Zadejte hledaný výraz

SEBEREALIZACE ŽURNÁL

Proč jsou muži považováni za přirozené vůdce?

Ženy by měly zůstat doma u plotny, svět patří mužům. I když taková věta popudí minimálně polovinu světové populace, stále jsou tací, kteří si myslí, že to tak doopravdy je. Dokonce nedávno s podobným prohlášením přišel příbramský hráč fotbalu. Proč je ale svět nastaven takto? Proč jsou muži považováni za přirozené vůdce?

Postupem času pomalu, ale jistě mění společnost a boří zažité mýty. Slovenská prezidentka Čaputová, moderátorka Oprah Winfrey, nositelka Nobelovy ceny Maria Curie – Sklodowska nebo třeba Královna Viktorie, to jsou ženy, které inspirují a ukazují, že je možné napříč odvětvími i společností vynikat.

Je to o přístupu

Na Nové Guinee žije kmen, který uznává jako silnější pohlaví to ženské, neboli matriarchát. V takové společnosti mají ženy přirozeně vyšší společenské postavení a jsou vůdkyněmi. Z toho vyplývá, že to nemusí být tak, jak nám bylo vždy vysvětlováno, že muž měl od nepaměti fyzickou převahu a žena tak byla v podřízené roli. To, jak vnímáme postavení mužů a žen ve společnosti, je nám holt přirozeně předáváno. V naší společnosti jsou stále muži vnímáni, jako to dominantní pohlaví. I když se jim snažíme staletí vyrovnat a opravdu se nám postupně i daří posunovat hranice a bořit stereotypy, stále vnímáme určité rozdíly, které jen tak nevymizí. Nejčastěji asi slyšíme o nerovném postavení v pracovním procesu. Efekt skleněného výtahu a stropu mluví za vše. Nakonec možná neustálé poukazování na to, že některé ženy dokázaly v lecčems přeskočit muže, ukazuje, jak nepřipravená je stále ještě naše společnost.

Zakladatelka úspěšné firmy SIKO, Jaroslava Valová: Odpočívání nemám v genech

Změny přichází pomalu

Ve světě je mnoho úspěšných žen, které dokázaly, že mohou skloubit rodinu i kariéru. A každým rokem přibývají další. Masivní vstup žen na trh práce začal v druhé polovině minulého století, kdy se díky vědeckotechnickému pokroku a postindustriální době začaly vyskytovat ve stále důležitějších pozicích. Musí však každý den překonávat genderové bariéry, a to co projde mužům, jim neprojde. V některých odvětvích pak musí být mnohem lepší, než muž na stejné pozici, pokud se už na stejnou pozici dostanou. Neustále se hovoří o tom, že žena musí být rovněž matka. Což může být do budoucna určitou nevýhodou, například nevyřčeným důvodem nezískání práce. Jako podnikatelky ale mohou mít i výhody. Jelikož je zastoupení žen v manažerských pozicích minoritní, může to být pro muže příjemná změna. Navíc k ženám muži přirozeně cítí větší důvěru.

Vlastina Svátková: Dát si samu sebe na první místo neznamená, že ti, které milujete, budou trpět

Ocenění českých podnikatelek

Jeden z projektů, který poukazuje na úspěšné ženy ve světě businessu je Ocenění českých podnikatelek. V rámci něho oceňují každý rok české podnikatelky, které jsou úspěšné ve svém podnikání. Ukazují například i to, že v loňském roce se musely české podnikatelky poprat nejen s ekonomickou krizí, která v návaznosti na COVID19 zasáhla napříč světem všechny podnikatele, ale i jejich soukromé životy, kdy musely mnohem více fungovat i v domácnosti. Přesto se jim podařilo dál rozvíjet své firmy a budovat podnikání. Úžasné je číslo převyšující 25tisíc kandidátek, které dokázaly vyhovět kritériím a zařadit se do projektu.

Je vidět, že ženy dokážou úžasné věci a je jen na naší společnosti, jak k nim budeme chtít přistupovat, a jak moc si budeme chtít uvědomovat rovnováhu mezi oběma pohlavími, kterou budeme předávat našim dětem, aby se stala přirozenou.

https://prozdravizeny.cz/konference/

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *