžete se také zúčastnit sdílení Opłatek: sváteční tradice, kde se rodina a přátelé dělí o tenkou oplatku zdobenou betlémem.

Vánoční trhy v Bruselu (Belgie)

Kdy: 24. listopad 2023 – 31. prosinec 2023

Trh Winter Wonders Market se nachází naproti bruselskému historickému Grand Place. Trh nabízí širokou škálu aktivit a atrakcí, včetně kluziště, ruského kola a podmanivé světelné show.

Návštěvníci mohou prozkoumat stánky plné belgických specialit, včetně čokolády, belgických vaflí a belgických hranolků. Trh hostí místní řemeslníky, kteří nabízejí ručně vyráběné krajky, keramiku a složité dřevořezby.

Vánoční trhy v Edinburghu (Velká Británie)

Fotka od 昕 沈 z Pixabay

Kdy: 17. listopad 2023 – 6. leden 2024

Edinburgh se v předvánočním období přemění na zimní krajinu zázraků, která hostí jeden z nejvelkolepějších a nejoblíbenějších vánočních trhů ve Velké Británii. Představte si více než 130 půvabných stánků ve stylu chatek, z nichž každá je osvětlena slavnostními světly a posetá dekoracemi.

Tyto stánky nabízejí řadu místních, ručně vyráběných dárků a množství báječných pochoutek, které si můžete vychutnat. Nenechte si ujít okouzlující jízdu na velkém kole s panoramatickým výhledem na kouzelnou krajinu. Na své si přijdou i děti, vezmete-li je do Mikulášské jeskyně, kde se setkají se Santa Clausem.

Vánoční trhy v Rize (Lotyšsko)

Kdy: 3. listopad 2023 – 8. leden 2024

Vánoční trh v Rize právem patří mezi nejlepší vánoční trhy v Evropě. Nechte se okouzlit vánočním světelným chodníkem, který získal ocenění „Nejlepší vánoční osvětlení v Evropě“.

Sami se přesvědčte a vstupte do této zimní krajiny zázraků. Staroměstské vánoční trhy se konají na náměstí Doma. Můžete zde zažít vánoční atmosféru, nakoupit dárky a užít si bohatého kulturního programu.

Trh každý rok myslí i na své nejmenší návštěvníky. Navštivte Santův domek, kde na vás čekají Santa a jeho skřítci. Děti dokonce mohou poslat dopis se svým tajným přáním přímo do Laponska. Můžete také jezdit na kolotoči, na ponících a vidět živé ovečky.

Během celého vánočního jarmarku bude návštěvníky každý pátek bavit DJ, v sobotu vystoupí pěvecké sbory a hudební tělesa, v neděli trh zaplní lidová hudba.

Vánoční trhy v Götebergu (Švédsko)

Kdy: 18. listopad 2023 – 30. prosinec 2023

Nejlepším místem v Göteborgu, kde se můžete dostat do vánoční nálady, je Zábavní park Liseberg. Má téměř 100 let a je domovem největších vánočních trhů ve Švédsku a pravidelně sem přitahuje půl milionu návštěvníků. Vánoce v Lisebergu jsou ještě výjimečnější díky pěti milionům vánočních světel, které osvětlují zábavní park.

Na Vánoce se Liseberg promění v zimní krajinu zázraků. Nejenže můžete jezdit na horských drahách, ale můžete navštívit Santu v jeho dílně, prohlédnout si slavnostní bruslařskou show a navštívit několik dalších vánočních trhů, které jsou roztroušeny po Göteborgu. Vychutnejte si švédské speciality a poznejte tradiční vánoční dezerty ve světě.

Vánoční trhy v Kodani (Dánsko)

Kdy: 17. listopad 2023 – 31. prosinec 2023

Zažijte vánoční trhy v zemi pohádek a šťastných lidí. Dánská Kodaň je prosáknutá vánoční atmosférou. Na náměstí Nytorov naleznete speciální vánoční trh věnovaný spisovateli Hansu Christianu Andersenovi. Vánoční stánky jsou pojmenovány po Andersenových pohádkách a vše je vyzdobeno tisíci světel. Na trhu se nachází také jedinečný nostalgický dětský kolotoč.

Doporučujeme také navštívit vánoční trh v zahradách Tivoli. Užijte si historický zábavní park s několika desítkami zábavných jízd. Nádherná výzdoba po celých zahradách, vánoční stánky prodávající nejrůznější suvenýry a jídla, světelné průvody mládežnické gardy Tivoli a vánoční hudba v sálech Tivoli vás přenesou do vánoční pohádky.

Vánoční trhy v Česku

Obrázek od maatcheck z Pixabay

Pokud máte chuť zažít pohádkový vánoční trh, ale práce, rozpočet či jiné překážky vám brání vycestovat do zahraničí, nezoufejte. Kouzelnou vánoční atmosféru můžete zažít i u nás doma.

Vánoční trhy v Praze

Kdy: 2. prosinec 2023 – 6. leden 2024

To, co tak pohádkově vypadá na fotografiích a pohlednicích, můžete zažít už tuto sezónu. Se sklenkou svařeného vína nebo grogu v ruce se budete procházet nádhernými ulicemi Staroměstského náměstí.

V desítkách dřevěných stáncích nabízejí obchodníci typické vánoční zboží jako české foukané skleněné koule, výrobky ze skleněných perel či slámy, ručně vyšívané ubrusy, dřevěné hračky a mnoho jiného.

Nechybí také živé ovečky, kozy či osli. Skutečné kouzlo vánočních trhů v Praze však spočívá v jejich lokalitě – kolem stánků vyčnívá vysvícený Týnský chrám či Orloj.

Vánoční trhy v Brně

Kdy: 24. listopadu 2023 – 23. prosince 2023

Evropský parlament i letos rozhodl o nejhezčím evropském vánočním městě nad 100 tis. obyvatel. Letos si status Evropské hlavní město Vánoc odneslo Brno. V hodnocení bylo Brno označováno za kreativní vánoční drahokam, který přikládá vysoký apel sociálním a ekonomickým dopadům na městskou strukturu. 

Letos poprvé najdete promrzlé kluziště v parku na nově zrekonstruovaném Moravském náměstí. Na bruslení poctivě dohlíží také slavné vyhlídkové kolo, z kterého si můžete vychutnat pohled na tisíce světel zdobící vánoční trhy na několika náměstích. 

Trhy jsou rozprostřeny celkem na 5 náměstích a každé z nich je něčím výjimečné. Tradiční i architektonický betlém, labyrint, kostnice, vánoční hvězda, piazzeta před divadlem, Ježíškova pošta a mnohem víc na vás čekají v tomto tradicemi protkaném městě. Centrem se také jako každý rok prohání vánoční šalina. 

Tak neváhajte a vydejte se Evropského hlavního města Vánoc. Nezapomeňte při své cestě ochutnat vánoční speciality, turbomošt a vybrat si jeden z ručně vyráběných děl od místních řemeslníků.

Vánoční trhy v Olomouci

Kdy: 19. listopadu 2023 – 23. prosince 2023

Jak poznat jedno z nejhezčích historických měst v Česku? No nejlépe na Vánoce! Olomouc letos rozsvítila vánoční stromek ze všech větších měst jako první. A od té doby se těší spoustě návštěvníků. 

Lidé zde mohou nasát vánoční atmosféru na Horním a Dolním náměstí, tržnici a letos poprvé i na nové olomoucké náplavce. Nezapomeňte při návštěvě olomouce ochutnat proslulý punč či svařené víno z originálního norimberského vína. Nikde jinde v Česku totiž tuto lahůdku nenajdete. A jestliže nechcete vynechat ani jeden horký nápoj, vydejte se na cestu po punčové stezce, která vás provede všemi stánky.  

Oblečte si teplé kabáty, natáhněte čepice a rukavice a dejte se unášet kouzelnou atmosférou olomouckých pohádkových Vánoc. Dámy, nezapomeňte doplnit svůj outfit o teplé a elegantní čižmy, abyste zářili ve světle množství světelných řetězů. Kochejte se nádhernou vánoční výzdobou, vločkami a stromky.

Předvánoční čas zpestří bohatý program plný koled, divadelních představení a koncertů. Oblíbené kluziště se rozprostírá přímo pod vyhlídkovým kolem spolu s několika stánky na tržnici.

Vánoční trhy v Ostravě

Image by Freepik

Kdy: 25. listopadu 2023 – 1. ledna 2024

Ostrava vytvořila jeden velký adventní prostor spojením Masarykova a Jiráskova náměstí. Rodiče s malými dětmi si užijí své právě na Jiráskově náměstí, které se díky návštěvníkům mění na pohádkové městečko. V oblíbených dílničkách si mohou děti vyzkoušet náročnost výroby nejrůznějších předmětů. 

Živý vánoční strom a spoustu stánků s dobrým jídlem a vánočními nápoji čekají i s bohatým programem na Masarykově náměstí. Jedinečné atraktivní ledové chodníčky jsou spolu s kluzištěm připravené na návštěvníky na náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Na závěr

Kdo by ho nemiloval? To výjimečné, kouzelné a obohacující vánoční období? I když se týdny před Vánocemi obecně označují jako nejstresující část roku, mají svoji jedinečnou příchuť. I vůni, pokud se vydáte na některý z vánočních trhů, kde se kromě řemeslných výrobků nabízí také lokální speciality, jídla a nápoje.

Kam to bude letos? Nabídli jsme vám 16 tipů na nejhezčí evropské vánoční trhy. Možná vás touha po vánoční atmosféře zavede docela jinde. Vánoční trhy se v současnosti konají v téměř každém velkém i malém evropském městě. Vezměte tedy své nejbližší za ruku a jděte se projít vyzdobenými náměstími a uličkami, nasajte kouzlo Vánoc a užívejte si společné chvíle.

Šťastné a veselé Vánoce, přátelé!

 

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

Eva Dedinská, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO: Pomůžeme vám s viditelností webu, marketingem, PPC reklamou.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *