Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ HUBNUTÍ ZDRAVÍ

Proč vám celková hmotnost nikdy neprozradí důležité informace?

Zvyk je sice železná košile, ale jsou případy, kdy je dobré ji odložit. Patříte mezi ty, kteří si každé ráno stoupnou na váhu? Přečtěte si, proč to nedělat.

Celková váha těla nevypovídá o tom, jak jste ve formě

Důvod je jednoduchý. Celková váha je součet vašeho tuku, svalů, kostí, vody a minerálů v těle. Když se budete dívat jenom na to, kolik vážíte, vůbec nezjistíte, kolik z toho je tuk. Ten může být zastoupen v těle různě, od 5 % až po 50%, přičemž obojí jsou extrémy. Žena s hmotností 70 kg může mít v těle klidně 30 kg svalové hmoty. Podíl jejího tuku bude menší jako u ženy stejné celkové váhy se svalovou hmotou 20 kg.

Když chcete vědět, jak na tom jste, měli byste se změřit na zařízení, které vám ukáže, jaké je celkové složení těla. To znamená, jaký podíl má tuk, jaký svaly a kolik máte celkové tělesné vody. Jen při sledování všech těchto ukazatelů budete moci skutečně zjistit, jestli hubnete, nebo přibíráte,” radí výživový poradce v Hlučíně Petr Bažan.

O ideální váze rozhoduje výška, konstituce těla i věk

Dalším úskalím tradiční váhy je, že vám nepomůže určit, zda vážíte málo, nebo hodně. Záleží na výšce i na stavbě těla. Vyšší lidé mohou mít kvůli délce kostí i vyšší váhu kostí a tedy i celkovou hmotnost. U vyšších lidí se širší stavbou těla může být vyšší i aktivní hmota těla, což samo o sobě váhu zvyšuje. Také je tam vyšší tolerance obvodů těla, jako je třeba obvod pasu, co je dalším klíčem k vyhodnocení obezity,” radí výživový poradce. Roli hraje i věk, protože čím je člověk starší, tím snáz přichází o svalovou hmotu. Proto, když si říkáte, že je vše v pořádku, protože vážíte celý život stejně, nemusí to být skutečně tak.

Senioři by měli myslet na to, že se jejich svaly díky nečinností ztratí rychleji, jako když byli v produktivním věku. Tuk se naopak, kvůli snížení výdeje energie vstupem do důchodů, může zvyšovat. Váha jim ukáže stejné číslo, ale neřekne, že ztratili 5 kg svalové hmoty a nabrali 5 kg tuků,” doplňuje poradce z nutriční poradny v Opavě.

Ženské tělo se během cyklu mění

Vážení během ovulace nebo prvních dnů menstruace vás může pořádně překvapit. Když jste v těchto fázích citlivější, ručička na váze vám může ještě více pokazit náladu. Přitom může jít jenom o zadrženou vodu ve vašem těle.

Rozdíl ve váze může být jedno až dvě kila, což mají za následek hormony progesteron a estrogen. Když se však na výsledky díváme na zařízení, které dokáže rozpoznat vodu od tuku, vše se hned vysvětlí a není důvod na obavy. Když patříte mezi ty, které během menstruace spíše odpočívají, počítejte s mírným úbytkem svalové hmoty. Není ale důvod na paniku, to vše se o pár dní lehce dožene,” opisuje poradce. Místo každodenního sledování váhy se proto raději važte jednou měsíčně nebo absolvujte kompletní měření složení těla. Dozvíte se mnohem více informací, které si časem můžete porovnávat a svůj progres tak dokonale sledovat z první řady.

Autor: Mgr. Kamila Závodská, Prajzská NUTRI

Foto: archiv Kamily Závodské

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *